Najwyżej wyceniana na giełdzie polska spółka jest już warta ponad 50 mld zł

PKN Orlen jest najbardziej wartościową polską spółką na giełdzie w Warszawie. Wycena firmy cały czas rośnie i dziś przebiła poziom 50 miliardów złotych.

Przekroczenie poziomu 50 mld zł zauważył na Twitterze Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny portalu strefainwestorow.pl.

Jak wyliczył Paweł Biedrzycki, od giełdowego dołka w 2009 roku, Orlen zyskał na wartości ponad 630 proc.

Jeszcze na koniec ubiegłego roku PKN Orlen był na GPW wyceniany na niespełna 38 mld zł. Od początku tego roku wycena spółki wzrosła zatem już o prawie 40 proc.

Giełdowa wycena PKN OrlenGiełdowa wycena PKN Orlen / Źródło: stooq.pl

W poniedziałek po południu tuż przed 15:00 wycena Orlenu to nieco powyżej 51 mld zł. Na kolejnych miejscach w WIG20 pod tym względem znajdują się PKB BP (44,5 mld zł), PZU (38,4 mld zł), PGNiG (36,8 mld zł), Pekao SA (36,5 mld zł), BZ WBK (34,9 mld zł), KGHM (22,6 mld zł), PGE (21,3 mld zł), mBank (18,6 mld zł) i pierwszą dziesiątkę zamyka Cyfrowy Polsat (15,8 mld zł).

Wszystkie spółki z WIG20 wyceniane są na blisko 400 mld zł, od początku roku ta wycena wzrosła o 20 proc. W podobnym tempie urosła kapitalizacja indeksu szerokiego rynku, czyli WIG - to obecnie ponad 1,3 bln złotych. Na polskiej giełdzie pod względem wyceny rynkowej Orlen wyprzedzają dwie spółki zagraniczne, a dokładnie banki - Santander i UniCredit.

Czytaj też: Nowy rekord wszech czasów na warszawskiej giełdzie jest w zasięgu ręki. Od ostatniego minęło prawie 10 lat

Dziś PKN Orlen jest na lekkim plusie. Spółka podała, że jej marża rafineryjna wzrosła do 7 USD na baryłce 5,3 USD w marcu. To także więcej niż w kwietniu przed rokiem, kiedy marża wynosiła 6,2 USD na baryłce. 

+++

Zobacz też: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa

Więcej o:
Komentarze (24)
Najwyżej wyceniana na giełdzie polska spółka jest już warta ponad 50 mld zł
Zaloguj się
 • 4v

  Oceniono 6 razy 6

  Orlen, głownie jako importer i przetwórca ropy, cieszy się z niskich cen. jak ceny ropy były wysokie, to trochę gorzej przędł. kiedyś jego porównanie do np Łukoilu wyglądało strasznie, dziś już jest całkiem przyzwoicie. Podobnie zresztą jak nasze banki na tle zachodnich. Na szczęście polska gospodarka ma w dupie politykę i polityków.

  PS. "PKB BP"? weźcie to poprawcie....

 • cezarykaminski

  Oceniono 10 razy 4

  jedna z ostatnich firm, które Balcerek nie zdążył sprzedać na czapkę śliwek zachodnim "inwestorom".

 • mietekkowalski

  Oceniono 6 razy 4

  "Teraz to paliwo może być i nawet po 7zł":)

 • kartownik

  Oceniono 5 razy 3

  A ile Orlen byłby warty gdyby Kaczyńscy za pierwszego PISu nie kazali utopić 4 mld dolarów w toksycznych nic nie wartych biznesowo Możejkach?

 • foreksfx

  Oceniono 19 razy 3

  Sorosowka placze haha. Co Peło i zlodzieje Tusk i Rostowski robil, kiedy mafia paliwowowa wyprowadzala miliardy z budzetu? Pakiet paliwowy i w kilka miesiecy mamy rekord wszechczasow na Orlenie. Tusk i Rostowski jeszcze bedziecie gnic zlodzieje w mamrze.

 • Eric Cartman

  Oceniono 6 razy 2

  Przypominam, ze Latryna WYborcza oglaszala, ze nastapi krach na gieldzie z powodu rzadow PiS i ich rzekomej wojny z rynkami finansowymi i zagranicznymi inwestorami

 • obudz_sie_europo

  Oceniono 2 razy 2

  koniec wyłudzeń VAT w branży paliwowej - dlatego orlen jest na tyle wyceniany.

 • rafthetough

  Oceniono 1 raz 1

  rząd wprowadził pakiet paliwowy i nagle okazało się, że 45% ropy na polskim rynku była z przemytu. Teraz Ci złodzieje maszerują razem z KODem bo stracili dojną krowę.

 • wojtem

  Oceniono 1 raz 1

  Dobra Zmiana! Zamkneli przemytnikow benzyny i od razu wyniki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX