Juncker po stronie drużyny Szydło, przeciwko pomysłom Niemców. Ta opinia jest ważna dla polskich finansów

Rafał Hirsch
Przewodniczący Komisji Europejskiej nie popiera pomysłu uzależniania wypłat funduszy unijnych od przestrzegania zasady rządów prawa. To wyraźny sprzeciw kluczowego unijnego urzędnika wobec pomysłów niemieckiego rządu i nowego prezydenta Francji.

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powiedział dziś, że nie sądzi, aby Unia Europejska powinna łączyć finansowanie z funduszy unijnych dla danego państwa z przestrzeganiem zasad rządów prawa w tym państwie.

Z kolei Politico donosi, że na konferencji w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Juncker dodatkowo uzasadnił dlaczego tak uważa. Jego zdaniem takie rozwiązanie nie tylko dzieliłoby Unię Europejską, ale wręcz byłoby zabójcze dla całego kontynentu.

Z propozycjami powiązania wypłat funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad rządów prawa wystąpił ostatni niemiecki rząd. Parę dni temu Der Spiegel donosił o tym, że powstał dokument w którym Berlin analizuje taką możliwość. O podobnych rozwiązaniach wspominał też wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron. Jeszcze w trakcie jego kampanii wyborczej mówił on, że na Polskę powinny zostać nałożone sankcje za łamanie europejskich wartości. 

Odcięcie Polski od funduszy unijnych byłoby poważnym ciosem dla naszej gospodarki. W unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 mamy do wykorzystania aż 86,6 mld EUR. Polska jest najwiekszym odbiorcą funduszy europejskich w całej UE.

Juncker dzisiaj odniósł się także do innego pomysłu Macrona, o którym ostatnio głośno. Chodzi o pogłębienie integracji w ramach strefy euro. Macron chce ustanowienia dla niej osobnego budżetu, którym miałby zarządzać wspólny dla strefy minister finansów. Mógłby on także emitować wspólny dla krajów strefy dług. Juncker powiedział dziś, że te rozwiązania mogą na razie poczekać, a ważniejsze jest dokończenie wprowadzania w UE unii bankowej.

Więcej o:
Komentarze (73)
Juncker po stronie drużyny Szydło, przeciwko pomysłom Niemców. Ta opinia jest ważna dla polskich finansów
Zaloguj się
 • Paweł Graczyk

  Oceniono 50 razy 6

  Teksty o pomieszaniu cial ofiar i oczywitych klamstwach Kopacz, wszystkie z wylaczonymi komentarzami. Jakis "ekspert" z łodzi, głosi, ze na podstawie doniesien medialnych ze wszystko jest tak jak powinno.

  Było by śmieszne, gdyby nie chodziło o ludzką tragedię...

 • extraculpamac

  Oceniono 25 razy 5

  A czego można sp[odziewać soię po Niemcach ?
  Dzięki styropianowym sprzedawczykom i wyprzedawczykom przejęli w większości polską gospodarkę, ale im mało.
  Chcą mieć kolonię. Bez żadnych niedomówień.
  No, Balcerowicz, Tusk, Buzek, J.Lewandowski - do roboty !

 • jacerok

  Oceniono 17 razy 5

  Czyli aby jest trzeźwy ☺?

 • malepifko

  Oceniono 37 razy 5

  Nie chodzisz na niemiecko - francuskiej smyczy, jesteś beeeee. Po prostu: nie mów "nie", nie podskakuj, siedź na dupie i przytakuj!
  Tak Francja i Niemcy postrzegają opisywaną sprawę.

 • sthoss

  Oceniono 8 razy 4

  Juncker jest wszechobecny w mediach, dzien w dzien. Co robi zatem pan Tuski w Brukseli? Za co mu płacą?

 • mireczekb

  Oceniono 18 razy 4

  Juncker, ty za późno się zorientowałeś w sytuacji, zostałeś już wrogiem Polski w oczach Polaków, pora odejść, a przynajmniej nie wypowiadaj się. Przede wszystkim przeproś.

 • teclaw

  Oceniono 7 razy 3

  Niech obetną. Wówczas wprowadzimy cła. Wyjdziemy przecież jeszcze lepiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX