8 lat i już w rejestrze dłużników. Małoletnich osób z długami są setki

Jak informuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, do prowadzonego przez nie Rejestru Dłużników wpisanych jest obecnie niemal 230 nieletnich. Głównie - za jazdę na gapę, choć zdarzają się i wpisy np. za niezapłacone alimenty.

Jak informuje BIG InfoMonitor, najmłodsi dłużnicy w jego rejestrze to 8-latka i 8-latek. Dług każdego z nich nieznacznie przekracza 200 zł (to dolna granica, aby nierzetelnego dłużnika zgłosić do BIG).

W blisko 180 przypadkach na ok. 230 nieletnich dłużników, wpis w rejestrze dotyczy kary za jazdę na gapę. Do Rejestru Dłużników można zostać wpisanym, jeśli od powstania zaległości minęło przynajmniej 60 dni. Jak informuje BIG InfoMonitor, w niektórych przypadkach sprawa ciągnie się na tyle długo, że zapłacenia kary za jazdę bez biletu żądają od dzieci już firmy windykacyjne, które zdążyły odkupić dług.

Ale w bazie InfoMonitor notowane są też „poważniejsze” przewinienia. Ponad 40 niepełnoletnich osób zostało wpisanych do rejestru przez sądy, m.in. za nieopłacone grzywny za wykroczenia, zdarzają się też długi związane z grzywnami za… zakłócanie pracy sądu. Tu królują 16- i 17-latkowie, ich długi w najgorszym przypadku przekraczają 2 tys. zł. W Rejestrze Dłużników są też pojedyncze przypadki nieletnich „alimenciarzy”.

BIG InfoMonitor nie ma natomiast obecnie w swojej bazie niepełnoletnich osób zgłoszonych z powodu „niefortunnych” spadków. Niemniej informuje, że w przeszłości i takie wpisy się zdarzały. Warto zwrócić uwagę, że od jesieni 2015 r. spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za pozostawione przez spadkodawcę długi wyłącznie do wartości odziedziczonego majątku. Wcześniej mogło się zdarzyć, że krewni nie zareagowali w porę i długi przechodziły na dzieci. 

Warto zwrócić uwagę, że opisane dane dotyczą wyłącznie jednego biura informacji gospodarczej. W Polsce działają też inne, np. Krajowy Rejestr Długów czy ERIF. Ta liczba ok. 230 dzieci-dłużników może nie oddawać więc całej skali problemu.

Kłopotliwy ślad

Teraz wpis osoby niepełnoletniej w Rejestrze Dłużników, szczególnie za tak „błahe” w gruncie rzeczy przewinienie jak jazda na gapę, może wcale nie był problemem. Ale to zmieni się np. na studiach czy w dorosłym życiu w momencie starania się np. o pożyczkę, kartę kredytową, kredyt studencki czy hipoteczny, albo gdy taka osoba będzie chciała kupić telefon na abonament albo założyć internet w mieszkaniu. Negatywny wpis w BIG może przekreślić szanse na podpisanie umowy.

Po spłacie długu, w terminie do 21 dni, wpis o zaległości znika z Rejestru Dłużników. Informacje o zaległych długach mogą widnieć w bazie nawet przez 10 lat.

Więcej o:
Komentarze (31)
8 lat i już w rejestrze dłużników. Małoletnich osób z długami są setki
Zaloguj się
 • ktos210

  Oceniono 5 razy 5

  "gdy taka osoba będzie chciała kupić telefon na abonament albo założyć internet w mieszkaniu. Negatywny wpis w BIG może przekreślić szanse na podpisanie umowy." pierdzielenie - zbyt chciwie są to firmy , by odpuściły. Jak juz wszystkich wpiszą do takiego rejestru , przestanie on mieć sens. Zresztą te wpisy i tak mają znikomy wpływ chyba że na grubo zadłużonych!

 • poparzony

  Oceniono 19 razy 1

  Państwo oPOdatkowanej Biedy nad Wisłą Krula Tuska i Lichwiarzy.

  Zgłoszenia POwinny być płatne do BIG co najmniej 200 zł, a nie bezpłatnie i w promocji gnoją nieletnich.

 • plastikpiokio

  0

  bo małe dzieci to nasz najwiekszy skarb.

 • zanimmnieznowzbanuja

  0

  "albo gdy taka osoba będzie chciała kupić telefon na abonament albo założyć internet w mieszkaniu. "
  Jestem chyba we wszystkich rejestrach dluznikow ............... ale z telefonem na abonament internetem czy platna telewizja nie mam zadnych problemow ............ chciwosc prosze panstwa chciwosc ................ co z tego ze innym winien ......... mi moze zaplaci ...........

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 6 razy 0

  A czy to nie jest tak, że jako dłużnicy powinni występować rodzice / opiekunowie prawni tych nieletnich, małoletnich, niepełnoletnich i podobnych,a nie oni sami?

 • and155

  Oceniono 1 raz -1

  Bandyci z PiS nawet dzieciom nie przepuszczą! Tylko krok do mordowania w majestacie prawa!

 • malgojb

  Oceniono 7 razy -1

  No cóż, skoro to ich własne długi z własnych zachowań to czym się przejmować? Chyba niepełnoletniość nie zwalnia od myślenia. a jak już się ktoś awanturuje tudzież zabawia to i potem się płaci.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 6 razy -2

  I bardzo dobrze, a sądy powinny skazywać w takich wypadkach na prace społeczne. Taki ośmiolatek-gapowicz w Wiktoriańskiej Anglii czyściłby kominy od wewnątrz.

 • alighator2x

  Oceniono 5 razy -3

  co za bzdury wypisujecie o tych spadkach? nieletni ZAWSZE dziedziczył z dobrodziejstwem inwentarza, więc przed 2015 jak i po 2015 - sytuacja wygląda identycznie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX