Polska Grupa Energetyczna kupuje elektrociepłownie od Francuzów. Kwota transakcji przekroczy miliard euro

Robert Kędzierski
PGE

PGE ()Fot. Maciej wierczyski / Agencja Gazeta)

Poznaliśmy szczegóły umowy pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną a francuską grupą EDF na zakup m.in. 8 elektrociepłowni. Warunkowa umowa opiewa na 4,51 mld złotych.

PGE Polska Grupa Energetyczna informuje o zakończeniu negocjacji z grupą EDF, francuskim właścicielem m.in. 8 elektrociepłowni i 400 km trakcji energetycznej.

Czytaj też: Warszawska Giełda bije rekordy wszech czasów.

Warunkowa umowa podpisana dzisiaj opiewa  na ponad miliard euro czyli  4,51 mld złotych. 2,45 mld złotych przypada na wartość kapitałów własnych, a ok. 2,06 mld złotych na zadłużenie polskich spółek EDF wobec francuskiego właściciela.

Na transakcję PGE przeznaczy większość z dostępnych na koniec I kwartału środków wynoszących 4,6 mld zł. Spółka zapewnia, że wydatek nie będzie dla niej problemem. W samym tylko pierwszym kwartale tego roku zysk netto PGE wyniósł 964 mln zł wobec 870 mln zł rok wcześniej.

Nie zmienia to jednak faktu, że tuż po ogłoszeniu rozpoczęcia negocjacji z Francuzami największy polski producent prądu komunikował, że akcjonariusze muszą zapomnieć o dywidendzie na trzy lata.

Przejęcie polskich aktywów EDF to strategiczna transakcja dla Grupy Kapitałowej PGE, dzięki której realizujemy świadomą ekspansję. Przede wszystkim pozwala nam ona na ugruntowanie pozycji lidera na rynku energetycznym i daje pierwsze miejsce na rynku ciepła. Transakcja buduje wartość Grupy, a także pozwala z optymizmem patrzeć na rozwój w segmencie regulowanej działalności ciepłowniczej na bazie przejmowanych aktywów

– zapewnia Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej w oficjalnym komunikacie spółki. 

Umowa ma charakter warunkowy (ang. Conditional Share Sale Agreement, „CSSA”), a zamknięcie transakcji nastąpi jeśli firma dostanie zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministra Energii, uzyska zgodę PGE na odstąpienia od prawa pierwokupu od Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych a EDF dostanie zgodę na transakcję od odpowiednich władz rządowych we Francji dotyczących nadzoru nad spółkami skarbu państwa i transakcjami na ich udziałach.

Zobacz także
Komentarze (64)
Polska Grupa Energetyczna kupuje elektrociepłownie od Francuzów. Kwota transakcji przekroczy miliard euro
Zaloguj się
 • misiaszm

  Oceniono 28 razy 16

  Złoty interes, sprzedać jeleniom EC węglowe w czasie gdy są wprowadzane gigantyczne kary w UE za spalanie węgla. To jakby właściciel kopalni złota sprzedał ją jako pełnowartościową po wypłukaniu ostatniego samorodka, cóż głupich nie sieją.

 • w.s3

  Oceniono 18 razy 14

  No to czekają nas podwyżki albo okresowe wyłączenia energii.

 • ad2009

  Oceniono 15 razy 9

  Teraz jeszcze pozostaly huty...
  Nie po to budowaliśmy Nowa Hutę im . W. Lenina i Hute Katowice żeby dalej klasa robotnicza nic z tego nie miała...
  I znowu bedzie wspaniale: gornicy dla energetykow, energetycy dla hutnikow i górnikow a hutnicy tez dla gornikow.
  A reszta do roboty za 2000 zl.
  Moze jeszcze odtworzymy stocznie i wtedy juz na pewno "bendziemy 10 potengom i wszyscy bendom sie znami liczyc"
  I swiat z podziwu oniemieje...

 • remo29

  Oceniono 7 razy 5

  Kupmy jeszcze wytwórnie kaset VHS i fabryki dyskietek 3,5 cala, będziemy gigantem nowych technologii.

 • kniazwitold

  Oceniono 11 razy 5

  Komunistyczny monopolista - PGE - umacnia pozycję monopolisty.

  Brawo PiSzlam i PiSzlamski urząd antymonopolowy.

 • admin.duda

  Oceniono 7 razy 5

  Dwudziesty pierwszy stopień zasilania.....

 • kruk6666

  Oceniono 4 razy 4

  W planach jeszcze gigantyczna inwestycja w fabrykę kamieni do kiszenia kapusty i zakup licencji na produkcję klęczników turystycznych składanych.

 • fryderykus

  Oceniono 8 razy 4

  Francuzi robią niezły interes, sprzedają nam za ponad 4 mld elektrociepłownie węglowe na które zaraz razem z niemcami nałożą ograniczenia tak żeby te elektrownie dobić ............ a my frajersku kupujemy technologiczny złom. Węgiel pójdzie w odstawkę i Polska go na pewno nie wybroni. Zaklinanie rzeczywistości. Bez elektrowni atomowej wszyscy poumieramy oraz raka (smog)

 • kruk6666

  Oceniono 4 razy 4

  A ileż to będzie nowych stanowisk dla Misiewiczów i PiS-iewiczów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje