Szykuje się niemiecka walka na amerykańskiej ziemi. Aldi reaguje na ruch Lidla

Jak donosi Reuters, niemiecka sieć sklepów Aldi planuje zainwestować 3,4 mld dolarów na ekspansję na rynku amerykańskim. Do 2022 r. planuje mieć za oceanem 2500 supermarketów - tym samym Aldi stałby się trzecią największą siecią sklepów spożywczych w USA za Walmartem i Krogerem.

Aldi w USA jest obecny już od ponad 30 lat. Obecnie prowadzi tam ok. 1600 sklepów w 35 stanach. Do końca 2018 r. ma pojawić się kolejnych 400, a 1300 ma zostać przeorganizowanych, łącznie za 1,6 mld dolarów. To, razem z planem ekspansji kosztującym ok. 3,4 mld dolarów, łącznie daje ok. 5 mld dolarów, które Aldi chce wyłożyć w najbliższych latach na rynku amerykańskim. Aldi w maju zapowiadał też wielkie cięcie cen – mają być nawet o 21 proc. niższe niż u konkurencji.

W tle wielkich planów Aldi jest rywalizacja z inną niemiecką siecią – Lidlem. Ten dopiero rusza na podbój Ameryki, ale ambicje ma spore. W ciągu tego lata ma otworzyć 20 sklepów (pierwszy już 15 czerwca). Kolejnych 80 dyskontów ma zostać otwartych do lata przyszłego roku. Wszystkie na wschodnim wybrzeżu USA, bo tam firma zbudowała już swoje centra dystrybucyjne. Potem Lidl ma co roku powiększać sieć sklepów w USA o ok. 100 rocznie.

Lidl na nowym rynku planuje rywalizować przede wszystkim ceną – zapowiada, że ceny będzie miał nawet o połowę niższe niż w innych supermarketach w Stanach. Konkurencja zaczyna więc „trenować”. Walmart testuje w 11 stanach obniżki nawet o 15 proc. Jak wynika z wypowiedzi analityków cytowanych przez Reuters, odzyskanie fotela lidera „taniości” może kosztować Wal-Mart 6 mld dolarów.

Lidl liczy, że za oceanem uda mu się powtórzyć to, co osiągnął na spółkę z Aldi na rynku brytyjskim. Tam agresywnymi promocjami udało się niemieckim sieciom odebrać część rynku takim lokalnym tuzom jak np. Tesco. Ale za oceanem może pójść trudniej, bo tam sieci detaliczne od lat prowadzą już wojnę cenową, m.in. z powodu naciskającej konkurencji z internetu, z Amazonem na czele. Jak przypomina Reuters, od 2014 r. w USA zbankrutowało 18 sieci spożywczych.

W Polsce Lidl ma ponad 600 sklepów, Aldi sześciokrotnie mniej.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (11)
Szykuje się niemiecka walka na amerykańskiej ziemi. Aldi reaguje na ruch Lidla
Zaloguj się
 • genkar

  0

  Walmart w zasadzie nie jest sklepem spożywczym tylko sklepem ze wszystkim.
  W ciagu ostatnich 20 lat większość Walmartów rozbudowała działy spożywcze włączając świeże owoce, warzywa,
  delikatesy itp. Przedtem można było tam kupić wyłącznie żywność nie psującą się w kartonach i puszkach itp.
  Podobną metamorfozę przeszedł kilka lat temu Target. W tej chwili wiele Targetów oferuje świeżą żywność.

 • genkar

  0

  Te pierwsze Lidle będą w Południowej Karolinie (Greenville i Spartanburg), Północnej Karolinie i Virginii

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 4 razy 0

  Dostali kredyt z EBOiR na "zapewnienie milionom Amerykanów i Amerykanek taniej żywności"?

 • krunghtep01

  Oceniono 2 razy -2

  Alez bystrzachy sie znalazly !! Zauwazyli blad w tekscie! Moze by tak raczej przeczytali artykul i wypowiedzieli sie merytorycznie o jego tresci?? [chyba kazdy glupi domyslil sie ze chodzi o rynek amerykanski??]

 • jan.w2

  Oceniono 2 razy -2

  Wojny cenowe u hamburgerów helmuty odbiją sobie na podwyżkach cen w takiej np. Polandii.

 • wuk4

  Oceniono 10 razy -2

  "Aldi planuje zainwestować 3,4 mld dolarów na ekspansję na rynku niemieckim. (...) - tym samym Aldi stałby się trzecią największą siecią sklepów spożywczych w USA"

  Myślę, że z tego też powodu stanie się największym potentatem na rynku nowozelandzkim, tylko przedtem musi trochę zainwestować w Tajlandii.

 • lech2011

  Oceniono 6 razy -2

  "niemiecka sieć sklepów Aldi planuje zainwestować 3,4 mld dolarów na ekspansję na rynku niemieckim."

  żałość, a nie dziennikarstwo

 • Dobra Zmiana

  Oceniono 14 razy -2

  Pan "redaktor" już przeniósł Niemcy za ocean. To się Trump ucieszy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX