W Rosji lepiej z gospodarką. Przez ropę i skuteczną politykę gospodarczą Kremla

Marcin Kaczmarczyk
APTOPIX Russia US

APTOPIX Russia US (Yuri Kadobnov / AP / AP)

W Moskwie swoją wizytę zakończyła misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jej zdaniem Rosja wychodzi z dwuletniej recesji - przyspiesza PKB, spada inflacja. Ale na bardzo silne ożywienie raczej nie ma szans.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podniósł prognozę wzrostu PKB dla Rosji. W tym roku, jego zdaniem, rosyjska gospodarka urośnie o 1,4 proc., a nie o 1,1 proc., jak uważał w październiku ubiegłego roku.

Wyższe tempo wzrostu i koniec dwuletniej recesji Rosjanie zawdzięczają wyższym cenom ropy naftowej – Rosja jest obok Arabii Saudyjskiej jej największym producentem – oraz odpowiedniej polityce rządu w czasie kryzysu.

Czytaj więcej: W Syrii Rosja i Arabia Saudyjska stoją po przeciwnych stronach. Ale ropa ich jednoczy.

MFW zwraca również uwagę na spadającą inflację. Ta jeszcze w tym roku, wg jego prognoz, ma obniżyć się do 4 proc., a więc celu inflacyjnego zakładanego przez bank centralny Rosji. Stanie się tak, ponieważ popyt konsumencki w Rosji ciągle jest słaby, a na wzroście cen ropy naftowej dodatkowo zyskuje rubel. Jego umocnienia hamuje inflację.

Uwaga o ciągle słabym popycie konsumenckim sugeruje, że w Rosji daleko jeszcze do silnego ożywienia. I faktycznie – eksperci Funduszu mówią, że w średnim terminie Rosjanie nie mogą liczyć na wiele więcej niż prognozowane teraz 1,4 proc. wzrostu gospodarczego. Dynamika PKB będzie stłumiona – jak to określono. W praktyce oznacza to, że w rosyjska gospodarka powiększy się w przyszłym roku raczej nie więcej niż o 1,5 proc.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Zobacz także
  • Jacek Rostowski Morawiecki czy Rostowski? A może ktoś inny? Kto najszybciej zadłużał polską gospodarkę? Sprawdziliśmy [RANKING]
Komentarze (71)
W Rosji lepiej z gospodarką. Przez ropę i skuteczną politykę gospodarczą Kremla
Zaloguj się
  • Oceniono 5 razy 3

    jeszcze w 2013r mieli PKB /osobe takie same jak Polska a po dwóch latach recesji zostawilismy ich w tyle. Nawet pod nieudacznymi rzadami PISlamu nadal wzrost PKB bedziemy mieli wyzszy. A Rosja to najwiekszy kraj na swiecie z takim potencjałem, że gdyby nie rządzili tam od pokoleń złodzeje to Rosjanie powinni zyc na poziomie Norwegów

  • Oceniono 9 razy 3

    Rosja nie ma żadnej gospodarki. Rządzi tam prawo pięści układy oligarchowie polityczno bandyckie monopole. Wszystko jest obarczone jakimś przestępstwem. Łapówki czyli wręcz oficjalne cenniki dosłownie wszędzie i za wszystko. Nie potrafią produkować i ciężko pracować. Zawsze idą na łatwiznę czyli podróbki nieuczciwa konkurencja. Oszustwa. I dlatego ta ich tzw gospodarka jest tak bardzo zależna od cen ropy aż w 80% sam rząd rosyjski to przyznaje. Gdyby gospodarka istniała to cena ropy nie miała by dla nich takiego znaczenia. No moze w 10% a tak są skazani na skutki taniej ropy. Ropy juz im brakuje a wydobycie jest u nich drogie. Jeszcze nachapie sie grupa złodziei z kremla jakies 20 lat i to bedzie kryzys do kwadratu. Bez ropy ich budzet skurczy sie nawet o połowę. Oczywiscie zlodzieje nie mieszkają w rosji dzieci ksztalcą na świecie. A gospodarki konkurencyjnej liczącej sie na świecie nie zbudują bo kasę z ropy wydają na konsumpcję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX