"51. stan USA" ogłasza bankructwo!

Portoryko protesty

Portoryko protesty (Danica Coto (AP Photo/Danica Coto))

Portoryko, terytorium należące do wspólnoty Stanów Zjednoczonych, zwróciło się o sądową ochronę przed wierzycielami. W praktyce oznacza to ogłoszenie bankructwa.

Portoryko zwróciło się do Sądu Federalnego o ochronę przed wierzycielami, korzystając z prawa dla niewypłacalnych terytoriów, zwanego PROMESA – podaje NY Times. Dług wyspy wynosi w sumie ok. 123 mld dolarów, w tym 73 mld wobec kredytodawców.

Portoryko, nazywane czasem 51. stanem USA, w rzeczywistości nie jest częścią federacji i pod pewnymi względami traktowane jest jako niepodległy kraj. Dokładnie Portoryko jest "Wolnym Państwem Stowarzyszonym" ze Stanami Zjednoczonymi. Jego mieszkańcy są obywatelami USA i jako środka płatniczego używają dolara.

Bankructwo to kulminacja trwającego lata kryzysu finansowego. PROMESA (Puerto Rico Oversight, Management, and Economic Stability Act; czyli ustawa o nadzorze, zarządzie i gospodarczej stabilności Portoryko) jest uchwaloną w 2016 r. ustawą Kongresu USA nt. walki z kryzysem na wyspie. Pozwala m.in. właśnie na wejście w stan bankructwa w celu odzyskania stabilności.

W tej chwili Portoryko oczekuje wsparcia, które pozwoliłoby na powrót do wypłacalności. Do tego czasu pracownikom rządu wstrzymano wypłacanie pensji, a infrastrukturalnym projektom zamrożono finansowanie.

Coraz mniej obywateli i wysokie bezrobocie

W ciągu ostatnich 10 lat populacja wyspy zmniejszyła się o ok. 10 proc., a stopa bezrobocia osiągnęła 12 proc. W krótkim terminie decyzja o bankructwie prawdopodobnie nie zmieni drastycznie poziomu życia większości obywateli, można się jednak spodziewać znacznego odpływu wartościowych pracowników (tzw. drenaż mózgów).

Agencja ratingowa Moody's już w 2015 r. oceniła Portoryko jako niewypłacalne. Wówczas gubernator Alejandro Garcia Padilla mówił, że wyspa nie będzie w stanie spłacić zadłużenia.

Gospodarka Portoryko jest od lat w recesji, do której doprowadziła polityka nadmiernego zadłużania się i finansowania w ten sposób wydatków publicznych oraz rozbudowanej administracji państwowej. Jak podawał dwa lata temu Wall Street Journal, pracownicy sektora budżetowego stanowili jedną czwartą wszystkich aktywnych zawodowo osób, a 40 proc. ludności wyspy korzystała z rządowej pomocy.

Zobacz także
 • Obwodnica Gniezna (w ramach S5) udostępniona do ruchu Ważny odcinek S5 oddany do użytku przed terminem. "Pozwoli odetchnąć od natłoku pojazdów"
 • Lody Grycan i lody Lidla - Ballino Grycan dogadał się z Lidlem. Finał sporu o łudząco podobne opakowania lodów
 • Sklep Dino. Dino cieszy się z 500 plus i zwiększa zysk. Polska sieć marketów ma ambitne plany
Komentarze (70)
"51. stan USA" ogłasza bankructwo!
Zaloguj się
 • amica.veritas

  Oceniono 18 razy 8

  To się już stało jasne ROK temu. Niestety Gazeta nic ciekawego nie pisze o powodach, a są one dośc proste. Najpierw z wyspy uczyniono raj dla przedsiębiorstw, stwarzając im prawne warunki (lata 70-te), związane ze specyficznym sposobem związania z USA (w rezultacie przeniesiono tam m.in. produkcję Viagry), a w 2006 te warunki zlikwidowano, Gwałtownie firmy zaczęły wracać na kontynent amerykański, co załamało gospodarkę w kilka lat. To była świadoma, brutalna decyzja władz USA, do której władze wyspy nie przygotowały się, spoczywając na laurach i licząc na dalszy napływ firm. Teraz jest wręcz tragicznie. Potworne bezrobocie, niedziałające szkoły, instytucje itp. To jest ciekawie opisane przez Johna Oliviera w jego show, który z przystępny ale i zabawny sposób opisuje rzeczywistość USA ale również świata. Polecam odcinek o Portorico youtube.com/watch?v=Tt-mpuR_QHQ

 • 4v

  Oceniono 8 razy 4

  Za dużo "latynoskiegto stylu życia" i za duża ufność że USA przecież pomogą. Co w ogóle można robić w Puerto Rico, poza karierą w turystyce, gangsterce oraz prostytucji? Pewnie niezbyt dużo...

 • qudaq

  Oceniono 3 razy 3

  Pozazdrościć. Własna dzielnica w Nowym Jorku i opieka prawna przed wierzycielami. Ino patrzeć, jak kolejne kraje zaczną wyścig, aby znaleźć taka ochronę. Przecież po dojnej zmianie, z wyjątkiem dzielnicy, spełnimy wszystkie warunki. Niestety, oddzieleni przez morza, lądy i ocean na dodatek,

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 9 razy 3

  Szkoda, że PL nie jest stowarzyszone np. z UK bo jak ogłosi bankructwo to nic ani nikt złotówce nie pomoże, a i reform nie będzie za co zrobić. Najpierw PO-PiS reform nie chciał, potem nie robił, a teraz Pisslamstwo wtłacza nas w ruinę niszcząc resztkę kamieni kupy :(

 • kruk1210

  Oceniono 3 razy 3

  Tytuł na głównej: "51. stan USA ogłasza bankructwo! Kto im pozwolił się tak zadłużyć?"
  Odpowiedź: prawdopodobnie wyborcy na to pozwolili. Można wręcz zaryzykować tezę, że tego żądali przy urnach.

  Z artykułu: "Gospodarka Portoryko jest od lat w recesji, do której doprowadziła polityka nadmiernego zadłużania się i finansowania w ten sposób wydatków publicznych oraz rozbudowanej administracji państwowej."

 • hipis3308

  Oceniono 5 razy 3

  Niech sobie wezmą, naszego wizjonera Morawieckiego,to im zaraz gospodarkę odbuduje.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Wyślijcie im Berniego Sandersa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje