Grecy drastycznie biednieją, są uzależnieni od emerytur dziadków

Protesty w Grecji

Protesty w Grecji (Yorgos Karahalis (AP Photo/Yorgos Karahalis))

Blisko połowa greckich rodzin funkcjonuje tylko dzięki emeryturom dziadków. Trzy czwarte Greków uważa, że ich sytuacja finansowa nie poprawi się.

Niewesołe wnioski przynosi badanie Helleńskiej Konfederacji Profesjonalistów, Rzemieślników i Kupców (GSEVEE). Wynika z niego, że w co trzeciej greckiej rodzinie jest przynajmniej jedna osoba bez pracy. 16 proc. gospodarstw domowych nie ma wystarczających środków, by zaspokoić podstawowe potrzeby.

Autorzy badania ustalili, że nawet jeśli Grecy mają pracę, to często jest ona kiepsko płatna. W ponad 22 proc. rodzin co najmniej jedna osoba pracuje za minimalną stawkę, która wynosi 490 euro miesięcznie na rękę. Aż dwie trzecie rodzin zmuszonych jest do dużych oszczędności, blisko 40 proc. musi wystarczyć mniej niż 10 tys. euro rocznie. W efekcie niemal połowa greckich gospodarstw domowych jest w stanie egzystować tylko dzięki emeryturom dziadków.

Postępujące ubóstwo Greków

Przeszło 21 proc. greckich rodzin zalega z podatkami, ponad 27 proc. ma zadłużenie w bankach. Grecy zaciągnęli pożyczki na sumę 94,8 mld euro. 67,2 proc. z nich to hipoteki i kredyty na budowę domu, jednak jak wynika z badania, banki nie liczą już na spłatę 40 proc. hipotek. Wielu Greków ich nie spłaca, aż jedna trzecia rodzin boi się utraty kupionej lub zbudowanej na kredyt nieruchomości. Powód? Niezapłacone podatki lub inne nieuregulowane zobowiązania.

Grecy biednieją w drastycznym tempie. Unijny urząd statystyczny Eurostat wyliczył, że próg względnego ubóstwa, który mierzony jest w odniesieniu do przeciętnego poziomu życia w Grecji, spadł z 7 178 euro rocznie w 2010 roku do 4 512 euro rocznie pięć lat później.

Zobacz także
Komentarze (104)
Grecy drastycznie biednieją, są uzależnieni od emerytur dziadków
Zaloguj się
  • Oceniono 22 razy 14

    Jak się lata żyło na kredyt i przeżarło pieniądze z Unni to teraz trzeba to zwrócić. Np. Grecy mieli w pracy DODATKI do pensji za korzystanie z BEZPŁATNYCH POSIŁKÓW. Dopiero satelity odkryły że 90% Greków nie placi podatku za posiadane baseny i jednocześnie pobiera zasiłki dla ubogich. A za kilka lat to MY będziemy takimi Grekami.

  • Oceniono 15 razy 13

    Grecja nie biednieje, tylko sytuacja gospodarczo społeczna powraca do rzeczywistości.Grecja nie biednieje, bo przecież nigdy nie była bogata, a ten "dobrobyt" to było przejadanie kredytów.Tak samo jest teraz w Polsce, czyli dobrobyt na kredyt.

  • Oceniono 16 razy 10

    No kuźwa strasznie mi ich żal.....LOL. Przez dekady zyli na kredyt na poziomie o jakim wiekszosc Polaków nawet pomarzyc nie może. "robol81" swoim wpisem uprzedził mnie bo chciałem dokladnie to samo skrobnąc. Greckie wydatki na zbrojenia sa też gigantyczne biorac pod uwage stan kasy panstwa. Wydatki wojskowe Grecji, jako procent PKB, były większe niż w którymkolwiek państwie Unii Europejskiej. Przekraczały nawet te, których dokonały znacznie większe kraje, jak Pakistan, które były uczestnikami konfliktów zbrojnych.Mała, licząca 11 mln mieszkańców Grecja ma ponad 1200 czołgów, 1700 transporterów, 300 myśliwców (w tym 156 amerykańskich F-16), osiem okrętów podwodnych i ponad 40 fregat i innych okrętów. Grecja ma siły powietrzne zbliżone wielkością do Niemiec, które mają 10-krotnie większą gospodarkę i 8-krotnie więcej ludności. Wiem ze boja sie konfliktu z Turcja ale jak sie jest w kryzysie to sie nie zamawia kolejnych kilkuset Abramsów w USA a to uczynili pare lat temu . Wiem ze przymierzali sie do zakupu kilku fregat od Francji- kazda kosztuje circa 300 mln euro .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX