Mieszkanie plus otwiera się na deweloperów, "dajemy coś unikalnego w tym biznesie"

Deweloperzy będą mogli zarobić na udziale w programie Mieszkanie plus, ale nie będą to duże pieniądze. Takiego zdania jest Mirosław Barszcz szef BGK Nieruchomości, spółki państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego, która ma do dyspozycji 5 mld zł na program rządowy budowy mieszkań na wynajem Mieszkanie plus.

Barszcz w rozmowie z PAP dodał też, że "umowa z jednym z deweloperów z dużego miasta może zostać podpisana w najbliższych dniach", a na jego biurku leży kilkanaście najlepiej "rokujących" ofert.

Deweloperzy nie mają jednak co liczyć na tak duży zarobek, jak na regularnym rynku, gdzie marże sięgają czasem 30 i więcej proc. „Nie zarobią na naszym projekcie 30 proc., ani nawet 20. Zarobią 10 (proc. - red) lub nawet mniej, za to pewnie i z naszym finansowaniem, umożliwiającym realizowanie naprawdę dużych projektów" - powiedział.

Wszystko dlatego, że udział w programie daje firmie deweloperskiej „coś unikalnego w tym biznesie: absolutny spokój inwestycji, bo finansujemy cały projekt, kupujemy wszystkie mieszkania na pniu, więc nie ma ryzyka, że coś się nie sprzeda".

BGK Nieruchomości ma obecnie do dyspozycji 5 mld zł. Docelowo jednak, tak kwota może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu miliardów złotych.

12-24 zł albo 10-20 zł za metr

Program Mieszkanie Plus jest „następcą” Mieszkania dla Młodych, z którego po raz ostatni Polacy będą mogli skorzystać na początku 2018 r. W odróżnieniu jednak od Mieszkania dla Młodych, zakładającego rządowe dopłaty do wkładu własnego do kredytów na zakup mieszkania (czy wcześniejszej Rodziny na Swoim, polegającej na dopłatach do rat), Mieszkanie Plus ma być programem długoterminowego wynajmu mieszkań wybudowanych m.in. na gruntach Skarbu Państwa czy jednostek terytorialnych.

Program zakłada co prawda wariant dojścia do własności danego mieszkania przez wynajmującego, ale zasadniczo ma polegać na preferencyjnych stawkach za wynajem (12-24 zł za m2 przy opcji dojścia do własności mieszkania, 10-20 zł za m2 rezygnując z tej możliwości + koszty eksploatacji + rachunki). Priorytetowo mają być traktowane rodziny wielodzietne i o niskich dochodach, jednak prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele

Na liście miast, w których już podpisano umowy, gdzie powstaną mieszkania na wynajem, są np. Katowice czy Kraków. Są też i nieco mniejsze miejscowości jak np. Suwałki, Dębica, Ciechanów, Łomża, Pelplin.

Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ub.r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie. A pod koniec tego roku przewidywane jest oddanie pierwszych mieszkań.

***

Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (34)
Mieszkanie plus otwiera się na deweloperów, "dajemy coś unikalnego w tym biznesie"
Zaloguj się
 • izopropanol

  Oceniono 9 razy 7

  No i do k... nedzy, jak zwykle, priorytetowo mają być traktowane rodziny wielodzietne i o niskich dochodach . Ok, to ja prosze panstwa jutro jade do US, zamykam caly moj bajzel, wypieprzam 40 osob i sobie z moja baba zostane osobą o niskich dochodach i bede tez traktowany priorytetowo. Po co mi sie uzerac?

 • nord-ost

  Oceniono 12 razy 6

  Według danych GUS średni czas inwestycji przy budynkach wielorodzinnych wynosi 23 miesiące. Wychodzi rentowność na poziomie 5% albo i niżej. Kolosalne wynagrodzenie za zaangażowanie kapitału i ryzyko, że coś pójdzie nie tak (np Ukraińcy pojadą dalej na zachód). Najprawdopodobniej skuszą się na taka ofertę tylko gamonie, które głosowały na PiS bo liczyć nie umieją, albo firmy kolesi, które po podpisaniu umów podpiszą jeszcze z tuzin aneksów.

 • naw18

  Oceniono 5 razy 5

  Nic sie deweloperzy nie bojcie - nic nie stracicie.
  Z państwem na pewno - jesli macie tylko dobre układy ...

 • mara571

  Oceniono 1 raz 1

  przerazajace! Malo zarobia albo nic.
  Czy naprawde w III RP tylko deweloperzy potrafia budowac domy mieszklane?

 • 11krzych

  Oceniono 1 raz 1

  Ale co jest takiego super w wynajęciu mieszkania za 12-29 złociszy za metr plus media?
  Mogę sobie bez problemu takie wynająć w odległości 10-30 minut zbiorkomem od centrum np. Gliwic, Katowic, Sosnowca, Tychów. Nie znam cen w Krakowie, Warszawie, etc.., ale przecież oni nie będą budować tych komunalek w centrach miast, więc raczej też szału nie ma jak chodzi o proponowaną cenę wynajmu.

 • saammm

  Oceniono 1 raz 1

  Zapewne na budowę takich mieszkań skuszą się "fachowcy" od wszelkich "oszczędności" na materiałach i robociźnie. Skończy się jak wszystkie oszczędności robione na siłę. Kiedyś mieliśmy wyroby czekoladopodobne, teraz będziemy mieli (o ile w ogóle) - mieszkaniopodobne..."...to jest miś na miarę naszych możliwości..."

 • hipis3308

  Oceniono 3 razy 1

  Budujcie deweloperzy,budujcie.Jeżeli, nikt się na mieszkania nie skusi,przekształcimy je na więzienia.Wszak minister Jaki,chce budować nowe więzienia,więc wasze mieszkania, przekształcą na więzienia+.

 • ainahd

  0

  Śmiechu warte, i program i wszystko. Przy podanych stawkach to czynsz nie byłby niski, a skąd wielodzietne mają mieć kasę (może z 500+?, to jest pomysł powrotu kasy). Tak o ile pamiętam funkcjonowały TBS z których wszyscy próbują się wymiksować. A deweloperzy dziś wszystko sprzedają na pniu.

 • kalasz_nikow

  0

  Pierwszeństwo mają mieć rodziny o niskich dochodach. Jak niskich? na tyle niskich, że nie będą płacić bo ich nie stać? Czy może od razu wynajem będzie dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci żeby było 3x500+ do ściągnięcia na poczet opłat za wynajem + eksploatacja + media.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX