Rewolucyjny pomysł IKEI. Szwedzki gigant już wie, jak zwiększyć sprzedaż mebli przez internet

Marcin Kaczmarczyk
IKEA ma spore zaległości w sprzedaży online - w Polsce np. ruszyła ona dopiero pod koniec 2016 roku. Chce je jednak szybko nadrobić. Szwedzi wpadli na pomysł, że będą sprzedawać meble również przez duże sklepy internetowe, takie jak Amazon lub chińska Alibaba.

W poprzednim roku obrotowym, który IKEA zakończyła w sierpniu, koncern mógł się pochwalić, że jego sprzedaż przez Internet wzrosła aż o 30 proc. do 1,4 mld euro. Taka liczba robi wrażenie. Jednak to tylko niewielka część całej sprzedaży szwedzkiego producenta mebli, która sięgnęła 34,2 mld euro.

Szwedzi za sprzedaż mebli przez Internet zabrali się dość późno – w Polsce np. wprowadzili ją dopiero pod koniec ubiegłego roku. Początkowo do tego w sklepie internetowym IKEI mogli kupować wyłącznie mieszkańcy tych miast i ich okolic, gdzie znajduje się jej hale. Od maju dodatkowo meble z dostawą do domu mogą zamówić klienci z 10 kolejnych polskich miast, w tym np. z Olsztyna, Częstochowy, Radomia i Szczecina.

Czytaj więcej: Niedawno IKEA zaczęła też eksperymentować z mniejszymi sklepami.

Kontrakty jeszcze nie podpisane

Samodzielne rozwijanie sprzedaży internetowej jest jednak kosztowne i trwa. IKEA wpadła więc na pomysł, by odejść od zasady samodzielnej sprzedaży swoich produktów. Wkrótce szwedzkie meble w paczkach pojawią się na dużym platformach internetowych – takich jak Amazon lub Alibaba.

Co nie znaczy jednak, że dokładnie tam – spółka nie wybrała jeszcze swoich przyszłych internetowych sprzedawców, nie podpisała z nimi żadnych kontraktów.

Jednak sprzedaż w internecie produktów IKEA gdzie indziej niż w jej sklepie internetowym ma ruszyć w 2018 roku.

- Rynek szybko się zmienia. Konkurencja jest coraz silniejsza. Dlatego musimy otworzyć się na nowe kanały sprzedaży – powiedział dla agencji Reuters Torbjorn Loof, szef Inter Ikea Group

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (31)
Rewolucyjny pomysł IKEI. Szwedzki gigant już wie, jak zwiększyć sprzedaż mebli przez internet
Zaloguj się
 • anka.pano

  Oceniono 5 razy 3

  Dziennikarz frajer

 • pietka201

  Oceniono 5 razy 3

  Właśnie sprawdziłem cenę dowozu mebli przy zakupie online z Ikei oddalonej ode mnie o 120 km. Przedział wagowy 0-50 kg - 529 zł. Powodzenia przy sprzedaży życzę. Przyda się jak nic.

 • r2d2_c3p0

  Oceniono 2 razy 2

  Obniżą cenę transportu o 35-50% (kosztem dłuższej realizacji dostawy) i dostosują ją do wielkości przedmiotu to sprzedaż internetowa im wystrzeli pod niebiosa. Na razie jest tak, że transport jest droższy od niejednego mebla z IKEI :(

 • artenor

  Oceniono 5 razy 1

  Wyrosło nam młode pokolenie redaktorów, używające jakiegoś pidgin polish zamiast poprawnego języka polskiego... O tempora, o mores!...

 • wilczek1968

  Oceniono 11 razy 1

  Chińska Alibaba?
  Alibaba był mężczyzną. Sklep jest rodzaju męskiego, portal też - a tym jest Alibaba. To dlaczego chińska a nie chiński? Bo ma "a" na końcu? Wstydu nie macie.

 • najgorszy.sort.polakow

  Oceniono 5 razy 1

  Tekst jest niechlujny, kiepsko zredagowany, pełen błędów różnorakiej natury. Oto jeden z kwiatków: „Jednak sprzedaż w internecie produktów IKEA gdzie indziej niż w jej sklepie internetowym ma ruszyć w 2018 roku”... Nie można zgrabniej i bardziej zrozumiale? Np. tak:„Jednak internetowa sprzedaż produktów IKEA poza jej sklepem internetowym ma ruszyć w 2018 roku”. A oto i Inne, równie piękne kwiatki: „gdzie znajduje się jej hale”, „od maju”, „chińska Alibaba”. Litości, panie Kaczmarczyk, litości!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX