Będzie można jeździć buspasami i wszędzie parkować za darmo. Jest tylko jeden warunek - samochód elektryczny

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zakłada on m.in. zerową akcyzę na samochody elektryczne, umożliwienie takim pojazdom poruszania się po buspasach czy brak opłat za postój w strefach płatnego parkowania.

Projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych ma wspierać realizację rządowego planu rozwoju elektromobilności.

Zakłada m.in. konkursy na budowę infrastruktury ładowania w 32 gminach powyżej 100 tys. mieszkańców. Resort Energii przewiduje powstanie ponad 6 tys. punktów ładowania normalnej mocy i ok. 400 szybkich punktów ładowania.

W projekcie znalazło się mnóstwo zachęt do kupowania i korzystania z aut elektrycznych. To m.in. objęcie ich zerową stawką akcyzy.

.. źródło: projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych

W projekcie zaproponowano też, w przypadku przedsiębiorców, podwyższenie kwoty amortyzacji dla pojazdów elektrycznych.

Zakłada on także, że postój samochodów elektrycznych w strefach płatnego parkowania będzie darmowy. Obecnie takie prawo przysługuje wyłącznie np. Policji, BOR, CBA, ABW, służbom ratowniczym czy wojsku.

Na mocy ustawy, samochodami elektrycznymi można byłoby poruszać się także po buspasach.

.. źródło: projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Dokument daje też samorządom możliwość wprowadzenia „stref zeroemisyjnych”.

Projekt przewiduje również szereg korzyści dla dostawców usług ładowania, m.in.  nieodpłatne udostępnienie stanowisk postojowych przy punktach ładowania czy zwolnienie z podatku od nieruchomości punktów ładowania oraz stacji paliw z co najmniej dwoma szybkimi punktami ładowania.

Ministerstwo Energii, że do 2025 r. w gminach powyżej 50 tys. mieszkańców trzy na dziesięć samochodów to będą pojazdy elektryczne. Co więcej, co drugi pojazd we flocie administracji rządowej i centralnej też ma być na prąd. Podobnie, do 2028 r., 30 proc. autobusów w miastach.

Konsultacje projektu ustawy mają potrwać do końca maja. Ministerstwo Energii liczy, że ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r.

Plan rozwoju elektromobilności w Polsce zawiera też ambitne plany dotyczące produkcji aut elektrycznych w Polsce. Zakłada, że co najmniej 30 proc. wartości dodanej związanej z produkcją pojazdów elektrycznych zarejestrowanych w kraju w 2025 roku powstanie w Polsce. Nad dostawczymi samochodami elektrycznymi pracuje m.in. Ursus, a niewykluczone, że swoje e-Craftery w Polsce będzie produkował Volkswagen.

***

Więcej o:
Komentarze (144)
Będzie można jeździć buspasami i wszędzie parkować za darmo. Jest tylko jeden warunek - samochód elektryczny
Zaloguj się
 • nikanor

  Oceniono 36 razy 24

  Fajnie! PiS robi porządki. Bogaci będą parkować za darmo i jeździć po buspasach. A biedna swołocz w pierdzących dieslach z wyprutym filtrem nie wjedzie do centrum. I cześć.

 • espero-bot

  Oceniono 27 razy 23

  W Polsce 2025 3 samochody na 10 to beda pojazdy elektryczne, a 5 na 10 samochodow bedzie jezdzic na wegiel.

 • pix_d

  Oceniono 18 razy 14

  A alternatywne źródła energii uwalili bo wungiel musi być! Ot konsekwencja!

 • ezo-mir

  Oceniono 7 razy 7

  Mam tylko nadzieję, że decyzję co do wprowadzenia takich rozwiązań zostawią samorządom. Popieram zachęty dla właścicieli samochodów elektrycznych, ale te samochody parkując nadal będą zajmować cenne miejsce, a jadąc będą tworzyć korki. Na razie można je dopuścić na buspasy, a w niektórych miastach / strefach zwolnić z opłat parkingowych, ale gdy będzie ich za dużo te przywileje będą musiały być zniesione.
  Swoją drogą prawo krajowe powinno w wielu przypadkach dać wolną rękę samorządom.

 • gervee

  Oceniono 6 razy 6

  Kolejna "gó...ustawa" pod kogoś? Opłaty w strefach są po to by samochody tam nie parkowały i nie zajmowały przestrzeni publicznej - tak samo elektryczne zajmują przestrzeń jak i spalinowe. Promowanie transportu publicznego (priorytet w miastach) sprzeczne jest z zezwoleniem na jeżdżenie samochodów elektrycznych po buspasach.

  Pieprzyć taką władzę!

 • kato-rznik

  Oceniono 6 razy 6

  To juz przerabiano w innych krajach. Po kilku latach, kiedy już tych samochodów będzie wiele - znikną ulgi.
  Po drugie, najpierw trzeba zbudować elektrownie atomowe, a potem myslec o samochodach na prąd.

 • kka69

  Oceniono 5 razy 5

  Czy z tym parkowaniem to nie jest chory pomysł?
  Przecież lepiej żeby te elektryczne auta jeździły, a parkowały w tym czasie auta spalinowe.
  Ten pomysł PISu to na głowie stoi.

 • jan12121

  Oceniono 5 razy 5

  Hallo! Czy ktoś nie zapomniał o korkach drogowych? Elektryka elektryką, a korki krokami.

 • junk92508

  Oceniono 15 razy 5

  Mniej spalin - raka, chorób płuc i wieńcowych.

  A poza tym mniej kasy trafi do Putina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX