PIT '2016. Szkolne błędy Pawła Kukiza

Piotr Skwirowski
Poseł Paweł Kukiz poskarżył się na Facebooku, że fiskus nie dał mu rozliczyć się z żoną i skorzystać z ulgi na dziecko. To jednak nie wina systemu podatkowego. Wszystko przez to, że Kukiz dużo zarabia, a chce płacić mniej podatku.

Lider Kukiz’15 musi jeszcze raz złożyć PIT. Urząd skarbowy odrzucił jego roczne zeznanie podatkowe za 2016 r. Wszystko przez to, że Paweł Kukiz chciał się opodatkować wspólnie z żoną, a zdaniem fiskusa nie ma do tego prawa. Urzędniczka, która odrzuciła PIT tłumaczyła to tym, że muzyk ma firmę. Kukiz był wyraźnie oburzony.

Niesłusznie. Najprawdopodobniej Kukiz ma całkiem pokaźne dochody i z tego powodu wybrał sobie 19-proc. podatek liniowy. Zamiast opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli według skali ze stawkami 18 i 32 proc. Uznał najpewniej, że dzięki temu odda fiskusowi mniej pieniędzy. Problem w tym, że podatek liniowy, w odróżnieniu od zasad ogólnych, wyklucza rozliczenie się ze współmałżonkiem. Odbiera też podatnikowi prawo do ulg.

Facebook Paweł KukizFacebook Paweł Kukiz next.gazeta.pl

Dlatego przedsiębiorca powinien skalkulować co mu się bardziej opłaca. Niższa stawka liniowa bez ulg i wspólnego rozliczenia czy wyższe stawki, ale z tymi przywilejami podatkowymi. Paweł Kukiz tego najwyraźniej nie zrobił. Może liczył an to, że uda mu się skorzystać z niższej stawki PIT i wspólnego rozliczenia? Coś w stylu: zjeść ciastko i mieć ciastko. Tak dobrze jednak nie ma.

Ulga na dziecko

Nieco inaczej wygląda sprawa ulgi na dziecko. Tu zapewne forma rozliczenia nie miała większego znaczenia. Z opisu sytuacji, który na Facebooku podał Kukiz wynika, że chciał skorzystać z ulgi na jedno dziecko. Tymczasem zgodnie z przepisami w takiej sytuacji ulga przysługuje małżonkom, jeśli ich łączny roczny dochód nie przekracza 112 tys. zł. Paweł Kukiz i jego żona zapewne mieli w zeszłym roku wyższe dochody. Z tego powodu fiskus odmówił ulgi.

Kukiz zżymał się na fiskusa. Ale to on popełnił błędy. Można powiedzieć, że szkolne błędy. Bardzo łatwe do wychwycenia przez fiskusa. Trochę to dziwne w przypadku znanego parlamentarzysty.

Kukiz nie powinien publicznie pomstować na system podatkowy. Jako parlamentarzysta ma przecież znacznie większe, niż zwykły podatnik ,możliwości wpływania na jego kształt. Jeśli nie potrafi zmienić na lepsze systemu podatkowego, bo nie udaje mu się wokół tego pomysłu skrzyknąć wystarczającej liczby posłów i  ma problemy z samodzielnym wypełnieniem PIT, zawsze ma szansę wynajęcia doradcy do załatwienia swoich spraw podatkowych. Zwykłych podatników na to nie stać. Sami muszą sobie radzić z zawiłościami polskich podatków.

Więcej o:
Komentarze (193)
PIT '2016. Szkolne błędy Pawła Kukiza
Zaloguj się
 • antykaczysta40

  Oceniono 67 razy 55

  Koleś nie umie pita wypełnić a jest reprezentantem swoich tysięcy wyborców. Widać w jednym już im nie pomoże.

 • adstr

  Oceniono 59 razy 51

  Jeśli pan Kukiz nie orientuje się w tak prostych sprawach, to czym się zajmuje w sejmie? Zbijaniem bąków? Lansowaniem się?
  A może celowo zrobił błędy w zeznaniu? Jeszcze gorzej.

 • mgr_inz85

  Oceniono 53 razy 45

  Pan Kukiz chociaż wie, że kwota wolna od podatku na liniowym też nie przysługuje? Czasami ignorancja ludzi reprezentujących swoich wyborców mnie po prostu przytłacza...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 18 razy 16

  to jedynie potwierdza niskie IQ tego człowieka - i jeszcze nizsze jego wyborców

 • 13sw

  Oceniono 15 razy 13

  Pan Kukiz nie potrafi wypełnić prawidłowo PIT-u, a chciałby być prezydentem??

  Zgadzam się, że system podatkowy i rozliczeń należy uprościć, ale to nie jest jakaś wyższa matematyka i większość Polaków radzi sobie z rozliczeniem podatku bez problemów. Dlaczego pan Kukiz i parę procent inteligentnych inaczej współobywateli ma nas ciągnąć w dół? W każdej klasie jest parę osób, które mają problem nawet z tabliczką mnożenia, ale czy to oznacza, że mamy zaniżyć poziom i uznać jej znajomość za zbyteczną i zbyt trudną??

 • japka_putina

  Oceniono 14 razy 12

  A wydawałoby się, że jak ktoś ma firmę, a do tego jest posłem, to takie rzeczy zna na pamięć.

 • antrop

  Oceniono 14 razy 12

  I pomyślcie jak Polska by wyglądała gdyby w JOWach wybrano ponad 400 posłów tak mądrych jak Kukiz? Głosujcie na takich matołów będziecie odrabiać pańszczyznę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX