Nowy sposób Morawieckiego na podatkowe oszustwa. Przedsiębiorca: Pora zwijać interes

Piotr Skwirowski
Obowiązek przekazywania fiskusowi dobowych wyciągów z rachunków bankowych chce nałożyć na przedsiębiorców wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. I to już za kilka miesięcy. Cel? Ograniczenie oszustw podatkowych.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej w tej sprawie, który właśnie trafił do konsultacji, czytamy, że obowiązek składania dobowych wyciągów z rachunków bankowych przedsiębiorców realizowany ma być za pośrednictwem banku lub kasy oszczędnościowo-rozliczeniowej. Jeśli jednak przedsiębiorca ma rachunek w banku poza granicami Polski, sam będzie musiał składać wyciągi.

W wyciągu mają się znaleźć: dane przedsiębiorcy i jego kontrahenta (nazwa i adres oraz NIP lub REGON, jeśli są dostępne), numer rachunku nadawcy i rachunku jego kontrahenta, data i czas obciążenia rachunku nadawcy lub data i czas dokonania wpłaty gotówkowej, kwota i waluta transakcji, tytuł i opis zlecenia płatniczego, saldo rachunku przedsiębiorcy po realizacji zlecenia płatniczego.

Wyciągi mają być przekazywane „za okresy dobowe w terminie do końca dnia następującego po każdej kolejnej dobie z wyłączeniem sobót i dni ustawowo wolnych od pracy”. Mają mieć formę elektroniczną.

Nowy obowiązek ma objąć dużych, średnich i małych podatników. W sumie 80 tys. firm. Wyłączone z niego mają być mikroprzedsiębiorstwa.

Ministerstwo Finansów tłumaczy

Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt tłumaczy, że wprowadzenie obowiązku składania dobowych wyciągów z rachunków bankowych przedsiębiorców to działanie prewencyjne. Ma prowadzić do ograniczenia oszustw i nadużyć podatkowych, w tym przede wszystkim oszustw karuzelowych. – Umożliwi szybką identyfikację podejrzanych transakcji oraz weryfikację spójności deklarowanych przychodów oraz kosztów z obrotami na rachunku – tłumaczy resort finansów.

Przekonuje, że nowe rozwiązania byłyby korzystne dla podatników. Pozwoliłyby szybko identyfikować i eliminować nieuczciwych kontrahentów. Pomogłyby też namierzać podejrzane transakcje. Resort obiecuje ponadto ograniczenie liczby kontroli podatkowych. Kusi szybszymi zwrotami VAT.

Skorzystać ma oczywiście budżet. Jego dodatkowe dochody mają sięgnąć 4,5 mld zł rocznie. Wszystko dzięki ograniczeniu skali oszustw i nadużyć. Nowe rozwiązanie ma zacząć działać od 1 września 2017 r. Dlatego Ministerstwo Finansów spodziewa się dodatkowych wpływów już w tym roku. I to od lipca, bo „zapowiedź wprowadzenia mechanizmu spowoduje wyeliminowanie części niepożądanych zachowań”. Resort liczy w tym roku na dodatkowe 2,25 mld zł uzyskane dzięki wprowadzeniu obowiązku skłania dobowych wyciągów bankowych.

Przedsiębiorcy wkurzeni

- Morawiecki oszalał – grzmi jeden z portali, na którym znalazła się informacja o nowych pomysłach resortu dowodzonego przez wicepremiera.

- Pora zwijać interes – złości się znajomy przedsiębiorca, który z obawy przed fiskusem woli zachować anonimowość. – Liczba nowych obowiązków nakładanych na nas już dawno przekroczyła granice zdrowego rozsądku. Musimy składać coraz to nowe informacje, deklaracje, zestawienia. Kiedy mamy prowadzić biznes? A jeszcze straszą nas nowymi kontrolami, karami, więzieniem. To bez sensu – rozkłada ręce. Nie dziwi się, iż coraz więcej firm rejestruje działalność za granicą. – Mają tam znacznie lepsze warunki do prowadzenia biznesu niż w Polsce.

M. Morawiecki: Należy wzmocnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, banki powinny płacić więcej

Więcej o:
Komentarze (336)
Nowy sposób Morawieckiego na podatkowe oszustwa. Przedsiębiorca: Pora zwijać interes
Zaloguj się
 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 71 razy 63

  to kiedy suweren dowie się ile PIS płaci Rydzykowi i KK? Ja chce dobowe wyciągi dostępne na internecie.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 55 razy 43

  No, i chuk ! Teraz to już mali kontrahenci nie zobaczą szybciej swoich pieniędzy. Już teraz wielkie korporacje płacą przelewy raz w tygodniu lub 2 razy w miesiącu. A po wejściu tego prawa większość firm zdecyduje, że przelewy robi tylko cztery razy razy w miesiącu: 15-tego ZUS, 20-tego CIT i PIT, 25-tego VAT, a cała reszta zobowiązań ostatniego dnia miesiąca razem z wynagrodzeniami. I tym sposobem przez cały miesiąc nie będzie żadnego ruchu na kontach, ostatniego dnia miesiąca siądą serwery bankowe, a płynność finansowa firm zmniejszy się do niespotykanych rozmiarów. Ale trzeba być oderwanym od rzeczywistości idiotą, aby tego nie rozumieć.

 • newpatric

  Oceniono 28 razy 26

  Czerwoni z PIS sa wściekli na byłą opozycję, że zniszczyła im ich ulubiony ustrój komunistyczny.

  Towarzysze i beneficjenci socjalizmu maja teraz swoje 5 minut ale przeminą tak jak ich czerwoni poprzednicy w niesławie i pogardzie.

 • leszek gorski

  Oceniono 30 razy 26

  Następnym krokiem będzie założenie monitoringu we wszystkich mieszkaniach oraz obroże elektroniczne na nogach wszystkich obywateli a pilnować porządku w kraju będzie Obrona Terytorialna - takiego państwa policyjnego to nawet Orwell nie wymyślił - to już przestaje być śmieszne.
  PS
  To już ostatni gwizdek żebyśmy z żoną przerejestrowali nasze przedsiębiorstwo za granicę

 • student_zebrak

  Oceniono 26 razy 26

  mozna profilaktycznie:
  zadac dziennych raportow
  odebrac immunitety niepokornym i opozycji
  cenzurowac media - wszystkie
  cenzurowac prywatna korespondencje
  zowowiazac wykonawcow do wystepowania w rzadowych imprezach propagandowych
  zakazac innym poza caritasem zbirania pieniedzy na chorych i starcow
  odebrac paszporty
  wprowadzic obroze elektroniczne dla drugiego sortu
  wymurowac nastepna krypte na Wawelu
  ....
  a nie lepiej od reki dopisac sie do zsrr?

 • ltte

  Oceniono 30 razy 24

  Jacy to muszą być oszuści i złodzieje, skoro aż tak źle myślą o przedsiębiorcach :-(

 • kantrzyn

  Oceniono 21 razy 21

  Po pierwsze kto i w jaki sposób przeanalizuje taką ilość danych?
  Po drugie oszuści do nielegalnych transakcji będą wykorzystywać niezarejestrowane na firmę rachunki bankowe oraz rachunki bankowe założone za granicą i nic to nie da.

 • antoni1967

  Oceniono 18 razy 18

  Zgodnie z pomysłem Morawieckiego kościoły i fundacje rydza będą z tego obowiązku zwolnione.
  Pytanie dlaczego, przecież też prowadzą działalność gospodarczą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX