Gazeta.pl Next >  Biznes >  '51. stan USA' ogłasza bankructwo!

"51. stan USA" ogłasza bankructwo!

A A A
Portoryko protesty

Portoryko protesty

Portoryko, terytorium należące do wspólnoty Stanów Zjednoczonych, zwróciło się o sądową ochronę przed wierzycielami. W praktyce oznacza to ogłoszenie bankructwa.

Portoryko zwróciło się do Sądu Federalnego o ochronę przed wierzycielami, korzystając z prawa dla niewypłacalnych terytoriów, zwanego PROMESA – podaje NY Times. Dług wyspy wynosi w sumie ok. 123 mld dolarów, w tym 73 mld wobec kredytodawców.

Portoryko, nazywane czasem 51. stanem USA, w rzeczywistości nie jest częścią federacji i pod pewnymi względami traktowane jest jako niepodległy kraj. Dokładnie Portoryko jest "Wolnym Państwem Stowarzyszonym" ze Stanami Zjednoczonymi. Jego mieszkańcy są obywatelami USA i jako środka płatniczego używają dolara.

Bankructwo to kulminacja trwającego lata kryzysu finansowego. PROMESA (Puerto Rico Oversight, Management, and Economic Stability Act; czyli ustawa o nadzorze, zarządzie i gospodarczej stabilności Portoryko) jest uchwaloną w 2016 r. ustawą Kongresu USA nt. walki z kryzysem na wyspie. Pozwala m.in. właśnie na wejście w stan bankructwa w celu odzyskania stabilności.

W tej chwili Portoryko oczekuje wsparcia, które pozwoliłoby na powrót do wypłacalności. Do tego czasu pracownikom rządu wstrzymano wypłacanie pensji, a infrastrukturalnym projektom zamrożono finansowanie.

Coraz mniej obywateli i wysokie bezrobocie

W ciągu ostatnich 10 lat populacja wyspy zmniejszyła się o ok. 10 proc., a stopa bezrobocia osiągnęła 12 proc. W krótkim terminie decyzja o bankructwie prawdopodobnie nie zmieni drastycznie poziomu życia większości obywateli, można się jednak spodziewać znacznego odpływu wartościowych pracowników (tzw. drenaż mózgów).

Agencja ratingowa Moody's już w 2015 r. oceniła Portoryko jako niewypłacalne. Wówczas gubernator Alejandro Garcia Padilla mówił, że wyspa nie będzie w stanie spłacić zadłużenia.

Gospodarka Portoryko jest od lat w recesji, do której doprowadziła polityka nadmiernego zadłużania się i finansowania w ten sposób wydatków publicznych oraz rozbudowanej administracji państwowej. Jak podawał dwa lata temu Wall Street Journal, pracownicy sektora budżetowego stanowili jedną czwartą wszystkich aktywnych zawodowo osób, a 40 proc. ludności wyspy korzystała z rządowej pomocy.

Polecamy
Komentarze (70)
"51. stan USA" ogłasza bankructwo!
Zaloguj się
  • amica.veritas

    Oceniono 18 razy 8

    To się już stało jasne ROK temu. Niestety Gazeta nic ciekawego nie pisze o powodach, a są one dośc proste. Najpierw z wyspy uczyniono raj dla przedsiębiorstw, stwarzając im prawne warunki (lata 70-te), związane ze specyficznym sposobem związania z USA (w rezultacie przeniesiono tam m.in. produkcję Viagry), a w 2006 te warunki zlikwidowano, Gwałtownie firmy zaczęły wracać na kontynent amerykański, co załamało gospodarkę w kilka lat. To była świadoma, brutalna decyzja władz USA, do której władze wyspy nie przygotowały się, spoczywając na laurach i licząc na dalszy napływ firm. Teraz jest wręcz tragicznie. Potworne bezrobocie, niedziałające szkoły, instytucje itp. To jest ciekawie opisane przez Johna Oliviera w jego show, który z przystępny ale i zabawny sposób opisuje rzeczywistość USA ale również świata. Polecam odcinek o Portorico youtube.com/watch?v=Tt-mpuR_QHQ

  • Oceniono 8 razy 4

    Za dużo "latynoskiegto stylu życia" i za duża ufność że USA przecież pomogą. Co w ogóle można robić w Puerto Rico, poza karierą w turystyce, gangsterce oraz prostytucji? Pewnie niezbyt dużo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane