Lepiej późno niż wcale. Sieć Play idzie w ślady Orange i T-Mobile i też likwiduje opłaty roamingowe

Rafał Hirsch
Play w tym tygodniu rezygnuje z opłat roamingowych. Zmiany dotyczą zarówno klientów z abonamentami, jak i klientów ofert na kartę. Wcześniej pod naciskiem Komisji Europejskiej z roamingu zrezygnowały Orange i T-Mobile.

Play na blogu swojego rzecznika pisze, że od 15 czerwca, a więc od najbliższego czwartku „wszyscy klienci PLAY, którzy w ramach umowy mają pakiety minut, SMS, MMS a także klienci ofert na kartę, którzy zakupili takie pakiety – mogą korzystać z nich w Unii Europejskiej na takich samych warunkach, jak w kraju.” 

Zniesienie roamingu zostało wymuszone przez wytyczne unijne, których celem jest całkowite wyeliminowanie tych opłat w UE. Opłaty za roaming były do tej pory istotnym źródłem przychodów dla firm telekomunikacyjnych. Dlatego usunięcie ich z cenników stanowi bardzo poważne uderzenie w finanse i rentowność biznesu telekomów. Stąd też początkowe próby wprowadzania tylko częściowych obniżek opłat za roaming, które widzieliśmy w Polsce. 

Play dotąd próbował utrzymać w swoim cenniku część opłat – obniżył stawki, a zupełnie bez opłat roamingowych były jedynie połączenia przychodzące. W ciągu ostatniego miesiąca na całkowite zniesienie roamingu zdecydowali się jednak konkurenci: Orange i T-Mobile. Zapowiedzieli oni, że przestaną pobierać pieniądze za roaming od 15 czerwca. Na dwa dni przed tą datą dołączył do nich Play. 

Podobnie jak wcześniej T-Mobile, Play likwiduje opłaty za połączenia i SMSy, ale pozostawia limity dotyczące darmowego przesyłu danych (czyli np. korzystania z internetu w smartfonach). Po przekroczeniu limitu za przesył trzeba będzie płacić, ale mniej niż dotychczas. 

Szczegóły dotyczące poszczególnych planów taryfowych dla klientów z abonamentami są TUTAJ (tak przy okazji, teraz bardzo ładnie widać, że Play ma aż 183 różne plany taryfowe. Niesamowite, prawda?) 

Szczegóły dotyczące klientów prepaidowych są TUTAJ 

Ostatnim operatorem, który wciąż jeszcze nie ogłosił całkowitego zniesienia opłat roamingowych za połączenia telefoniczne i SMSy pozostał Plus, który wciąż stosuje limity dla połączeń przychodzących. Po wyczerpaniu limitu cennik Plusa przewiduje pobieranie opłat. 

Więcej o:
Komentarze (55)
Lepiej późno niż wcale. Sieć Play idzie w ślady Orange i T-Mobile i też likwiduje opłaty roamingowe
Zaloguj się
 • r1234_76

  Oceniono 5 razy 3

  A z Japonii w Play nadal 10PLN/minutę. Plus VAT.
  Ciekawe, że jak miałem telefon w Vodafone NL, to ostatnio płaciłem z Japonii 0,25EUR za minutę, czyli dziesięć razy mniej, niż Play sobie życzy. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego w Holandii tego typu usługi mogą być o tyle tańsze.

 • slona78

  Oceniono 2 razy 0

  Właśnie Play utwierdził mnie w przekonaniu, że muszę zmienić operatora. Przy jednym z wyższych abonamentów mam ekstremalnie wysokie opłaty za GB w roamingu, mąż przy znacznie niższym abonamencie - ma 1/3 tej kwoty co u mnie. Nie wiem gdzie w tym sens? Klient z wyższym abonamentem może płacić więcej? Serio?

 • 162tony

  Oceniono 4 razy 0

  15 groszy za minutę wykonanego połączenia i 4 gorsze za minutę odebranego, sms 15 groszy a mms 35 groszy - fakt są to grosze, ale nie jest to za darmo...

 • larsek

  Oceniono 6 razy 0

  Play znosi ponieważ jest to nałożone z góry przez Unie Europejska. Inaczej Play płaciłby wysokie kary. Wolacy chcą płacić więcej!

 • april20

  Oceniono 3 razy -1

  Lepiej późno? Raczej nie, wycofałem się z playa i nie żałuję ;-)

 • phugoid

  Oceniono 5 razy -1

  czyli teraz mam w ofercie 50gb neta w kraju a w unii na wakacjach mam 30mb??? zal... pora sie rozstac z ta super siecia...

 • Katarzyna Kowalska

  Oceniono 3 razy -1

  Proponuję się nie ekscytować i przyjrzeć nowym cennikom, właśnie zerknęłam w mój (t-mobile): każdy z domowników ma inaczej, ale w żadnym wypadku nie ma mowy o zniesieniu opłat roamingowych! Taryfa Jump - limit na SMS i minuty w obie strony, bez opłaty tylko 1000 MB; taryfy Rodzina - 0,29 zł za każda min wychodzącego, 0,09 za min. przychodzącego, płatne są także smsy, mmsy i każdy MB.
  Także proszę nie wprowadzać ludzi w błąd newsami "o zniesieniu opłat roamingowych", bo to zwykle oszustwo jest.
  Napiszcie jak to jest w innych sieciach (po sprawdzeniu nowych cenników).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX