Cudowny lek na wyłudzenia VAT? Do budżetu mają spłynąć miliardy. Jest projekt ustawy

Piotr Skwirowski
Podzielona płatność, to ma być nowy sposób walki fiskusa z wyłudzeniami VAT. Docelowo ma dawać budżetowi co roku dodatkowe 9 mld zł.

Polega to na tym, że przy każdej transakcji cena netto za towar lub usługę jest wpłacana na rachunek bankowy dostawcy, natomiast kwota podatku odpowiadająca tej cenie trafia na odrębne konto podatkowe, którym ma zawiadywać fiskus.

- Dzięki temu, że dostawca nie otrzymuje całej kwoty brutto od nabywcy na swój rachunek bankowy, nie może tym samym przy przeprowadzaniu transakcji gospodarczych mających na celu wyłudzanie podatku od towarów i usług, szybko „zniknąć”, zatrzymując dla własnych korzyści VAT należny fiskusowi - tłumaczy Ministerstwo Finansów, które przygotowało nowelizację ustawy o VAT wprowadzającą metodę podzielonej płatności tego podatku.

Fiskus „przypilnuje” pieniędzy podatnika

Resort zapewnia, że pieniądze zgromadzone na rachunku VAT będą cały czas należały do podatnika. Fiskus nie będzie mógł samodzielnie dokonywać operacji finansowych na tych rachunkach. Jednakże podatnicy będą mieli bardzo ograniczone możliwości użycia zgromadzonych tam pieniędzy. - Z rachunku VAT podatnik od towarów i usług będzie mógł wyłącznie dokonywać przelewu na inny rachunek VAT oraz będzie mógł opłacać swoje zobowiązanie podatkowe z tytułu VAT do urzędu skarbowego - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

U wielu podatników taka sytuacja będzie prowadziła do odkładania się pieniędzy na rachunku VAT. Dlatego taki podatnik będzie mógł wystąpić z wnioskiem o dokonanie przelewu jego pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT na jego firmowy rachunek bankowy. - Uwolnienie środków finansowych w ten sposób byłoby dokonywane wyłącznie na wniosek podatnika, który podlegałby weryfikacji przez właściwe organy podatkowe. W ten sposób uwalniane byłyby wyłącznie „bezpieczne” z punktu widzenia fiskusa środki finansowe - twierdzi resort finansów.

Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności ma być dobrowolne. Ministerstwo Finansów chce jednak zachęcać firmy, by z niego korzystały. Dzięki temu krócej, bo 25, a nie 60 dni, będą czekały na zwrot VAT, nie będą im też groziły sankcje i solidarna odpowiedzialność za ewentualne uszczuplenia podatku.

Mechanizm podzielonej płatności nie dotknie zwykłych konsumentów. Będzie dotyczył transakcji pomiędzy firmami, podatnikami VAT.

Resort uważa, że mechanizm podzielonej płatności jest jednym ze skutecznych rozwiązań, które mają przeciwdziałać nadużyciom i oszustwom podatkowym.

- Umożliwia organom podatkowym monitorowanie i blokowanie pieniędzy na rachunkach VAT, eliminując ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem VAT. Mechanizm ten z założenia utrudnia, lub wręcz uniemożliwia, powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji. Jednocześnie zapewni lepszą transparentność rozliczeń VAT-owskich i utrudni wyprowadzanie pieniędzy za granicę - przekonuje Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do swojego projektu.

Ile pieniędzy da budżetowi podzielona płatność?

W uzasadnieniu do projektu ustawy resort tłumaczy, że VAT jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa, dlatego też wielkość i stabilność wpływów z tego podatku jest niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, a także polityki społecznej i gospodarczej.

- Zgodnie z wyliczeniami przygotowywanymi na zlecenie Komisji Europejskiej luka w podatku VAT [różnica między tym co powinno z niego wpłynąć do budżetu, a tym co z powodu oszustw, wyłudzeń i pomyłek faktycznie wpływa], wynosi około 10 mld euro. Podobnie szacuje lukę w VAT PwC. Według wyliczeń PwC luka w VAT w 2015 r. wynosiła około 42 mld zł, co stanowi 2,5 proc. PKB Polski - wylicza Ministerstwo Finansów.

- Zgodnie z raportem przygotowanym na zlecenie Komisji Europejskiej około 55 proc. luki podatkowej w VAT, czyli 5,5 mld euro, to wynik uchylania się od opodatkowania (działalność w szarej strefie) lub właśnie wyłudzeń VAT. (...) Wszystko wskazuje więc na to, że kwota VAT faktycznie wyłudzana, wynosi co najmniej 8-10 mld zł. Przy łącznych wpływach z VAT w 2015 r. wysokości 123 mld zł oznacza to, że Polska w wyniku oszustw i wyłudzeń pozbawiana jest min. 6–8 proc. wszystkich wpływów budżetu z tego podatku - dodaje.

Według szacunków Polska jest w czołówce państw unijnych, jeśli chodzi o wielkość luki w VAT. Większą lukę mają m.in. Rumunia, Grecja i Włochy.

Ministerstwo Finansów liczy, że dzięki podzielonej płatności w ciągu 11 lat do budżetu państwa trafią dodatkowo aż 82 mld zł. W przyszłym roku ma to być co prawda tylko 419 mln zł, ale w kolejnych latach ta kwota będzie szybko rosła. W 2019 r. przekroczy 3,3 mld zł, rok później 7,5 mld zł. W 2021 r. dodatkowe wpływy VAT związane ze stosowaniem mechanizmu podzielonej płatności sięgną 8 mld zł, w 2021 r. przekroczą 8,5 mld zł, a od 2022 r., co roku do budżetu trafiać ma w ten sposób 9 mld zł.

Przepisy o podzielonej płatności mają wejść w życie z początkiem 2018 r. Zdaniem Ministerstwa Finansów na ich stosowanie nie jest potrzebna zgoda Unii Europejskiej. Na razie projekt trafił do konsultacji publicznych.

+++

Zobacz też: Piotrowska-Oliwa: Leżąc na łopatkach wykorzystaj tę chwilę i przygotuj strategię, która pozwoli ci wygrać następny mecz

Więcej o:
Komentarze (168)
Cudowny lek na wyłudzenia VAT? Do budżetu mają spłynąć miliardy. Jest projekt ustawy
Zaloguj się
 • grenlandzki-opos

  Oceniono 52 razy 26

  To może jeszcze lepiej, niech cała kwota brutto trafi na konto urzędu, a pan power point będzie decydował o tym który wydatek firmy jest zasadny, a który nie.
  A potem komisaryczny zarząd trójek parafialno-związkowych w każdej firmie.
  Wiwat bratnia Wenezuela!!!

 • truten.zenobi

  Oceniono 20 razy 14

  banki już się cieszą... nawet zakładając że dodatkowe konto i przelew będzie w normalnej cenie to trafi do nich dodatkowe kilka mln zł miesięcznie, ale przecież podobnie jak z wpłatami na zus kiedyś można wymusić większa opłatę np. 10 zł za przelew... to zyski moga sięgnac mld... ot dobra zmiana...

  a co odwrócony VAT nic nie rozmienił... kolejna zmiana pewnie tez nie, ale za to znowu tak wielu urzedników weźmie tak wiele kasy za tak niewiele roboty... a przy okazji pewnie wykończy się kilka polskich firm... koncernowi mocodawcy polityków będa także zadowoleni,.

 • truten.zenobi

  Oceniono 15 razy 11

  proste rozwiązanie firma a handluje z firmą b... obie zakładają spółki w czechach i tam sie rozliczają... same zalety.. :P

 • sil.m

  Oceniono 14 razy 8

  Kpicie czy śnicie po grzybkach rydzyka. Widać jak napaleni na sukces są urzędnicy pis-u i myślą, że ludzie nie znają procesu inwestowania i zdarzeń gospodarczych. Przy zmianie władzy księgowo można manipulować przez 1-2 lata i na grzbiet poprzedników zwalać swoją nieudolność. Dokonania tej władzy to każdy widzi – oprócz ślepców z pis-u. Guru/prezes - robi w gacie. PBS jak najęta / przez guru / ciągle okłamuje suwerena i robi go na każdym kroku w
  bambuko, właścicielom Polski woda sodowa w dekiel wali , Antkowi – hel a Szysce –trociny. . PAD załatwiał kontrakty gospodarcze ślizgając się na chińskim murze, na klęcznikach w Meksyku aż w końcu podczepił się pod traktor Ursus – niewątpliwy sukces biznesowy A. i K. Zarajczyków - osób z dawnej nomenklatury PZPR i PRL którą uznał wraz z dziećmi i wnukami za zdrajców RP. Becia do Chin wyjechała by podpisać umowę o turystyce co wcześniej sprawdził PAD na murze chińskim. Otoczenie biznesowe p.Beci to prezes KGHM znany z zatrudnienia żony Hofmana. Jeśli nowy szlak jedwabny nie będzie przebiegał przez Rosję to dla nas będzie tylko bajką o posażnej pannie na wydaniu.
  Przykład 1/ piania i zachłystywanie się VATem – dane GUS: za 2016 – 126mld ; za 2015 – 123mld – wzrost PKB -2,7% ze 123mld = 3,4mld tj. wzrost VAT o 0,4mld ale trik księgowy przeniesieniem wpływu z licytacji LTE spowodowało ,że VAT z 9mld*0,23tj ~~2mld został sztucznie podniesiony w 2016r i zaniżony w 2015r.–nie widać tu zwiększenia ściągalności VAT. Rok 2017 można będzie ocenić dopiero po podaniu danych za II kw.2017r

  Przykład 2/ Przewalutujemy kredyty frankowiczom i co? : – z fanfarami rozpoczęto „Duda pomoc” a wyszło –„duda śmiech”
  Przykład 3/ „ Damy radę” – „Praca i pokora” - „ będziemy was słuchać”, „w referendach będziemy się pytać suwerena o najważniejsze decyzje” ” – co z tego wyszło – szydło z worka i katastrofa - jak widać : ogłuchli a moralność mają w dup.e jak i suwerena”
  Rada dla trolli: poszukajcie zguby prezesa – 1 bln 400mld na inwestycje –pozostał mu tylko bilon.

 • asmall4

  Oceniono 6 razy 6

  cyt."Po przejęciu władzy w 1933 roku kierownictwo NSDAP zadecydowało o zasadniczej zmianie od dotychczasowego modelu gospodarczego, opartego na rozwiązaniach wolnorynkowych. Zachowano prywatną własność przedsiębiorstw, jednak procesy regulacji zostały upaństwowione. Aparat partyjno-państwowy przejął nadzór nad rozdziałem surowców, ustalaniem cen, płacami, strukturą produkcji, handlem zagranicznym oraz kredytami. W 1936 utworzono Urząd do spraw Planu Czteroletniego, na czele którego stanął Hermann Göring. Do naczelnych zadań planu czteroletniego należało przygotowanie Niemiec do prowadzenia wojny oraz zlikwidowanie bezrobocia poprzez rozbudowę programu zbrojeń, inwestycje w infrastrukturę i rozrost formacji paramilitarnych. "

 • wymagany_login

  Oceniono 8 razy 6

  Kolejny krok - każda zapłata będzie trafiać na konto US w całości. W celu wykorzystania tych środków na jakikolwiek cel, należy napisać podanie z terminem rozpatrzenia 2 tygodnie. zakupy "na firmę" będą musiały być uzasadnione załącznikiem z odpowiednią analizą. Przy okazji przedsiębiorcy nauczą się planować wydatki.
  Tylko czy wtedy w końcu będzie dobrze? Wszystko wskazuje, że zmierzamy w strone komuny, takiej całkiem realnej.

 • normalny1977

  Oceniono 15 razy 5

  Ale ja się poważnie pytam. Co z fakturami gotówkowymi. Jadę na giełdę. U tego marchewka, u tego pietruszka, pomidory itd mam 30 fv dziennie gotókowych. I co kupuję netto, a potem płacę VAT od każdej fv. To nie są jaja to poważny problem.

 • G Tradis

  Oceniono 4 razy 4

  Powinno trafić wszystko na konto ojca z Torunia a on już by to rozdysponowl hehe

 • balbec

  Oceniono 8 razy 4

  Pomijam już to, że jest to kolejny element wprowadzania wszędzie gdzie się da kontroli państwa nad obywatelem (w tym wypadku przedsiębiorcą). Do tego już przywyknęliśmy przez ostatnie 1,5 roku.

  Ale czy ktoś pomyślał, jak dla wielu UCZCIWYCH firm takie rozwiązanie wpłynie na ich płynność finansową? Zamrożenie istotnej części gotówki może u wielu z nich spowodować kłopoty ze spłatą bieżących zobowiązań (np. kredytów). Jeśli firma dostaje zapłatę brutto, a VAT ma płacić do US dopiero za miesiąc, to przez ten miesiąc może obracać pieniędzmi i spłacać bieżące wydatki. To normalna praktyka w wielu firmach. Po wprowadzeniu odrębnego konta na VAT część kasy będzie zamrożona. Ale oczywiście uczciwi mają najgorzej, przepisy teraz pisze się z założeniem, że wszyscy są złodziejami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX