Odholowali ci samochód? Walcz, Adam Bodnar jest po twojej stronie

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bondar zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o odholowaniu źle zaparkowanych pojazdów. Jego zdaniem są one niezgodne z konstytucją. O sprawie informuje PortalSamorzadowy.pl.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że jeśli pojazd jest zaparkowany niezgodnie z przepisami, zostanie usunięty, co należy do zadań powiatu. Całość kosztów usunięcia samochodu ma jednak pokryć jego właściciel.

Wątpliwości wobec takich zapisów mają prawnicy Rzecznika Praw Obywatelskich. Uznali oni, że umożliwienie odbioru pojazdu tylko po uprzednim uiszczeniu opłaty za jego usunięcie z drogi, jest niezgodne z konstytucją, narusza konstytucyjne prawo własności.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bondar zdecydował się na tej postawie skierować omawiane przepisy do Trybunału Konstytucyjnego.

Zbyt drogie odholowanie we Wrocławiu?

Przepisy dotyczące odholowywania pojazdów były już kwestionowane przez Adama Bodnara. W maju zainteresował się on uchwałą wrocławskiej Rady Miejskiej, która ustaliła opłaty w wysokości 476 zł za usunięcie i 39 zł na każdą dobę przechowywania pojazdu.

Bodnar wskazywał, że wrocławscy urzędnicy nie przeanalizowali, czy opłaty te odpowiadają rzeczywistym kosztom odholowania i przechowywania pojazdu. Jego zdaniem stawki wyznaczone przez urzędników w listopadzie były zbyt wysokie.

- Rada powiatu musi uprzednio dysponować informacją na temat tego, jakie są koszty usuwania i przechowywania na obszarze powiatu. W uzasadnieniu projektu zaskarżonej uchwały brak jest zaś jakichkolwiek informacji na temat wysokości kosztów – pisał w skardze rzecznik praw obywatelskich.

***

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (74)
Odholowali ci samochód? Walcz, Adam Bodnar jest po twojej stronie
Zaloguj się
 • poljack

  Oceniono 29 razy 9

  Jeżeli to jest niekonstytucyjne to należy kierowcę wsadzić do pudła na 48 godzin a może to też jest niekonstytucyjne .
  Ludziom wali.

 • bazyli21

  Oceniono 41 razy 7

  Jak czytam, gdy RPO zajmuje sie ochrona Januszy drogowych, to przychodzi mi do glowy tylko jedno - najwyrazniej PiS ma racje walczac z ta degrengolada w srodowisku prawniczym, W przypadkach procesow sady tez wydaja sie bardziej zainteresowane ochrona praw przestepcow niz wymierzeniem im surowej i adekwatnej kary oraz prawami ofiar. Na glowie stoi praworzadnosc w Polsce.

 • mocz-nick

  Oceniono 11 razy 5

  Takimi gównami zajmuje się RPO... Wszystko, co ma odrobinę ucywilizować polactwo, jest niezgodne z konstytucją (a to zabranie prawa jazdy za piractwo w terenie zabudowanym, a to odholowanie pojazdów parkowanych gdzie popadnie, często oblepionych gó...anymi reklamami itp.). Oczywiście pan rzecznik nie widzi niekonstytucyjności tam, gdzie dzieje się prawdziwa podłość (np. rozplenione kary administracyjne). bo to mało medialne i można przypadkiem nie dostać nagrody im. Anny Laszuk.

 • smiki48

  Oceniono 5 razy 3

  a jak straż miejska lub policja usuwa prawidłowo zaparkowane pojazdy, tylko dlatego, że jakiś bęcwał z USA czy UE przyjeżdża to dobrze?

 • mkk3a

  Oceniono 4 razy 2

  Idiota, pewnie sam parkuje ciągle na zakazach...

 • kotecka1

  Oceniono 1 raz 1

  Zatem zaparkowany przez idiotę samochód na torach tramwajowych nie może być odholowany, bo Pan "rzecznik" się pogniewa i uzna to za niekonstytucyjne.. Niech komunikacja miejska stoi. W dodatku stwierdza, że koszty odholowania są zbyt wysokie, i słusznie, że śą wysokie, bo to nie tylko koszt odholowania, ale i kara za utrudnianie życia innym. Czy Sz. Panu Rzecznikowi też już zaczęło walić?.

 • zz1026

  Oceniono 1 raz 1

  najlepsze jest to ze stawka a odholowanie samochodu przez straz miejska to jakies 220% stawki rynkowej

 • kotecka1

  Oceniono 3 razy 1

  Panie "rzeczniku", nie konstytucyjne i po prostu głupie jest zatrudnianie ludzi na stanowisku rzecznika, którzy mają coś z głową. Jest to również czyn stanowiący duże niebezpieczeństwo społeczne czynu, oraz szkodliwość społeczna. Z wypocin takiej osoby wynika, że zaparkowany niezgodnie z przepisami samochód na torowisku, lub w poprzek ulicy nie może być odholowany, bo narusza to prawo własności i narusza to konstytucje?. Chłopie !!! zmień zawód na łatwiejszy,, który nie będzie powodował bólu głowy z powodu wysiłku umysłowego.

 • wichura

  Oceniono 3 razy 1

  Pisałem o tym już parę lat temu (gdy mnie zaskoczyła taka sytuacja, tj. bezprawne żądanie zapłaty, by wydać mi moją własność). Z jednej strony - brawa dla Rzecznika. Z drugiej - czemu tak późno?
  A TK pewnie stwierdzi, że rozwiązanie niekonstytucyjne. Ale, jak zawsze, uzna, że dotychczasowe wpłaty nie podlegają zwrotowi, a gminy mają np. rok na uporządkowanie tematu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX