Orlen nie wypłacił na czas odsetek od obligacji. "Spółka przeprasza za zaistniałą sytuację"

Wczoraj, 15 maja, Orlen powinien był wypłacić inwestorom odsetki od obligacji. Nie zrobił tego. Spółka przekazała już uspokajający komunikat, ale tuż przed południem akcje Orlenu i tak traciły ponad 5 proc. To nie musi być jednak bezpośrednia przyczyna spadków, bo dziś na GPW tracą też akcje innych dużych firm i główne indeksy.

W poniedziałek po południu Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych opublikował komunikat, z którego wynikało, że inwestorzy nie dostaną na czas odsetek od obligacji Orlenu.

Komunikat KDPW ws. obligacji OrlenuKomunikat KDPW ws. obligacji Orlenu / Źródło: KDPW

Jak przypomina serwis obligacje.pl, chodzi o papiery serii PK11117 warte 100 mln zł, które są też notowane na rynku Catalyst.

Orlen wyjaśnił już, że przyczyną niezrealizowania płatności w terminie była awaria banku. W przesłanym nam oświadczeniu spółka zapewnia, że inwestorzy niedługo powinni dostać swoje pieniądze:

Z uwagi na problemy techniczne banku, przelew został dostarczony do KDPW z jednodniowym opóźnieniem. Pieniądze są już w KDPW i są właśnie rozksięgowywane na konta inwestorów. Spółka przeprasza za zaistniałą sytuację, która pozostawała jednak całkowicie poza jej kontrolą - napisała Magdalena Pawłowska z Biura Relacji Inwestorskich firmy.

Orlen dziś rano był jedną z najmocniej przecenionych spółek na warszawskiej giełdzie. Tuż przed południem spadał o ponad 5 proc. Warto jednak też dodać, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy kurs akcji petrochemicznego giganta poszedł w górę aż o ponad 60 proc.

Kurs akcji OrlenuKurs akcji Orlenu / Źródło: investing.com

Nie tylko Orlen jednak dziś mocno traci na giełdzie. Inna spółka z branży paliwowej, Lotos, jest na ponad 3 proc. minusie. Cały indeks WIG20 jest ponad 1,5 proc. pod kreską.

Więcej o:
Komentarze (18)
Orlen nie wypłacił na czas odsetek od obligacji. "Spółka przeprasza za zaistniałą sytuację"
Zaloguj się
 • fakej

  Oceniono 4 razy 4

  Gó... prawda, że sytuacja pozostawała poza kontrolą Orlenu. Jeżeli Orlen jest zobowiązany umowami do wypłaty dywidendy to awaria banku , który Orlen sam sobie wybrał na realizację tej usługi jest żadnym usprawiedliwieniem. Po pierwsze Orlen w dalszym ciągu ponosi odpowiedzialność za nieterminową realizację płatności, których może potem dochodzić od banku. Teoretycznie to inwestorów nie powinno obchodzić, ale pewnie obchodzi bo są akcjonariuszami Orlenu więc odpuszczenie tej odpowiedzialności ma wpływ na ich majątek. Raz dlatego, że dostali kasę po terminie dwa, że ten fakt wpłynął niekorzystnie na kurs posiadanych przez nich akcji.

  Po drugie spółka jak Orlen spokojnie może sobie założyć własny bank i mieć nad nim całkowitą kontrolę,

 • junk92508

  Oceniono 3 razy 3

  Dobra Zmiana - ale na Ch.. Wyklętych kasa dotarła w terminie.

 • Fredy Kruger

  Oceniono 1 raz 1

  Przeciez mozna bylo chyba puscic przelew jeden dzien wczesniej, tak? Wiec po co te brednie za bylo ooza kontrola? Szkoda, ze nie powiedzieli, ze to wina obligatariuszy?

 • wagadudu

  Oceniono 1 raz 1

  Ponad 1,5 procent pod kreską. Polski język trudna język.

 • vasilij_konopkin

  Oceniono 1 raz 1

  A gdyby tak znieść podatek wszystkim członkom partii Kukiz15?
  Albo jeszcze lepiej, obnizyc podatki wszystkim którze zagłosują na waszą formację?
  To panie Tyszka byłoby nazdwyczaj odpowiedzialne, bo wy jestescie odpowiedzialną partią, która nie chce populizmu i kupowania głosów, prawda?

 • punter

  Oceniono 7 razy 1

  Jest nowe oświadczenie. Przeprosili, ale środki musiały iść jeszcze przez konto komitetu wyborczego PiS, a Prezes zapomniał PIN-u. Stąd opóźnienie.

 • ssaassaa

  Oceniono 1 raz 1

  akurat to prawda, PEKAO SA miało wczoraj awarię. Dobrze byłoby gdyby Orlen nakazał opublikowanie oświadczenia banku w tej kwestii

 • feldkurat-katz

  0

  Byłem w w banku PKO intensywnie namawiany na kupno obligacji Orlenu . Odmówiłem i miałem racje . To przekręt mafii urzędników bankowych . Jak namawiaja to znaczy chcą oszukać, bo urzędnik goni za prowizją . Hej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX