Hakerzy ukradli najnowszy film Disneya i szantażują wytwórnię. Chcą ogromnego okupu

Hakerzy szantażują spółkę Walt Disney Co. - ujawnił jej prezes Bob Iger. Zażądali okupu i zagrozili, że jeśli go nie dostaną, udostępnią w internecie jeden z filmów czekających na premierę.

Nie wiadomo, o który film chodzi. Disney jest przed premierą dwóch obrazów: „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara” (26 maja) i „Autka 3” (15 czerwca). Przestępcy wykradli najprawdopodobniej pierwszy z nich.

Bob Iger poinformował w poniedziałek stację ABC, że hakerzy zażądali od Disneya „ogromnej liczby” bitcoinów. Zagrozili, że w przeciwnym razie najnowszy film będą udostępniać w kawałkach w sieci, aż do opublikowania całości. Iger podkreślił, że Disney nie zamierza zapłacić. W sprawie współpracuje z federalnymi śledczymi.

Netflix nie zapłacił

Koncern Walt Disney Co. musi być czujny, ponieważ sprawa przypomina szantaż, który zastosowano w kwietniu wobec spółki Netflix Inc. Serwis straszono opublikowaniem w sieci niedostępnych odcinków hitowego serialu „Orange Is the New Black”. Netflix nie zapłacił i odcinki pojawiły się w internecie.

Nie wiadomo, jak dużo ta decyzja będzie kosztować Netfliksa, jednak w przypadku Disneya chodzi o wielkie pieniądze. Film o piracie Jacku Sparrowie ma przynieść setki milionów dolarów zysku.

Amerykańskie media podkreślają, że Disney ma zapewne wystarczające zabezpieczenia, by chronić swoje filmy przed hakerami, problemem mogą być jednak podmioty, z którymi gigant współpracuje.

Dodają, że o ile żądana przez przestępców kwota jest zapewne ułamkiem tego, co najnowszy film Disneya może zarobić, to decyzja o wypłaceniu okupu wywołałaby wielkie straty w dłuższej perspektywie. Zachęciłaby bowiem hakerów do podobnych działań w przyszłości.

Więcej o:
Komentarze (40)
Hakerzy ukradli najnowszy film Disneya i szantażują wytwórnię. Chcą ogromnego okupu
Zaloguj się
 • badziewiak66

  Oceniono 1 raz -1

  Teraz sobie wyobraźcie co będzie sie działo jak wycofają pieniądze z obiegu i wszystkie rozliczenia będą tylko w formie elektronicznej. Co gorsza niedaleki świat przyszłości to świat w cyberprzestrzeni. W sekundę będzie można skasować życie milionów ludzi. Idealna platforma do szantażu. Ile trzeba będzie płacić za przywrocenie życia ? Kobiety będą świadczyć usługi seksulane za przywrócenie tożsamości elektronicznej ? Będzie mozna nakłonić ludzi do morderstwa, lub innego przestępstwa. To oczywiste , że informatyzacja życia nie jest po to by nam było lepiej , by nam było bezpieczniej.

 • dziennikarz12

  Oceniono 1 raz -1

  i tak te wszystkie filmy sa do dupy!!! pierwsze 20 minut i juz sie nie da ogladac!! dysney robi ciagle te same animacje fabule i bablanie!!!

 • pan.szklanka

  Oceniono 3 razy -1

  Z hakerami nie ma żartów. Podobno wykradli zapis ostatniego połączenia satelitarnego z Tupolewa. Zagrozili, że ujawnią, jeśli najważniejsza osoba nie będzie co miesiąc wchodzić na drabinkę i bluzgać.

 • fakej

  Oceniono 3 razy -1

  Skoro był w Internecie to nie ukradli i ine szantażują tylko pobrali i złożyli ofertę.

 • gokle

  Oceniono 3 razy -1

  Teraz powinny powiedziec: Wala, jak Polska cala...

 • split-fire

  Oceniono 7 razy -1

  Na biednego nie trafiło :) Tak powinni działać prawdziwi hakerzy - walczyć i szantażować jedynie rządy i korporacje, nie przeciętnych kowalskich.

 • ogniesteoczy

  Oceniono 4 razy -2

  Panie redaktorze, zmień pan autka na to co trzeba bo będziesz miał za to autek i co wtedy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX