Grecy drastycznie biednieją, są uzależnieni od emerytur dziadków

Protesty w Grecji

Protesty w Grecji (Yorgos Karahalis (AP Photo/Yorgos Karahalis))

Blisko połowa greckich rodzin funkcjonuje tylko dzięki emeryturom dziadków. Trzy czwarte Greków uważa, że ich sytuacja finansowa nie poprawi się.

Niewesołe wnioski przynosi badanie Helleńskiej Konfederacji Profesjonalistów, Rzemieślników i Kupców (GSEVEE). Wynika z niego, że w co trzeciej greckiej rodzinie jest przynajmniej jedna osoba bez pracy. 16 proc. gospodarstw domowych nie ma wystarczających środków, by zaspokoić podstawowe potrzeby.

Autorzy badania ustalili, że nawet jeśli Grecy mają pracę, to często jest ona kiepsko płatna. W ponad 22 proc. rodzin co najmniej jedna osoba pracuje za minimalną stawkę, która wynosi 490 euro miesięcznie na rękę. Aż dwie trzecie rodzin zmuszonych jest do dużych oszczędności, blisko 40 proc. musi wystarczyć mniej niż 10 tys. euro rocznie. W efekcie niemal połowa greckich gospodarstw domowych jest w stanie egzystować tylko dzięki emeryturom dziadków.

Postępujące ubóstwo Greków

Przeszło 21 proc. greckich rodzin zalega z podatkami, ponad 27 proc. ma zadłużenie w bankach. Grecy zaciągnęli pożyczki na sumę 94,8 mld euro. 67,2 proc. z nich to hipoteki i kredyty na budowę domu, jednak jak wynika z badania, banki nie liczą już na spłatę 40 proc. hipotek. Wielu Greków ich nie spłaca, aż jedna trzecia rodzin boi się utraty kupionej lub zbudowanej na kredyt nieruchomości. Powód? Niezapłacone podatki lub inne nieuregulowane zobowiązania.

Grecy biednieją w drastycznym tempie. Unijny urząd statystyczny Eurostat wyliczył, że próg względnego ubóstwa, który mierzony jest w odniesieniu do przeciętnego poziomu życia w Grecji, spadł z 7 178 euro rocznie w 2010 roku do 4 512 euro rocznie pięć lat później.

Zobacz także
 • Sklep Żabka ze zmienionym logo w Warszawie Żabka dostanie miliony euro na rozwój. Inwestuje w nią Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
 • Uważaj, chipsy mają uszy Producent niezwykle popularnych chipsów ma problem. Wszystko przez opakowanie
 • Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju Milion samochodów elektrycznych w Polsce? Resort Morawieckiego ma obawy co do projektu ustawy
Komentarze (104)
Grecy drastycznie biednieją, są uzależnieni od emerytur dziadków
Zaloguj się
 • robol81

  Oceniono 22 razy 14

  Jak się lata żyło na kredyt i przeżarło pieniądze z Unni to teraz trzeba to zwrócić. Np. Grecy mieli w pracy DODATKI do pensji za korzystanie z BEZPŁATNYCH POSIŁKÓW. Dopiero satelity odkryły że 90% Greków nie placi podatku za posiadane baseny i jednocześnie pobiera zasiłki dla ubogich. A za kilka lat to MY będziemy takimi Grekami.

 • herbalworld

  Oceniono 15 razy 13

  Grecja nie biednieje, tylko sytuacja gospodarczo społeczna powraca do rzeczywistości.Grecja nie biednieje, bo przecież nigdy nie była bogata, a ten "dobrobyt" to było przejadanie kredytów.Tak samo jest teraz w Polsce, czyli dobrobyt na kredyt.

 • Oceniono 16 razy 10

  No kuźwa strasznie mi ich żal.....LOL. Przez dekady zyli na kredyt na poziomie o jakim wiekszosc Polaków nawet pomarzyc nie może. "robol81" swoim wpisem uprzedził mnie bo chciałem dokladnie to samo skrobnąc. Greckie wydatki na zbrojenia sa też gigantyczne biorac pod uwage stan kasy panstwa. Wydatki wojskowe Grecji, jako procent PKB, były większe niż w którymkolwiek państwie Unii Europejskiej. Przekraczały nawet te, których dokonały znacznie większe kraje, jak Pakistan, które były uczestnikami konfliktów zbrojnych.Mała, licząca 11 mln mieszkańców Grecja ma ponad 1200 czołgów, 1700 transporterów, 300 myśliwców (w tym 156 amerykańskich F-16), osiem okrętów podwodnych i ponad 40 fregat i innych okrętów. Grecja ma siły powietrzne zbliżone wielkością do Niemiec, które mają 10-krotnie większą gospodarkę i 8-krotnie więcej ludności. Wiem ze boja sie konfliktu z Turcja ale jak sie jest w kryzysie to sie nie zamawia kolejnych kilkuset Abramsów w USA a to uczynili pare lat temu . Wiem ze przymierzali sie do zakupu kilku fregat od Francji- kazda kosztuje circa 300 mln euro .

 • hastatrespasos

  Oceniono 14 razy 8

  To nie UE nam ucieka. To niepełnosprawny fizycznie i psychicznie degenerat, mieniący się zbawcą nie Polski, a Kaczego Gumna, wraz ze swym nierządem wyprowadza nas z Unii. Udział w niej od 2004 r. był najważniejszym dowodem powrotu Polski do wspólnoty demokratycznych państw Zachodu. Dyktatorowi z Nowogrodzkiej nie w smak członkostwo w UE, bo mentalnie jest postkomunistą (wychowanym w domu członków PZPR). Od początku oponował przeciw wzmacnianiu integracji unijnej, i nadal dąży do jej rozluźnienia, czyli osłabienia. Odrzuca krytykę Brukseli za burzenie demokracji w swym lennie, bo kaczy zamordyzm jest nie do pogodzenia z ideałami UE. Dlatego nie ma co myśleć o podjęciu dyskusji nad wejściem naszego kraju do strefy euro, póki jesteśmy zniewoleni przez tego despotę. Swoją drogą nie wierzę aby jakikolwiek ewent. przyszły/niedoszły rząd zdołał przekonać Polaków do rezygnacji ze złotówki. Nie dopuści do tego ciemnogród który obejmuje zbyt wielką część społeczeństwa. Ale stanowisko nowego premiera Hiszpanii popieram.

 • zraluk7

  Oceniono 12 razy 6

  PIS dumnie kroczy ich śladem.

 • mirrad

  Oceniono 7 razy 5

  490 euro miesięcznie na rękę to mniej więcej jak większość w Polsce i tragedii nie ma !!!

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżeli chodzi o "uzależnienie od emerytur dziadków" to nas też to czeka. Szczególnie odczują to te wszystkie zakochane w polityce PiS mamusie, które dzięki programowi 500+ zrezygnowały z pracy zawodowej, nie myśląc, że w przyszłości KAŻDY taki bez składkowy rok, to rok "w plecy" :-(

 • roy_cohn

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli szykują się zakupy greckich domów - yeah!

 • kontra.punkt

  Oceniono 3 razy 3

  Polska już to przerabiała 20 lat temu, gdy pod rządami Balcerowicza upadły PGR-y. W Zachodniopomorskim całe wsie utrzymywały się z dochodów pokolenia emerytów, bo to były jedyne regularnie dostępne pieniądze. Sytuacja się poprawiła po wejściu do UE bo młodzi bezrobotni wyjechali z kraju. Ale problem pozostał - niedługo pokolenie PGR-owskich emerytów odejdzie i wówczas we wsiach pozostanie pokolenie ich dzieci - dzisiejsi 50 i 60 -latkowie, którzy są za starzy by szukać pracy za granicą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje