PIT na finiszu. W tym roku mamy wyjątkową sytuację

Piotr Skwirowski
Kończy się kampania rozliczeń z fiskusem z podatku od dochodów osobistych za 2016 r. Termin złożenia PIT i zapłaty podatku upływa o północy 2 maja.

To wyjątkowa sytuacja. Zwykle koniec rozliczeń przypada na 30 kwietnia. W tym roku jednak ostatni dzień kwietnia wypadł w niedzielę, 1 maja jest dzień wolny od pracy, zatem koniec rozliczeń przesunął wtorek, 2 maja. To akurat środek długiego weekendu, ale kto zwlekał z rozliczeniem do ostatniej chwili, sam jest sobie winien.

Osoby, które chcą tradycyjnie złożyć zeznanie papierowe, mogą skorzystać z pomocy swojego urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów obiecało, że 2 maja urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej będą pomagali podatnikom wypełnić PIT. Część urzędów skarbowych będzie tego dnia pracowało dłużej niż zwykle. Godziny pracy zależą od decyzji naczelnika urzędu. Ministerstwo Finansów radzi, by informacji o dokładnych godzinach pracy podatnicy szukali w konkretnym urzędzie skarbowym lub na jego stronie internetowej.

Rekord internetowych PITów i wstępnie wypełnione zeznania

Resort zachęca też do rozliczeń przez internet. W czwartek ogłosił, że padł już rekord liczby zeznań rocznych złożonych tą drogą. Tego dnia po północy fiskus miał już prawie 8,6 mln e-PITów za 2016 r. -  To o ponad 960 tys. więcej niż w tym samym dniu rok wcześniej i więcej, niż w całym zeszłorocznym okresie rozliczeniowym. Wówczas drogą elektroniczną wpłynęło 8,4 mln zeznań podatkowych – ogłosiło Ministerstwo Finansów. - Ten rekord na pewno będzie jeszcze pobity, bo przed nami długi weekend, kiedy wielu Polaków rozliczy swój PIT. Najłatwiej i najszybciej zrobić to bez wychodzenia z domu, czyli przesłać go przez Internet - dodało.

Resort przypomniał, że podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38, mogą skorzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Można je znaleźć na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl. – Ze wstępnie wypełnionego PIT-37 mogą skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Natomiast wstępnie wypełniony PIT-38 jest przeznaczony dla osób, które rozliczają przychody z kapitałów pieniężnych i składają zeznanie indywidualnie – tłumaczy resort finansów.

To niezłe rozwiązanie dla osób, które rozliczenie zostawiły na ostatnią chwilę. Dzięki wstępnie wypełnionym formularzom nie muszą same wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z PIT-ów od pracodawców (PIT-11, PIT-8C czy PIT-R). Te dane znajdą już we wstępnie wypełnionych dla nich zeznaniach rocznych. Wystarczy taki PIT pobrać, zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić o ulgi i odliczenia, wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. podatku i wysłać. - Wstępnie wypełnione zeznanie roczne pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i oszczędność czasu i pieniędzy – reklamuje swoją usługę resort finansów.

e-Deklaracje

Tak jak w poprzednich latach, zeznania roczne można też wysyłać fiskusowi przez internet przy pomocy aplikacji e-Deklaracje. Można do niej „podpinać” także zeznania wypełnione przy pomocy niektórych programów do wypełniania PIT. Możliwość taką daje program, który bezpłatnie udostępniamy na stronie wyborcza.pl.

Wszystkie zeznania roczne składane przez internet można podpisać, czy jak kto woli  autoryzować, profilem zaufanym ePUAP, kwotą przychodu z zeznania rocznego za 2015 r. lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Decyduje data stempla pocztowego

Papierowe zeznania roczne można zanieść do urzędu skarbowego. Można je też wrzucać do PITomatu. Takie urządzenia stoją na przykład w niektórych urzędach gminy. PIT można też wysłać pocztą - koniecznie listem poleconym. Data ze stempla pocztowego jest równoznaczna z datą złożenia zeznania. PIT można więc wysłać do urzędu nawet na minutę przed północą, byleby na kopercie znalazła się data 2 maja.

Za spóźnienie fiskus może nałożyć na podatnika karę. Zwykle nie przekracza ona kilkuset złotych. Czasami idzie jednak w tysiące złotych. Oczywiście, jeśli spóźnienie nie jest duże kary może w ogóle nie być. Nie warto jednak narażać się na nieprzyjemności. Lepiej rozliczyć złożyć PIT i dopłacić ewentualnie brakujący podatek przed północą 2 maja.

***

Więcej o:
Komentarze (28)
PIT na finiszu. W tym roku mamy wyjątkową sytuację
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 19 razy 3

  wyjatkowa sytuacja to jest taka, że kukiz nie potrafi wypełnić PITu - lider 3 siły w parlamencie i pretendujący na stołek prezydenta

  :))))

 • cest.l.a.vie

  Oceniono 5 razy 1

  Jaka wyjątkowa sytuacja? Kto musiałby przerwać długi weekend? System wyłączyli? Wklepanie do pliku, wysłanie tego zeznania i ewentualnie kasy z banku, to kwadrans - nawet z Hawajów. Nawet emeryci wysyłają zeznania elektronicznie, o nie nie mają na imię Paweł i nie są "liderem" śmiesznej prawicowej partyjki.

 • Andrzej Kuc

  0

  Wysłałem po raz szósty Ale tym razem platforma była tak nieczytelna że zajęło mi to 2 godz. Formularz pdf wskazywał na błąd Ale nie wskazywał gdzie. Informacje były zrozumiałe jak pytania pisu w ankiecie nt aglomeracji warszawskiej dotarcie do właściwego miejsca było jak drogą przez mękę.

 • potp

  Oceniono 2 razy 0

  E-deklaracje do wypełniania to jakiś skandal! Przekręt z 1% na wielką skalę! Chciałem wypełnić e-pit przez internet, ale wszedzie, gdzie gwarantowano, że mogę sam wybrać OPP (np strona ministerstwa czy skarbówki) miałem: albo komunikaty, że brakuje mi wtyczek, albo muszę zainstalować program na moim komputerze, tudzież posiadać e-podpis. Jest też mnóstwo dostępnych formularzy on-line, gdzie nie każą ani nic instalować, ani że brakuje mi wtyczek, tylko, że wszędzie tam organizacja OPP jest już z góry narzucona! Łapy precz od mojego 1%! Dlaczego prywatne firmy potrafią, a rządowe nie?

 • j.an

  Oceniono 4 razy 0

  Jedynie co dobrze wychodzi naszej władzy to karanie społeczeństwa.Określenie,że urzędnik jest dla społeczeństwa brzmi jak farsa.

 • sandiii

  0

  kto komu płaci kasę? kto jest dla kogo?

 • nikifor666

  Oceniono 4 razy 0

  i znowu dramaty na poczcie minute po polnocy - "PAAANI KOCHANA no nie moze pani ustawic daty na 2 maja? co pani za roznica! no co za BABA, POCZTA wUJE" itd itp.

  a data stempla pocztowego to zdaje sie za kodeksen cywilnym - "DATA PEWNA". Zatem przestawienie datownika byłoby poświadczaniem nieprawdy przez urzednika pocztowego.

  No ale po co ludziom podstawy prawa cywilnego i karnego w szkole. Lepiej dodatkowa lekcja religii. Chociaz w sumie niedlugo lepiej bedzie sie pomodlic, niz liczyc na respektowanie prawa przez sady, prokurature czy inne organy panstwowe...

 • dlaczego_jaa

  0

  Zależy od US pod który podlegamy. Chyba dwa razy zdarzyło mi się spóźnić. Żadnych kar nie było, tylko pouczenie i chłodne spojrzenie urzędnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX