Minister Ziobro chce ograniczyć zarobki komorników. Rząd przyjął projekt uchwały 

Robert Kędzierski
Minister Ziobro chce ograniczyć zarobki komorników

Minister Ziobro chce ograniczyć zarobki komorników (Fot. Agencja Gazeta)

Rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu projekt uchwały, która ma znacząco zmienić sposób działania komorników. Minister Ziobro chce, by stali się oni bardziej urzędnikami, niż przedsiębiorcami, których głównym celem jest zysk. Zmian jest więcej.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nowymi regulacjami, które miałyby zmienić sposób pracy komorników. Na wtorkowym posiedzeniu rządu przyjęto projekt, który ma, zdaniem ministra Ziobry, naprawić niespójne przepisy tworzone poprzez trwające 20 lat nowelizowanie prawa.  

Dla samych komorników istotne jest zwiększenie nadzoru przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które będzie mogło łatwiej podejmować kroki prawne wobec tych komorników, których działanie uznane zostanie za budzące wątpliwość.  

W projekcie ustawy znalazły się też zapisy istotne dla obywateli. Zmienia się bowiem nieco sposób prowadzenia egzekucji. Po pierwsze działania terenowe mają być rejestrowane przy pomocy sprzętu wideo. Poza tym komornik podczas prowadzenia kontroli będzie wręczał formularz, który ma ułatwić wniesienie ewentualnych skarg i zażaleń. Dziś bowiem osoba, która czuje się pokrzywdzona działaniem komornika musi pamiętać o odpowiednich formalnościach, inaczej bowiem sąd może oddalić ewentualne roszczenia. Zdaniem Ministerstwa w 80 proc. przypadków dzieje się tak właśnie przez względy formalne, co można wiązać z problemami w zrozumieniu procedur.  

Komornik sądowy zdejmuje plomby z pomieszczeń dziekanatu, administracji i kwestury Europejskiej Szkoły Wyższej w SopocieKomornik sądowy zdejmuje plomby z pomieszczeń dziekanatu, administracji i kwestury Europejskiej Szkoły Wyższej w Sopocie Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Asesor nie zastąpi komornika 

Do tej pory komornicy, często powołując się na dużą ilość zleceń, do wykonywania czynności zatrudniali asesorów. Po zmianach przepisów nie będą oni mogli prowadzić działań egzekucyjnych.  

Nowe przepisy narzucają też konieczność posiadania przez komorników odpowiedniego wykształcenia. Osoby wykonujące ten zawód muszą ukończyć prawo. Komornicy, którzy dziś nie posiadają wskazanego w ustawie zakresu wykształcenia będą mieć siedem lat na jego zdobycie.  

Najpierw rewir, potem inne zlecenia 

Komornicy nie będą też mieli takiej dowolności w przyjmowaniu zleceń. Dziś wierzyciel może wybrać dowolnego komornika w kraju – bez względu na własne miejsce zamieszkania bądź dłużnika. Zmiana przepisów spowoduje, że komornicy w pierwszej kolejności będą musieli obsłużyć sprawy z przypisanego im rewiru. Dopiero wywiązanie się z przydzielonych spraw będzie oznaczać możliwość przyjęcia innych zleceń. Ma to uderzyć przede wszystkim w tzw. "hurtownie komornicze", to znaczy takie kancelarie, które przyjmują tysiące podobnych i dochodowych zleceń np. od operatorów telefonii. 

Komornik bardziej jak urzędnik 

Przepisy przewidują też ograniczenie w działalności komorników - kancelarie nie będą mogły być ich jedynym źródłem dochodu. Ministerstwo chce w ten sposób sprawić, że komornicy staną się bardziej urzędnikami, mniej przedsiębiorcami nastawionymi na osiągnięcie zysku. 

Pieniądze z opłaty komorniczej do państwowej  kasy 

Wiąże się z tym kolejna zmiana. Nowa ustawa przewiduje, że komornicy część przychodów osiąganych z opłat komorniczych będą musieli oddać państwu. Wysokość daniny będzie różna wynosi od 60 do 99 procent. Sama kwota, której komornik może żądać za swoją pracę również ma być regulowana w nowy sposób i wynosić od 100 zł do 50 tys. zł. Opłata będzie naliczana według prostego wzoru: ma to być 10 procent długu. Do tej pory było to od 8 do 15 proc. Jeśli dłużnik dobrowolnie wpłaci pieniądze w terminie 14 dni od otrzymania informacji o zajęciu opłata spadnie do 3 procent.  

Ustawa wciąż znajduje się na etapie projektu, w trakcie prac w parlamencie proponowane przepisy mogą ulec zmianie.

''Ziobro rośnie w siłę, tworzy swoje środowisko''

Zobacz także
Komentarze (132)
Minister Ziobro chce ograniczyć zarobki komorników. Rząd przyjął projekt uchwały 
Zaloguj się
 • verozon

  Oceniono 17 razy 9

  Co po niektórzy wieszczą tutaj zwycięstwo lumpów i groźbę braku komorników. No to przypomnę zajmowanie majątku znajomych i sąsiadów dłużnika, sprzedaż zajętego majątku podstawionym ludziom za 1/20 wartości itd. Mało kto pamięta też komornika, który podarł wręczony mu przez dłużnika sądowy nakaz odstąpienia od egzekucji i powiedział, że ma takie papierki głęboko. Został za to ukarany przez samorząd komorniczy ....naganą !!! Drodzy krytykanci - to wam pasuje? Czy chodzi o to, żeby wyszydzać wszystko, co wymyśli Ziobro? Może przydałoby się trochę pozytywnego myślenia?

 • Oceniono 13 razy 7

  Podobno po zmianach komornicy będą musieli zwinąć interes bo zamiast 80 tyś miesięcznie będą zarabiali tylko 60 tyś. Obecnie komornik wchodzi do szpitala , zajmuje konta i za 1 dzień roboty bierze 10% długu czyli może to byc nawet kilka milionów!!! To co wyprawiają sędziowie , komornicy , notariusze i tym podobni juz dawno powinno wyprowadzić ludzi na ulice

 • nessuno

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo panie Ziobro. Co prawda nie jestem Pana zwolennikiem, ale popieram chęć takich działań. Oby jak najszybciej komorniczym hienom ukróciło się eldorado i łatwa kasa.Czas najwyższy, aby ci pożal się boże janusze biznesu posługujący się pieczęcią z godłem, zarabiali normalną kasę a nie pławili się w luksusach za często ukradzione pieniądze.

 • xynat

  Oceniono 6 razy 4

  Należało by jeszcze dodać odpowiedzialność za zajmowanie mienia nie-dłużników. Bo to jest prawdziwa plaga. W mojej okolicy komornik zajął cały warsztat samochodowy wraz z samochodami klientów. Gdy niewinni ludzie zgłaszali się po swoje auta to bezczelnie a wręcz arogancko odpowiadał, że samochody w warsztacie z pewnością są własnością dłużnika a jak im (klientom) się nie podoba to następnym razem niech szukają warsztatu który nie jest zadłużony. Nawet dowody zakupu samochodów nie przekonały komornika. I nie oddał, sprawa w sądzie trwa już drugi rok. Ludzie musieli wynająć samochody albo kupić nowe a jedno i drugie to spore koszty. Właśnie o to chodzi aby komornicy ponosili konsekwencje błędnych egzekucji.

 • TheWierzbionek

  Oceniono 6 razy 4

  Sami sobie jesteście winni komornicy, przyznajcie sami że przeginaliście?

 • norbertrabarbar

  Oceniono 6 razy 4

  No to PiS znalazł grupę, której można dowalić bo nawet jeżeli ustawa będzie zła, a nawet szkodliwa dla Polski to nikt nie będzie komorników bronił gdyż jest to jedna z najbardziej znienawidzonych grup społecznych w Polsce.

  Sprytne... bo jakość tej ustawy nikogo nie będzie obchodzić.

  PS. Nie bronię komorników - uważam ich za ludzi o moralności g*wna, ale podobne zdanie mam na przykład o konserwatystach.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 14 razy 4

  Czyli szanse na udaną egzekucję spadną do ~Zbyszka.

  Dłużnicy, alimenciarze i inni złodzieje, możecie spać spokojnie, #podłazmiana

 • 3jw60

  Oceniono 3 razy 3

  Zajmuję się likwidacją przedsiębiorstw - działanie w imieniu właścicieli, udziałowców lub akcjonariuszy polegające na wygaszeniu działalności, zaspokojeniu wierzycieli i rozliczeniu tego co zostało waz właścicielami. W zasadzie prawie wszystkie problemy są do pokonania. Niepokonany jest problem wierzytelności. Z papierów czasem widzę, że główną przyczyną nieudanego przedsięwzięcia są zatory płatnicze - szczególnie dotyczy to mniejszych podmiotów. Dłużnicy mają głęboko w d..ie faktury, wezwania do zapłaty, postanowienia sądowe czy nakazy płatnicze. Nawet w obecnym stanie prawnym grają ze mną i komornikami w ciuciubabkę i zza węgła pokazują wała. ile już skarg pauliańskich wniosłem, ile najeździłem się poszukując ukrytego majątku. Mam dłużnika - 1.700.000 zł, gra już ponad dziesięć lat, ja pilnuję aby się dług nie przedawnił, ale likwidacji nie mogę zamknąć. Inny - z Wesołek k. Warszawy gra niepełnosprawnym synem, stara się wzbudzać litość. Oprócz mojej sprawy komornik ma szafę teczek na tego gościa. Obawiam się, że teraz już zupełnie skończy się możliwość odzyskania należności. Dla działalności gospodarczej taka niepewność to tragedia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje