Szef Komisji Europejskiej: Język angielski traci na znaczeniu w Unii

Robert Kędzierski
Unia Europejska będzie negocjować warunki Brexitu twardo i "z zachowaniem pełnej lojalności" - zapowiada Jean-Claude Juncker.

Jean-Claude Juncker, przewodniczą Komisji Europejskiej, podczas debaty dotyczącej stanu Unii, która odbyła się we Florencji, zasugerował ostre negocjacje w sprawie Brexitu. Zaznaczył jednak, że "to Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, a nie Unia Wielką Brytanię". UE w negocjacjach będzie więc zabiegać o interesy obywateli Unii, którzy pozostaną na Wyspach. 

Przewodniczący określił wynik brytyjskiego referendum jako "wielką tragedię" i przestrzegł przed ignorowaniem "realnych skutków podjętej decyzji".

Juncker przyznał, iż kryzys, jaki ogarnął Unię nie był bez znaczenia dla wyniku plebiscytu na Wyspach. Wyraźnie wskazał jednak, że wzorem zachowania się w trudnej sytuacji powinny być Włochy, które "ratują honor Unii" w związku z kryzysem migracyjnym. 

"Angielski traci na znaczeniu"

W kontekście ostatnich doniesień dotyczących negocjacji pomiędzy Junckerem a Theresą May, przemówienie we Florencji trudno uznać za łagodzące spór. Dwuznacznie można odebrać też żart przewodniczącego, który zaczął swoją wypowiedź od słów, że "angielski po decyzji o Brexicie traci na znaczeniu w Unii" - donosi Euro News.

Później, Juncker swoje przemówienie wygłosił po francusku. Także dlatego, jak mówił, aby być dobrze zrozumianym przed niedzielnymi wyborami we Francji.

Komentarze (20)
Szef Komisji Europejskiej: Język angielski traci na znaczeniu w Unii
Zaloguj się
 • shipa

  Oceniono 9 razy 5

  Oczywiscie, po przemowieniu Junckera Irlandia i Malta az przyklasnely z radosci.

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 3

  Wcale nie traci. W jakim języku Fin pisze do Greka, Hiszpana czy Polaka? A jeszcze są kraje z urzędowym angielskim: Irlandia, Malta, Cypr.

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz 1

  zyskuje natomiast jezyk rosyjski

 • cadyk_z_sedesu

  Oceniono 7 razy 1

  przyszłością starej Unii będzie j. arabski. Junker już dziś powinien nauczyć się po arabsku słów: koza i bum bum. Acha, kiepska wiadomość dla tego opoje - islam nie toleruje alkoholu, więc alkoholicy - nawet komisaRy, bedą utylizowane. Zresztą dla takich Timermansów to nic nowego, nazywa się to u nich eutanazja

 • swinton

  Oceniono 1 raz 1

  Juncker podobno już uczy się polskiego.

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 5 razy 1

  Gdzie sa stare komentarze " tzw. propagatorzy? wolnego slowa" i krzyczacze w walce o konstytucje?

 • emeryt21

  0

  Oczywiście zastapi go francuski.....Trzeba prędko zastapic Junkiera kims mądrzejszym....Francuzi od zawsze tak maja. Swiat jakos dotad nie polapal się, ze powinien uzywac francuskiego

 • ltte

  Oceniono 2 razy 0

  Polacy! Nie uczcie się angielskiego! Jeszcze przyszłoby wam do łba wyjechać do UK.

 • saksalainen

  0

  Ale poważnie, to byłby dobry moment żeby lobbować za Esperanto.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX