"Pod pewnym względem wręcz skandaliczna". Gowin krytykuje ustawę o aptekach podpisaną przez prezydenta

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, w ostrych słowach ocenia nowelizację prawa farmaceutycznego. Jego zdaniem "apteka dla aptekarza" może oznaczać droższe leki. Ale to nie jest jedyny zarzut.

Andrzej Duda ustawę nowelizującą prawo farmaceutyczne podpisał wczoraj. Jarosław Gowin nie ukrywa, że jest rozczarowany decyzją prezydenta. - Uważam tę ustawę za bardzo szkodliwą, bo może doprowadzić do wzrostu cen leków - powiedział wicepremier w programie "Jeden na jeden" w TVN24.

Możliwe negatywne skutki dla konsumentów to jedna sprawa, Gowin stawia jednak jeszcze inny poważny zarzut. Jego zdaniem, o ile można zgodzić się z zasadą, że apteki powinni prowadzić farmaceuci, to czym innym jest już kwestia własności.

- Ale uważam ją [ustawę - red.] za pod pewnym względem wręcz skandaliczną. To jest ustawa, która uderza w wartość dla mnie świętą, wartość własności prywatnej - powiedział wiceminister w TVN24.

Jarosław Gowin już wcześniej krytykował tę nowelizację. I nie tylko on. Obawy miał także między innymi wicepremier Mateusz Morawiecki, który również ostrzegał, że ustawa może doprowadzić do wzrostu cen leków. Z tymi zarzutami nie zgadzało się Ministerstwo Zdrowia.

Więcej na temat kontrowersji dotyczących ustawy potocznie zwanej "Apteka dla aptekarza" przeczytasz tutaj.

Oto główne zmiany, które wprowadza nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne:

1. Zezwolenie na prowadzenie apteki będą mogli dostać tylko farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

2. Zgody na utworzenie nowej apteki nie dostanie właściciel, który ma już cztery apteki.

3. Nowe apteki mogą powstawać w gminach, w których na jedną aptekę przypada co najmniej 3000 osób, a odległość od najbliższej już funkcjonującej apteki w linii prostej wynosi minimum 500 metrów.

Zasady te będą dotyczyć tylko nowych zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych, czyli wydanych po wejściu ustawy w życie. Ma to nastąpić w 30 dni od dnia jej ogłoszenia.

Więcej o:
Komentarze (138)
"Pod pewnym względem wręcz skandaliczna". Gowin krytykuje ustawę o aptekach podpisaną przez prezydenta
Zaloguj się
 • robal_pl

  Oceniono 26 razy 20

  Co za komunistyczna ingerencja w wolny rynek. Po co ustalać odległość jednej apteki od drugiej ?!? Skoro trzy apteki obok siebie działają i nie bankrutują to znaczy, że są potrzebne !

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 18 razy 16

  Uważa go za skandaliczną, ale posłowie z jego ugrupowania za nią głosowali.

 • icek_goldman

  Oceniono 15 razy 13

  Coś mi się zdaje, że zabraknie zdolnych do pracy magistrów farmacji, albo ubędzie aptek...

 • pysio62

  Oceniono 4 razy 4

  Gowin ma w sprawie ustawy o aptekach calkowita racje, ale mimo wszystko to nie jest absolutnie najwazniejsze dla Polski i Polakow. Gowin nie protestowal gdy Kaczynski, Duda i PIS lamali w sposob bezczelny Konstytucje i prawo, a tutaj nagle, w sprawie i moze waznej, ale nie najwazniejszej, ostro protestuje. Czyzby szczury juz pomalu zaczely uciekac z tonacego okretu?

 • 123waz

  Oceniono 3 razy 3

  Adrian dorwał się znowu do długopisa

 • stefan-50

  Oceniono 2 razy 2

  A coś ty Gowin robił na posiedzeniach rządu ? Przecież to rządowy projekt. Krytykant od 7 boleści się znalazł.

 • floryda77

  Oceniono 2 razy 2

  PIS to nowa wersja PZPR. Kaczyński to I sekretarz. A Duda... Kim jest pan Długopis? To chyba taki Henryk Jabłoński szef Rady Państwa za Gierka. Jedyne co w życiu dokonał to przeprowadzenie odwołania I sekretarza Edwarda Gierka. Duda powinien się tego trzymać.

 • Lester Greelack

  Oceniono 2 razy 2

  Powolutku wraca komuna rękami "prawicowców" a w istocie narodowych bolszewików.

 • krzywelustro

  Oceniono 2 razy 2

  A oto tezy dla projektu kolejnej ustawy oczekiwanej od PiS:
  1. Nakaz udziału w budowie kościoła będzie mógł otrzymać każdy, bez względu na kwalifikacje i wykonywany zawód.
  2. Zgodę na budowę dowolnej liczby własnych kościołów otrzyma każdy, kto ma juz jakieś sanktuarium w Toruniu, zwłaszcza z infrastrukturą medialną. Właściciel kościoła będzie uprawniony do prowadzenia zbiórek publicznych bez konieczności ubiegania się o zezwolenie oraz bez obowiązku płacenia podatków.
  3. Nowe kościoły będą musiały powstawać w gminach, w których na jeden kościół przypada co najmniej 30 osób, a odległość od najbliższego już funkcjonującego kościoła w linii prostej wynosi minimum 50 metrów.
  4. Udział okolicznych mieszkańców w finansowaniu budowy kościołów będzie obowiązkowy pod rygorem egzekucji komorniczej oraz inkwizycyjnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX