Morawiecki wyciągnął rękę do Polaków narzekających na PIT-y. Na razie ją odtrąciliśmy

Tylko niespełna 40 tys. podatników złożyło formularz PIT-WZ, upoważniający urząd skarbowy do sporządzenia zeznania PIT za nich. - Chcielibyśmy więcej, ale to nie jest zły wynik - mówi Ministerstwo Finansów. I faktycznie, mówienie o porażce wydaje się przedwczesne.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, w tym roku deklaracje PIT-WZ wysłało ok. 40 tys. osób. PIT-WZ to tegoroczna nowość - elektroniczny formularz (online na Portalu Podatkowym oraz w aplikacji e-Deklaracje) upoważniający Urząd Skarbowy do przygotowania zeznania podatkowego za podatnika. Urząd w ciągu pięciu dni przesyłał podatnikowi e-mailem link do gotowego zeznania podatkowego, a ten mógł je zaakceptować lub odrzucić i wypełnić PIT samodzielnie.

Te 40 tys. osób to niewiele, zważywszy, że w styczniu, zapowiadając nową możliwość, Ministerstwo Finansów informowało, że „ze zmian może skorzystać nawet 13 milionów podatników”. To także ledwie ułamek łącznej liczby deklaracji podatkowych złożonych w tym roku drogą elektroniczną. Według wstępnych szacunków resortu finansów, liczba elektronicznych zeznań (ponad 9 mln 670 tys.) przekroczyła w tym roku połowę wszystkich złożonych PIT-ów.

Czy te 40 tys. formularzy PIT-WZ to porażka Ministerstwa Finansów? Jest za wcześnie na takie wnioski. To pierwszy rok tego rozwiązania – do e-PIT-ów też nie przekonaliśmy się z dnia na dzień.

Zarówno urzędnicy jak i podatnicy dopiero „uczyli” się tej nowinki. Nie obyło się bez problemów„Wyborcza” donosi o tym, że do niektórych podatników nie docierały linki z wypełnionym PIT-em, przypomina, że w pierwotnej wersji instrukcja wypełniania formularza PIT-WZ miała 79 stron.

Nie można było też w tym rozwiązaniu skorzystać ze wszystkich ulg. - Było tylko kilka ulg. Dostawaliśmy spostrzeżenia od podatników już po wprowadzeniu PIT-WZ. Będziemy chcieli go rozszerzyć od przyszłego roku o kolejne ulgi, być może o wszystkie. Żeby był osiągalny dla większej grupy podatników – mówi Renata Domasiewicz, Zastępca Dyrektora w Departamencie Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów.

Poza tym – warto zwrócić uwagę, że formularze PIT-WZ można było składać wyłącznie od 15 marca do 18 kwietnia. Tymczasem gdy ktoś wie, że będzie miał zwrot, często wypełnia PIT wcześniej. - Dla osób, które miałyby zwrot podatku, czekanie na to rozwiązanie byłoby nieopłacalne – tłumaczy Domasiewicz.

Ponadto wielu Polaków zostawia kwestię wypełnienia zeznania podatkowego na ostatnią chwilę, a do 18 kwietnia nawet o PIT-ach nie myślą.

- 40 tys. formularzy PIT-WZ? Na pewno chcielibyśmy więcej – nie ukrywa Domasiewicz. – Ale trzeba powiedzieć, że to pierwszy rok, ustawa została opublikowana późno, weszła w życie 15 marca. Jak na miesiąc czasu 40 tys. to nie jest zły wynik. 

+++

ZOBACZ TEŻ: Prezes Rainbow: Firmy stają się nieefektywne, jeśli wszystko spoczywa na rękach prezesa

Więcej o:
Komentarze (26)
Morawiecki wyciągnął rękę do Polaków narzekających na PIT-y. Na razie ją odtrąciliśmy
Zaloguj się
 • gmsaxz

  Oceniono 12 razy 10

  A kto za podatnika wypełni PIT-WZ? Debilna idea więc porażka była oczywista. Jedyne, co można zrobić w tej kwestii, to uznać PIT-11 za roczne zeznanie podatkowe, a PIT-37 za jego nieobowiązkową korektę. Proste jak konstrukcja cepa. No ale to nie wymaga rzeszy pisowców w urzędach skarbowych którzy chcą zarobić

 • behemot.02

  Oceniono 4 razy 4

  Pomysł Morawieckiego był jak zwykle: to co zrobiła PO zastąpimy naszym, PIS-owskim. I jak zawsze, wyszła karykatura. Bo JEST od 2 czy 3 lat możliwość wypełnienia PIT-u wstępnie wypełnionego PIT-a, który ściąga się ze strony MF. Dostajemy wtedy listę zgłoszonych PIT-ow 8/11 czyli to co MF wie o naszych podatkach oraz wszystkie potrzebne dane osobowe od razu wpisane (z PIT-a z poprzedniego roku). Można dołączyć wszystkie ulgi, dodać odpis 1%, rozliczać się z małzonkiem. Działa może nie świetnie (trzeba uważnie czytać instrukcję), ale bardzo dobrze. Pan Morawiecki zaproponował koślawą, całkowicie niepotrzebną, ale PIS-owską opcję. Zamiast propagować i ewentualnie dopracować przyjazność tego, co już kompetentni urzędnicy dawno temu zrobili. PAn Morawiecki jest niekompetentny, partyjnośc bierze górę nad rozsądkiem

 • losos_norweski

  Oceniono 8 razy 4

  Przez aplikację złożyłem PITa w 5 minut. Większość danych osobowych wypełnia sie automatycznie z szablonu. Przepisałem może 6 czy 7 pól z PIT-11 i gotowe. Ile czasu zajmie mi wypełnienie PIT-WZ? Tam trzeba podać wszystkie dane osobowe jeszcze raz. No i potem sprawdzenie przysłanego zeznania?

 • xegar

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko czemu pierwsze wrażenie miałem, że wyciągnął rękę po pieniądze? ;-)

 • Oceniono 1 raz 1

  Macie błąd w tytule: jest "wyciągnął rękę do Polaków" a powinno być "wyciągnął rękę do KIESZENI Polaków". Korekta jest gratis, ale Urząd Skarbowy potraktuje to jako wasz dochód

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 3 razy 1

  Wyciągnął rękę? Ręka pisowskiego matoła więc z siekierą lub brzytwą a przynajmniej z zaciśniętą pięścią. Podziękował.

 • e-komentarz

  Oceniono 5 razy 1

  Morawiecki wyciągnął rękę, ale ta ręka coraz głębiej grzebie w naszych kieszeniach i po trochu podbiera zawartość.
  A druga jego ręka zadłuża nas na potęgę...

 • pierwsze_all

  Oceniono 3 razy 1

  Acha, pan Morawiecki "wyciągnął rękę" a obywatel ma mu za to zapłacić żywą gotówką, świetny interes. Minęły dwa miesiące od złożenia PIT-u przeze mnie, zwrotu podatku nadal nie ma (no tak, jest na to trzy miesiące, w końcu państwo niech sobie zarobi na obracaniu cudzą kasą). Dwa lata temu zwrot był w tydzień, rok temu już w trzy tygodnie, a teraz dwa miesiące minęły i nadal nic - ale minister "rękę wyciąga" - chwalmy pana, alleluja!

 • je2bny

  Oceniono 3 razy 1

  Który to Morawiecki ?

  Ten głosujący na 2 ręce, czy jego synek ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX