Polskie marki wódki podbijają świat i prestiżowe rankingi. Znakomite wyniki sprzedaży

Według dorocznego rankingu Drinks International Żubrówka jest jedną z czterech najlepiej sprzedających się marek wódki na świecie. Krupnik zajmuje niewiele niższe, siódme miejsce.

Magazyn Drinks International co roku publikuje listę marek alkoholowych o sprzedaży powyżej 1 mln 9-litrowych skrzynek. W zestawieniu „Klubu milionerów” za 2016 r. znalazło się 157 marek, w tym 9 z Polski. Do pierwszej dziesiątki trafiły Żubrówka i Krupnik. Natomiast Soplica okazała się piątą najszybciej rosnącą marką.

Najlepiej sprzedającą się wódką świata w 2016 r. został brytyjski Smirnoff produkcji Diageo, osiągając sprzedaż 25,5 mln skrzynek (-1 proc. w stosunku do 2015 r.). Na podium trafiły także francuski Absolut od Pernod Ricard (11 mln skrzynek, +0 proc.) i ukraińska Chortyca od Global Spirits (7,5 mln, wzrost o 3 proc.). Żubrówka osiągnęła sprzedaż 7,1 mln skrzynek (wzrost o 15 proc.), a Krupnik 4,4 mln (+10 proc.).

Spośród milionerów największy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2015 r. osiągnęły wódka Carska rosyjskiego koncernu Ladoga (+51 proc. do poziomu 1 mln skrzynek) i Gosudarew Zakaz i Miagkow od JSC Synergy (odpowiednio +31 i +25 proc.). Soplica (czwartym miejsce) podniosła poziom sprzedaży o 23 proc., Żubrówka (na szóstym) o 15 proc., Żytniówka (na siódmym) o 13 proc., a Krupnik (na ósmym) o 10 proc.

Spośród wyżej wymienionych marek Żubrówka, Soplica i Żytniówka produkowane są przez koncern CEDC. Producent ma swoją siedzibę z Stanach Zjednoczonych i należy do rosyjskiej spółki Roust Trading. Oferuje także takie marki Bols i Platinum, a poza polską m.in. Green Mark i Parliament w Rosji czy Royal Vodka na Węgrzech.

– Sukces Żubrówki odzwierciedla pozycję tej marki w Polsce, ale wciąż widzimy ogromny potencjał rozwoju zagranicą, na ponad 40 rynkach, na których jest ona oferowana. Podobnie ma się rzecz z marką Soplica, w przypadku której w ostatnich latach podwoiliśmy liczbę rynków zagranicznych, na których chcemy rozwijać ten wyjątkowy, odwołujący się do tradycji polskich nalewek produkt – komentuje dla Wiadomości Handlowych Alicja Jelec, dyrektor marketingu Wódek CEDC.

Więcej o:
Komentarze (96)
Polskie marki wódki podbijają świat i prestiżowe rankingi. Znakomite wyniki sprzedaży
Zaloguj się
 • perkis1234

  Oceniono 20 razy 14

  Skoro piszecie już "brytyjski Smirnoff" to piszcie też łaskawie "rosyjska Żubrówka"

 • wm1963

  Oceniono 42 razy 6

  panie Lewandowski ! Jaką korzyść uzyskał Skarb Państwa z prywatyzacji Polmosów ? Gdzie są te pieniądze ? Rozeszły się ? Nie mogły być dalej państwowe ?

 • swinton

  Oceniono 8 razy 4

  Kto usunal z etykiety Smifnoff 'Lwow, Poland'?

 • lepiejjuzbylo

  Oceniono 34 razy 4

  Polskie marki, ale w obcym posiadaniu. Niech żyje kleptokracja styropianowa !
  O takie Polskie .....

 • antonio_banderas

  Oceniono 7 razy 3

  Zubrowka to wlasnosc Ruskij Standart, wiec czym sie tu podniecac?

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 2 razy 2

  "Żubrówka, Soplica i Żytniówka produkowane są przez koncern CEDC. Producent ma swoją siedzibę z Stanach Zjednoczonych i należy do rosyjskiej spółki Roust Trading." - polskie wódki, że aż strach...

 • mate29

  Oceniono 1 raz 1

  Od dwóch miesięcy w Łodzi ,wódka Żubrówka popsuła się,smakuje jak czysta z czerwoną nalepką

 • lont12

  Oceniono 5 razy 1

  francuski Absolut...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX