To koniec pewnej ery. Ostatnia kopalnia uranu w Europie właśnie została zamknięta

W czwartek wydobycie zakończyła kopalnia uranu na Morawach. Był to ostatni tego typu obiekt w Europie.

Odkryte w połowie lat 50., dzięki zauważonym radiometrycznym anomaliom, złoże Rozna-Olsi zaczęto eksploatować w 1957 roku. W czasach świetności działało tam kilka kopalń, w całym zagłębiu pracowało 5 tys. osób. Potem zatrudnienie stale się zmniejszało.

Od 1958 roku do dziś ze złoża Rozna-Olsi wydobyto blisko 20 tys. ton uranu. Niemal całość pozyskanego tam pierwiastka trafiła do byłego Związku Radzieckiego. W końcu ubiegłego roku eksploatację prowadzono w tylko jednej kopalni, mowa o zamkniętej Rozna. Od roku 2000 osiągnięto tam roczną produkcję uranu na poziomie około 300 ton. 

Kopalnia nie jest likwidowana z powodu wyczerpania zapasów uranu, szacuje się, że w okolicach jest go jeszcze około 60 tys. ton. Przesłanki decyzji o zamknięciu zagłębia są ekonomiczne. Czechom coraz trudniej było rywalizować z dysponującymi znacznie lepszej jakości złożami producentami z Kazachstanu czy Kanady.

Wraz z likwidacją kopalni rozpoczęto rekultywacja terenu, pracę przy niej i przy likwidacji zakładu znajdzie około 250-300 pracowników.

Elektrownie atomowe i okręty podwodne

Uran stosuje się jako źródło bardzo dużej energii. 1 gram uranu może być odpowiednikiem nawet 1,5 tony węgla. Głównym zastosowaniem pierwiastka jest użycie izotopów uran-235 i uran-238 w charakterze materiału rozszczepialnego w reaktorach jądrowych, montowanych w elektrowniach atomowych oraz w napędzie okrętów podwodnych.

Według danych Światowego Stowarzyszenia Energii Atomowej, największym producentem uranu na świecie jest Kazachstan (23,8 tys. ton), następnie Kanada (13,3 tys. ton), Australia (5,7 tys. ton), Niger (4 tys. ton) oraz Rosja (3 tys. ton).

Trójka największych producentów uranu to: Cameco, AREVA oraz BHP Billiton.

Więcej o:
Komentarze (30)
To koniec pewnej ery. Ostatnia kopalnia uranu w Europie właśnie została zamknięta
Zaloguj się
 • pat1952

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawe kiedy ekonomia weźmie górę nad polityką w sprawie polskich kopalń węgla. Nieopłacalne, a PiS je utrzymuje i jeszcze dopłaca do e,merytur. A miało być tak pięknie.

 • ajatollah_rydzyk

  Oceniono 4 razy 4

  Na przykład z objawień ;-). "Ani ucho nie widziało, ani oko nie słyszało, co Pambuk objawił tym, którzy go miłują" - tak oznajmia Pismo ;-). Alleluja i od tyłu !

 • krunghtep01

  Oceniono 3 razy 3

  U nas tez byla w okolicach Kowar.Teraz tam wydziela sie radon [gaz] w niskim stezeniu, uzywany w leczeniu.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 2 razy 2

  >> 1 gram uranu może być odpowiednikiem nawet 1,5 tony węgla

  Wedlug tego przelicznika nad Hiroszima wybuchlo ok. 20 wagonow wegla.

 • troque

  Oceniono 8 razy 2

  Jest pewne różnica pomiędzy rudą uranu (20 tyś ton) głównie skała i U238, a oczyszczonym uranem U235 - ale po takiej liczbie godzin religii skad gimnazjalista miałby o tym wiedzieć?

 • spoxel

  Oceniono 3 razy 1

  polecam przykład indii - kraj obłożony sankcjami na technologie nuklearne sam wypracował w 30 lat swój program i wyprzedził resztę świata - stawiają już reaktory 4. generacji, powielające. żachód je ma na razie tylko na papierze. a 30 lat to tyle ile polska próbuje zlokalizowac swoją pierwszą atomówkę. tyle czasu próbujemy wskazać punkt na mapie, ku uciesze bandziorów na kremlu i handlarzy technologią z zachodu i dalekiego wschodu

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  0

  I bardzo dobrze. Skończy się ten zagraniczny uran, to będzie można zacząć korzystać z lokalnych źródeł. Z tego samego powodu powinni pozamykać kopalnie węgla w Polsce, szczególnie przy jego obecnej cenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX