Milionowe straty polskiej spółki. Przez błędy w systemie wysyłała towary nie tam gdzie trzeba

Łódzka spółka Redan, właściciel marek odzieżowych Top Secret, Textilmarket czy Troll, poinformował o stracie netto na poziomie 13,75 mln zł w pierwszym kwartale br. Jedną z głównych przyczyn takiego wyniku były błędy w działaniu nowego systemu informatycznego, które powodowały nieprawidłowe zatowarowanie sklepów.

Grupa Redan poinformowała w raporcie kwartalnym, że w pierwszych trzech miesiącach 2017 r. zanotowała stratę netto na poziomie blisko 13,8 mln zł. Główną przyczyną takiego wyniku był fatalny wynik na sprzedaży w segmencie dyskontowym (czyli w ramach sieci sklepów Textilmarket) – strata 11,5 mln zł. To wszystko mimo wzrostu łącznej powierzchni sklepów.

Skąd tak fatalny wynik? Jak tłumaczy Redan w raporcie, największy negatywny wpływ na brak zwiększenia sprzedaży miało nieprawidłowe zatowarowanie sklepów. Okazało się, że wdrożony w lutym system SAP, wspomagający zarządzanie towarami, nie zadziałał poprawnie. To prowadziło m.in. do wysyłaniu towarów do niewłaściwych sklepów albo wysyłek zbyt małej ilości towarów.  

Po starcie systemu SAP ujawniły się błędy w jego działaniu, które nie zostały wcześniej wykryte na etapie testowania jego poprawności. W szczególności przez pewien okres był zablokowany proces przyjęć i wysyłek towarów z magazynu oraz interfejsy służące do przenoszenia informacji pomiędzy systemem centralnym a systemem sprzedażowym w sklepach. Spowodowało to z jednej strony zablokowanie możliwości właściwego towarowania sklepów, z drugiej zaś powstanie dużej ilości błędów systemowych, których eliminacja była złożona i czasochłonna. Nieprawidłowości w zatowarowaniu sklepów polegały na niedostatecznych ilościach towarów wysyłanych do sklepów oraz na wysyłkach towarów do niewłaściwych sklepów

 - informuje spółka dodając, że większość problemów już została rozwiązana, choć nadal system nie jest w pełni wydajny.

.. źródło: Redan

W całym 2016 r. Grupa Redan osiągnęła zysk netto na poziomie 5,2 mln zł. W segmencie dyskontowym zanotowała zysk na sprzedaży na poziomie blisko 17 mln zł, a w segmencie modowym (marki Top Secret, Troll i Drywash – sklepy internetowe, sklepy detaliczne, bezpośrednie kanały dystrybucji itd.) stratę ok. 6,2 mln zł.

W segmencie modowym w pierwszym kwartale br. Redan zanotował stratę na sprzedaży na poziomie ponad 3,1 mln zł, niemniej poczytuje ten wynik jako sukces, gdyż w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami 2016 r. strata jest niższa o blisko 2 mln zł.

Widać pozytywne tendencje wynikające z realizacji strategii zmienionej jesienią 2015 r. Zgodnie z nią zaczęliśmy się koncentrować przede wszystkim na wzroście marży handlowej i optymalizacji kosztów niż na dynamicznym rozwoju sprzedaży

- pisze zarząd Redanu dodając, że w jego opinii już w 2017 r. segment modowy przekroczy próg rentowności.

W zeszłym tygodniu spółka TXM, której większościowym akcjonariuszem jest Redan, poinformowała o wycofaniu prowadzonych sklepów Textilmarket z rynku czeskiego. Markety przynosiły straty.

Czytaj więcej: Polska sieć odzieżowa wycofuje się z Czech. Przez złe warunki rynkowe i straty

Więcej o:
Komentarze (91)
Milionowe straty polskiej spółki. Przez błędy w systemie wysyłała towary nie tam gdzie trzeba
Zaloguj się
 • perkis1234

  Oceniono 7 razy 7

  Dziwne... SAP to bardzo drogi system, o ile nie najdroższy na rynku i chyba nie ma obecnie na rynku systemu wyższej klasy. To na nim w końcu działają największe korporacje świata, a nie tam nawet jakieś Redany. Co więcej, wiele większych od Redana spółek działa na bardziej ,,zacofanych" systemach i jakoś sobie radzą.

  Ktoś coś musiał tutaj nieźle spartolić przy jego implementacji.

 • bonifacy_40

  Oceniono 12 razy 6

  z opisu wynika że to błedy w zarządzaniu są przyczyną strat , zwyczajnie ktoś zarządził żeby niesprawdzone oprogramowanie decydowało ..he he :)

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 5 razy 5

  Jak ktoś nadaje swojej marce odzieżowej nazwę "Troll", to ja się nie dziwię.

 • 4v

  Oceniono 7 razy 5

  Top Secret, Troll... dzisiejsi 30-latkowie pamiętają. To były 15-10 lat temu fajne sklepy z ciuchami dla młodzieży. A teraz? Zostały jakieś ochłapy. mogłeś być Redan drugim LPP, a stałeś się dziadem, co nawet normalnego informatyka zatrudnić nie potrafi...

 • ferdkiepski

  Oceniono 17 razy 3

  Tak oto polscy "wybitni programiści" wyekspediowali kolejną firmę w kosmos. Te informatyczne dupki nie zasługują nawet na minimalną krajową, a wszyscy walą im kasę, jakby nie wiadomo co potrafili. A potrafią naprawdę niewiele ....

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  "Łódzka spółka Redan, poinformował o stracie netto na poziomie 13,75 mln zł w pierwszym kwartale br. Jedną z głównych przyczyn takiego wyniku były błędy w działaniu nowego systemu informatycznego, które powodowały nieprawidłowe zatowarowanie sklepów." Ja pierd@le, jakby powiedzial bohater Dnia swira.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 5 razy 1

  – Teraz mamy komputer. Może pan wpisać, co pan chce. On i tak zawsze pomyli się przy dodawaniu –  – Jeszcze nie było miesiąca, żeby się nie pomylił –

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX