Bild straszy, że Grecy nie zapłacą dużej raty w lipcu. Grexit znowu staje się realny?

Marcin Kaczmarczyk
Bild, największy niemiecki tabloid, napisał, że Grecy rozważają pomysł niezapłacenia dużej raty długu w lipcu, jeżeli międzynarodowi wierzyciele nie dogadają się odnośnie jego restrukturyzacji. Zrobiło się nerwowo - znowu mówi się o wyjściu Grecji ze strefy euro.

Grecy w lipcu mają oddać 6,5 mld euro długu. Nie będzie im łatwo oddać tych pieniędzy, jeżeli wcześniej nie dostaną kolejnej – ostatniej już – transzy wielkiego pakietu pomocowego o łącznej wartości 86 mld euro przyznanego im latem 2015 roku.

Bild twierdzi, że w związku z tym mogą w ogóle nie zapłacić czerwcowej raty. Gdyby tak się stało, może to w kolejnych krokach doprowadzić do wyjścia Grecji ze strefy euro. A to oznacza - w domyśle - chaos, zamieszanie i nowy kryzys w Europie. Jednym słowem dramat, którego nikt nie chce.

Sensacyjny news podany przez niemiecką gazetą stoi – zdaniem wielu analityków - za najnowszym osłabieniem euro wobec dolara oraz za pogorszeniem nastrojów na najważniejszych giełdach świata.

Czytaj więcej: Funt najtańszy od jesieni. Możliwy blamaż brytyjskiej premier.

Grecy dementują

Przed południem we wtorek grecki rząd odrzucił sugestie Bilda. Dimitris Tzanakopoulos, rzecznik greckiego rządu, odpowiedział, że to nie jest prawda na pytanie o komentarz do rewelacji niemieckiego tabloidu.

Czytaj więcej: Europa nam ucieknie? Hiszpania przyłącza się do pomysłu Macrona.

Poparł go w tym stanowisku Euclid Tsakalotos, minister finansów Grecji. – Bild zniekształcił moje wczorajsze oświadczenie. Nigdy nie powiedziałem, że my nie zapłacimy raty w lipcu. Nie o to chodziło – tłumaczył.

Jego zdaniem wierzyciele Grecji powinni wyłącznie upewnić się, czy zalecany Grecji program reform jest faktycznie dobrym rozwiązaniem dającym nadzieje na rozwiązanie problemu wielkiego greckiego zadłużenia.

Po oświadczeniu Greków euro zaczęło się umacniać.

 W czerwcu będzie porozumienie?

Tydzień temu, mimo całonocnych negocjacji, ministrom finansów strefy euro nie udało się wypracować porozumienia dotyczącego wypłaty kolejnej transzy pomocy Grekom.

I, co ważne, spór toczy się już teraz nie głównie z Atenami – rząd Grecji zgodził się przyjęcie kolejnego restrykcyjnego pakietu reform łącznie z cięciem emerytur i podniesieniem podatków – ale pomiędzy krajami Północy, głównie Niemcami, a Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

MFW nie wierzy w to, że Grecy będą w stanie ponieść koszty trzeciego wielkiego programu ratunkowego dla nich. Dług ich przygniata, trzeba część umorzyć. O tym ciągle nie chcą słyszeć kraje Północnej Europy. Pat trwa – MFW nie chce dołączyć się do kolejnych pożyczek dla Greków.

Kolejne spotkanie wierzycieli Grecji zaplanowano na 15 czerwca. Przedstawiciele strefy euro wierzą, że w końcu uda się wtedy wypracować porozumienie.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (75)
Bild straszy, że Grecy nie zapłacą dużej raty w lipcu. Grexit znowu staje się realny?
Zaloguj się
 • agzum

  Oceniono 18 razy 6

  "... wyjścia Grecji ze strefy euro. A to oznacza chaos, zamieszanie i nowy kryzys w Europie" - czyli osłabienie EURO. Znam kraj w UE, którego gospodarka na tym "kryzysie" znacząco skorzysta, w odróżnieniu od pozostałych.

 • kasan-der

  Oceniono 16 razy 4

  zapłacą 6,5mld pod warunkiem, że otrzymają 86 mld. Co za wielkoduszność, Grecja solidna firma. !

 • siekieraaxe

  Oceniono 6 razy 4

  Znam jednych i drugich.
  Ci z pólnocy mówia o leniach, darmozjadach i niewdziecznikach.
  Ci z południa o dyktacie, wykorzystywaniu, reparacjach za wojnę i szantażuja najazdem zza morza...
  TO JEST TOKSYCZNY ZWIĄZEK.

 • hotin

  Oceniono 13 razy 3

  Polska koniecznie powinna wejść do strefy euro ,by wspomóc EBC miliardową transzą biedne banki niemieckie,które tam w Grecji działają!

 • szlechter68

  Oceniono 7 razy 3

  hahaha ... tak zdycha eurosocjalizm , jak mawiał Kisiel : socjalizm świetnie nadaje się do fałszowania świadomości zbiorowej, gdyż jest intelektualną pokusą ćwierćinteligenta

 • Tomek W

  Oceniono 11 razy 3

  Problemy finansowe Grecji? A kogo to teraz w Europie interesuje. Najważniejsze tematy to pakiety klimatyczne i przydział apartamentów dla terrorystów.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 3 razy 3

  "Nie będzie im łatwo oddać tych pieniędzy, jeżeli wcześniej nie dostaną kolejnej – ostatniej już – transzy wielkiego pakietu pomocowego o łącznej wartości 86 mld euro"

  Klasyczna pętla kredytowa.

 • qawsedrftg

  Oceniono 20 razy 2

  Toż wszyscy wiedzą że długu nie da się rolować w nieskończoność. Raz i dwa może jeszcze "uratują euro" ale w końcu musi nastąpić nieuniknione.

  Nie bądźcież śmieszni że Grecy brali na lewo kredyty (brali) a porządni, uczciwi Niemcy nic o tym nie wiedzieli. Cała sprawa była pomyślana właśnie tak. Przez te kredyty i ratingi euro było słabe i się nie umacniało w miarę wzrostu eksportu, a więc Niemcy na tym korzystali. Kilka dni temu Trampek powiedział: Niemcy tyle do nas eksportują, a Makrela matka wszystkich "uchodźców" mówi "nie Niemcy tylko Łunia". Czyli wprost przyznała że trzeba utrzymywać zabiedzone peryferie by hegemon miał korzyści. Do tego sporo tego eksportu germańskiego szło do Grecji właśnie. I jeszcze konkurencje sobie wyeliminowali, może nie grecką, ale włoską, hiszpańską, francuską - tak.

  Dajcie spokój z unią jako germańsko-islamskim folwarkiem. To ja już wolę niedźwiedzią słowiańską Rosję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX