"DGP": PiS ma nowy pomysł na zdobycie serc emerytów. Da im 500 plus?

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, PiS myśli o wprowadzeniu corocznego świadczenia w wysokości 500 zł dla emerytów. Wypłata mogłaby się odbywać przed świętami Bożego Narodzenia.

Coroczne „500 plus dla emerytów” miałoby, według wyliczeń "Dziennika Gazety Prawnej", kosztować jednorazowo ok. 4,5 mld zł. Jak informuje dziennik, pomysł ma być jednak jeszcze w powijakach. Podobno wie już o nim prezes Jarosław Kaczyński, ale na razie Ministerstwo Pracy się nim nie zajmuje. Ani resort Rafalskiej ani Ministerstwo Finansów nie odniosło się do informacji „DGP”.

„500 plus dla emerytów” ma być odpowiedzią rządu na buńczuczne obietnice Platformy Obywatelskiej o trzynastkach dla najstarszych Polaków. Warunkiem wypłaty takich świadczeń, oczywiście poza dojściem PO do władzy, miałby być wyższy wzrost gospodarczy. Prof. Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy, w rozmowie z RMF FM mówił, że trzynastki dla emerytów zostałyby wprowadzone w ciągu jednej kadencji. Nie mówi o konkretnych kosztach, ale prawdopodobnie wyniosłyby one kilkanaście miliardów złotych.

Mglisty pomysł „500 plus dla emerytów” nie jest jednak jedynym pomysłem PiS na wsparcie finansowe obywateli na jesień życia. W marcu premier Beata Szydło snuła plany programu „10 000 plus”, który zakładałby bonusy za opóźnienie decyzji o przejściu na emeryturę. Mówiło się o zachętach rzędu 10 tys. zł za pracę przez 2 lata po osiągnięciu wieku emerytalnego, i ok. 5 tys. zł za każdy kolejny rok. Co więcej, resort rozwoju również poinformował, że takie zachęty finansowe są rozważane. Jednak na razie żadnych oficjalnych kroków w tej sprawie nie podjęto.

Emerytów w Polsce jest ok. 9 mln. Jednak od października to grono może się mocno powiększyć. ZUS szacuje, że w związku z obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, o emeryturę może wystąpić dodatkowo ok. 331 tys. osób. Do tego dochodzi ponad 200 tys. osób, które nabędą prawo do emerytury niezależnie od wejścia w życie nowych przepisów. Razem – ok. 550 tys. ZUS jest jednak podobno na to przygotowany.

We wtorek rząd zaproponował pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. na poziomie ustawowego minimum. Prognozuje się, że emerytury i renty w przyszłym roku pójdą w górę o nie mniej niż 2,4 proc.

Więcej o:
Komentarze (224)
"DGP": PiS ma nowy pomysł na zdobycie serc emerytów. Da im 500 plus?
Zaloguj się
 • punter

  Oceniono 94 razy 16

  Do tego jeszcze 1000+, dla każdego powyżej 18 lat, raz na cztery lata w przeddzień wyborów. A ch.... Po nas choćby potop.

 • profes79

  Oceniono 15 razy 13

  Powoli przestaje się opłacać bycie zwykłym, szarym, praworządnym obywatelem bo takowy służy tylko i wyłącznie do strzyżenia. Tylko coraz wyraźniej w kącie za nożycami do strzyżenia widać rzeźnicki tasak...

 • 13facet13

  Oceniono 18 razy 4

  KOMENTARZE JAK TO NA WYBIÓRCZEJ- poPRAWNE

 • krakuw

  Oceniono 24 razy 4

  Przypominam OBCYM , że PiS to Polski rząd.

  Pytam się dlaczego za rządów PO, 5 milionów Polaków nie mogło wykupić mieszkań wTBS-e ?????

 • 43norbert

  Oceniono 27 razy 3

  Zdrajcy chazarsko-komunistyczni a wyscie Polakom tylko zabierali i okradali. Przyjdzie czas ze za to wszystko zaplacicie. Ja wiem ze ten rzad was uwiera bo jest polski i katolicki. I dba o Polakow. A wyscie tylko kradli i likwidowali Rzeczpospolita. Te czasy sie bezpowrotnie skonczyly. Jeszcze troche a bedziecie siedzieli w obozach pracy bo tylko tam jest wasze miejsce!

 • Jon Gilbert

  Oceniono 22 razy 2

  PO da emerytom 13-kę pod warunkiem że najpierw zadowoli "swoich z ferajny" a jak to się stanie to budżet będzie zupełnie pusty, i nie tylko emeryci, ale cała Polska pójdzie z torbami - krótko mówiąc staniemy się żebrakami, takimi jak w Korei Pn.

 • sorrry

  Oceniono 8 razy 2

  "PiS ma nowy pomysł na zdobycie serc emerytów" - niektórych emerytów. Serca emerytowanych ubeków są już dawno zajęte:)

 • hegemon123

  Oceniono 24 razy 2

  A przez całe DZIESIĘCIOLECIA tak podawaliscie za wzór kraje zachodnie gdzie takie zasiłki to norma...
  Nagła zmiana frontu!!!???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX