"Mieszkania plus" bez garaży, bo za bardzo podnoszą koszt budowy

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes BGK Nieruchomości, który odpowiada za stronę finansową rządowego programu "Mieszkanie plus" przyznał, że nowe mieszkania nie będą miały garaży podziemnych, to podraża inwestycje nawet o 30 proc.

Na otarcie łez lokatorom zostaną zaproponowane miejsca parkingowe, nie wiadomo jednak w jakie liczbie. 

Na razie z garaży podziemnych zrezygnowano w inwestycji realizowanej w Jarocinie i Białej Podlaskiej. W jej ramach mają powstać łącznie 444 mieszkania. W rozmowie z PAP Pawlak stwierdził, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze lokale zostaną oddane do użytku już pod koniec roku, a najpóźniej w pierwszym kwartale 2018 r.

Zgodnie z założeniami programu "Mieszkanie plus" lokale miały spełniać "wszystkie współczesne standardy urbanistyczne, architektoniczne i techniczne, w tym wysokie normy energetyczne. (...) Wynajmujący mieszkania będą mieli dostęp do odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. (...) Optymalizacja kosztów budowy będzie możliwa bez utraty jakości mieszkań."

Szacowane koszty najmu bez bieżących rachunków ma zamknąć się w kwocie do 20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli ktoś zdecyduje się na opcję z wykupem, wtedy cena ma skoczyć maksymalnie do 24 zł za metr kwadratowy.

Z programu w pierwszej kolejności skorzystają rodziny wielodzietne oraz te o niskich dochodach, chociaż o przydział mieszkania będzie się mógł starać każdy.

Program "Mieszkanie Plus" ma zastąpić dotychczasowe "Mieszkania dla Młodych". Z rządowych dopłat wkładu własnego Polacy ostatni raz będą mogli skorzystać na początku 2018 r.

Więcej o:
Komentarze (162)
"Mieszkania plus" bez garaży, bo za bardzo podnoszą koszt budowy
Zaloguj się
 • s0nar

  Oceniono 35 razy 7

  Jarocin, Biała Podlaska...na co tam komu garaże jak oni nawet porządnej motoryzacji nie znają i nie mają.

 • kawabis

  Oceniono 43 razy 5

  Brawo gw ale ich przyłapałaś, taka niedoróbka, z tego co wiem na osiedlu takim nie będzie też basenu.

 • bart5554

  Oceniono 7 razy 3

  Heh, widzę, że brakuje argumentów więc można doczepić się o garaże. A jak będą miejsca parkingowe to zawsze możne wyśmiać kolor klatek..

  Droga gazeto - jest alternatywa: wystarczy mieć 400.000 PLN + ok 30.000 PLN za garaż i problem z głowy. Ewentualnie wziąć kredyt (jak poradził komuś Bronisław K.) -> wtedy (przy kredycie na 30 lat) zapłacimy ok 720.000 PLN. No ale z garażem :)

 • psychiatra_po

  Oceniono 13 razy 3

  Tym dużym mankamentem jest brak garaży? A co z klimatyzacją?

 • kawabis

  Oceniono 33 razy 3

  Tytuł pokazuje w jakim matriksie żyją lemingi z GW, bez garaży nie ma życia.

 • pavise

  Oceniono 23 razy 3

  Powiem, nie bez zlosliwosci, ze stazyste piszacego ten artykul nie bedzie stac nawet na lazienke w takim mieszkaniu, dopoki bedzie pisal artykuly dla gazety. Ot, takie prawo wolnego rynku i kapitalizmu.

 • albatroos

  Oceniono 6 razy 2

  Miejsca parkingowe "zostaną zaproponowane" zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.4.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. No ale skad pismak z GW miałby o tym wiedzieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX