500 plus będzie brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak stwierdził, że 500 plus stanowi stały dochód rodziny i jego zdaniem "powinien być uwzględniany także przy ocenie zdolności kredytowej".

Na ten moment plany uwzględnienia świadczenia snute są wokół rządowego programu Mieszkanie plus.

- Planujemy włączyć 500 plus do oceny zdolności czynszowej najemców mieszkań realizowanych w ramach pilotażu Mieszkania plus - powiedział PAP wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Dodał, że jego zdaniem 500 plus "to stały strumień dochodu, który powinien być uwzględniany także przy ocenie zdolności kredytowej, np. przy zakupie mieszkania."

Obecnie 500 plus nie jest wliczane do dochodu rodziny. Oznacza to, że nie ma wpływu na dostęp do świadczeń socjalnych (np. zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami, becikowego itd.), ale również nie wzmacnia pozycji kredytowej.

Szacowane koszty najmu bez bieżących rachunków ma zamknąć się w kwocie do 20 zł za metr kwadratowy. Jeżeli ktoś zdecyduje się na opcję z wykupem, wtedy cena ma skoczyć maksymalnie do 24 zł za metr kwadratowy.

Z programu w pierwszej kolejności skorzystają rodziny wielodzietne oraz te o niskich dochodach, chociaż o przydział mieszkania będzie się mógł starać każdy.

Program "Mieszkanie Plus" ma zastąpić dotychczasowe "Mieszkania dla Młodych". Z rządowych dopłat wkładu własnego Polacy ostatni raz będą mogli skorzystać na początku 2018 r.

Więcej o:
Komentarze (56)
500 plus będzie brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?
Zaloguj się
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 6 razy 6

  No tak zamieniamy 500+ dla dziecka na 500+ dla banku..................

 • qznia

  Oceniono 28 razy 6

  NA stronie głównej gazeta.pl ten artykuł ma podtytuł
  "AJNOWSZE

  13:39

  Szykuje się ważna zmiana dotycząca 500 plus. Nie wszystkim się spodoba "

  Z artykułu wynika że spodoba się wszystkim. Czy możecie "celnie wyjaśnić" komu się nie spodoba - czy tylko po prostu za każdym razem jak piszecie o 500+ to musicie jątrzyć, kwękać i narzekać.

 • Agata Nemezis

  Oceniono 8 razy 4

  Jak ktoś bierze 500+ na 17-latka, dostanie kredyt a za rok straci 500 zł to będzie mu spoko spłacać kredyt jeszcze przez 30 lat? Ale co to bank obchodzi? Proceduralnie wszystko się zgadzało. Jak w kredytach gotówkowych. Na dzień składania wniosku klient zarabiał 2500 zł. Ale po pół roku zmienił pracę ze względów zdrowotnych i otrzymuje 2000 zł. Bank restrukturyzacji nie zrobi bo nie ma podstaw, okresu spłaty nie wydłuży bo kredyt na maxymalny okres lat 10 i co? Bank się interesuje tylko na dzień złożenia wniosku. Potem nalicza prowizję, zaznacza kolejny sprzedany produkt i papa kliencie. Z 500+ zdolność jest większa ale nikt tych pieniędzy nie pobiera przez 30 lat. Chyba, że kredyt mieszkaniowy będzie na 18 lat. To szacun. Ale jak kogoś stać na takie raty albo wpłatę własną to nie musi mieć 500+ wliczane do zdolności. Kolejna pułapka na ludzi, którzy nie znają się na finansach....

 • mczes57

  Oceniono 16 razy 2

  Nie rozumiem dlaczego to się ma nie podobać? Zdolność kredytowa to ważna sprawa ,tak dla banków jak i dla ewentualnego pożyczkobiorcy. To chyba gazecie się nie podoba.

 • hunkyyankee

  Oceniono 1 raz 1

  Rozdawnictwa dla nierobów - dzieciorobów ciąg dalszy.Jak ktoś jest za głupi lub za leniwy żeby samemu na siebie zarobić - nie powinien się rozmnażać i propagować swoich słabych genów. Ament

 • niewinna

  Oceniono 7 razy 1

  Kolejny przekręt Pisu hahaha. Pseudo kredyty w pseudo franku to przecież też ich wymysł wespół z bankową lichwą. Teraz też bredzą o stabilnym dochodzie rodziny jak bredzili o najstabilniejszej walucie świata. Ludziska pobiorą kredyty u lichwiarzy , 500 się skończy a potem Wam powiedzą "WIDZIAŁY GAŁY CO BRAŁY" i idzcie do sądów po sprawiedliwość.

 • niewinna

  Oceniono 9 razy 1

  Wobec tego ci, którzy biorą 500 i będzie im się wliczać w dochód nie są już biedni. Biedni są ci, którzy nie otrzymują 500 czyli samotne matki z dochodem przekraczającym 1 złoty skandaliczny próg 800 złotych i rodziny z 18-latkami gdzie pierwsze dziecko jest wyłączone. Czyli plusy niech sobie biorą kredyciki na komercyjnych warunkach a mieszkania poprosimy my gorszy, drugi sort bez 500. Chyba logiczne nie ? :-)

 • six_a

  Oceniono 3 razy 1

  a powinno być brane przy obliczaniu zdolności kretynowej niejakiej szydło.

 • Rafał Czapiewski

  Oceniono 9 razy 1

  Zmiana tylko pozornie korzystna, jak rozumiem 500+ policzą jako dochód czyli podatki itd. od tego. Jeżeli będzie tylko dochodem przy mieszkaniu+ to należy się spodziewać chaosu i procesów dlaczego raz jest dochód a innym razem już nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX