W poniedziałek wielki protest taksówkarzy. Spodziewaj się korków

W najbliższy poniedziałek odbędzie się ogólnopolski strajk taksówkarzy. Będą protestować przeciwko tolerowaniu przez władzę nielegalnych przewozów towarów i osób.

Taksówkarzom nie podobają się - ich zdaniem - zbyt słabe działania władz związane ze zwalczeniem nielegalnych przewozów towarów i usług. Protestują szczególnie silnie przeciwko działalności Ubera w Polsce. Uważają, że legalnie przewozić w Polsce pasażerów mogą tylko kierowcy, którzy posiadają odpowiednie koncesje, mają zarejestrowaną działalność gospodarczą i płacą podatki.

- To nie chodzi o to, że tamte firmy jeżdżą taniej i my im zazdrościmy – mówił w środę dla „Dziennika Zachodniego” Dawid Wanke, prezes Taxi Kopernik w Zabrzu, którego korporacja włączyła się do protestu. - Chodzi o to, że my musimy zdać egzaminy, płacić podatki, czy mieć kasy fiskalne. Tamte firmy jeżdżą taniej, bo m.in. nie odprowadzają podatków i nie podlegają kontrolom urzędów skarbowych. Chcemy regulacji prawnych, które pozwolą działać wszystkim firmom na takich samych zasadach - tłumaczył.

Korki w Warszawie i Łodzi

Szczególnie dokuczliwy może być protest taksówkarzy w Warszawie. Zachęcani przez związkowców mają zjechać z całej Polski na godzinę 7 rano w najbliższy poniedziałek do jednego z pięciu punktów zbiorczych w stolicy. Znajdują się one pod centrami handlowymi w różnych dzielnicach (Praga Południe, Praga Północ, Bielany, Bemowo i Ursynów). Stamtąd w kolumnach spokojnie – jak mówią - ruszą w kilkugodzinną podróż po Warszawie, którą zakończą w centrum. Finałem protestu ma być złożenie petycji na ręce premier rządu.

W proteście w stolicy może uczestniczyć nawet kilka tysięcy taksówkarzy – miasto może zostać zablokowane.

Korki zapewne powstaną też w Łodzi – tam z kolei około 900 taksówek będzie jeździć po centrum miasta między godziną 10 a 13.

Podobny protest w Madrycie

Działalność Ubera bardzo nie podoba się teraz również w Hiszpanii. Tam we wtorek odbył się protest taksówkarzy podobny do planowanego w Polsce. Do Madrytu zjechało - wg organizatorów - około 20 tys. taksówkarzy. Dodatkowo w stolicy Hiszpanii taksówki nie jeździły przez 12 godzin a w Barcelonie przez dobę.

- Taksówkarze z całej Hiszpanii są zjednoczeni. Przeciwstawiamy się Uberowi i Cabify, które odbierają chleb ponad 100 tys. rodzin – mówił dla „El Pais” Antonio Gil, taksówkarz z Barcelony.

Protesty w Hiszpanii i zaplanowane na poniedziałek w Polsce nie są wyjątkowe. Wydaje się, że coraz więcej grupie ludzi na całym świecie nie podoba się pomysł, by na przejazdach taksówkowych miała zarabiać spółka z drugiego końca świata.

Uber jest już stopniowo wypychany z Europy. Jego działalność jest blokowana na Węgrzech, a pewne utrudnienia spotykają również amerykańską spółę we Francji, w Niemczech, w Belgii i w Holandii.

W tym roku ponadto Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy skargę hiszpańskiej firmy taksówkowej. Twierdzi ona, że Uber powinien podlegać tym samym europejskim regulacjom, co branża taksówkowa.

Więcej o:
Komentarze (84)
W poniedziałek wielki protest taksówkarzy. Spodziewaj się korków
Zaloguj się
 • dyktator_bolandy

  Oceniono 20 razy 14

  Uber to dla nich zgroza, bo nie oszukuje pasażerów, np. jadąc dłuższa trasą, nie naciąga pijanych itp. Jak oni maja żyć, gdy ktoś robi i taką konkurencję, biedaki...

 • fruqo3

  Oceniono 20 razy 12

  Kostka brukowa czeka. Jak jeden z drugim cierp zaliczy ją w poniedziałek na przednią szybę za blokowanie miasta to im rury zmiękną.

 • ml py

  0

  Ale jak swego czasu 9 na 10 taksówkarzy w Warszawie podbijało taksometr klikaczami to żaden na bezprawie się nie skarżył. Wtedy było jak trza.

 • zackuu

  Oceniono 2 razy 0

  Niech taksowkarze przestana okradac przyjezdnych pasazerow. To jest masakra co oni robia w Warszawie i Krakowie. Nie raz wchodzac do auta rozmawialempo angielsku i odrazu zlodzieje mysleli ze moga na okretke mnie zawiesc do domu. Bardzo sie zdziwili jak sie okazalo ze znam wlasciwa trase i nie jestem Obcokrajowcem. Zglosze ia do korporacji nic nie daja. Uber przynakmniej ma przejrzyste zasady.

 • Andrzej Rychter

  0

  Szanowny firmy ubezpieczeniowe!
  Skoro od samochodu TAXI żądacie dopłaty 20-30% to każdy kto wykonuje przewóz dla firmy UBER lub podobnej powinien to zgłosić lub Wy powinniście nakazać tym firmom zgłaszać to do ubezpieczalni i niech płacą więcej za ryzyko i w dowód rejestracyjny z dodatkowym przeglądem na wykonywanie przewozu osób bo takie auto też powinno spaść na wartości jak samochód TAXI.
  I niechaj robią kursik na przewóz osób i badania psychologiczne i lekarskie skoro odpowiadają za czyjeś życie i zdrowie to ja chcę wiedzieć że ten kierowca jest zdrowy by wykonywać zawód przewoźnika!!!
  Niech urzędy się wezmą za nielegalne dochody i ZUS też!!!
  No i oczywiście z sądu zaświadczenie o niekaralności jak taksówkarze bo skoro chcą wozić moje dzieci i żonę to ja chcę wiedzieć że to mie jest gwalciciel albo inny bandyta! !!

 • wrorafa

  0

  Przecież Uberowi kierowcy też mają zarejestrowaną działalność i płacą podatki.

 • fabricated

  Oceniono 2 razy 0

  Taksówkarze nie rozumieją, że era klasycznych usług taksówkarskich dobiega końca. To jest jak z pocztą. Nikt już nie pisze listów, wszyscy emaile. A czy z tego powodu pracownicy poczt strajkują i domagają się zamknięcia internetu?

 • wunderwaffen

  0

  TAKSÓWKARZE TO NIE POLITYCY I NIE KLECHY, WIĘC NIE ZASŁUGUJĄ NA SPECJALNE ZASADY. ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX