Optymizm pracodawców jednak umiarkowany. Część firm zaczyna planować zwolnienia

Choć polski rynek pracy dawno nie był w tak doskonałej formie, to nastroje przedsiębiorców nieco się uspokajają. W najgorętszym okresie roku zdecydowana większość nie zamierza zatrudniać pracowników, a część nawet zaplanowała zwolnienia.

Jak wynika z kwartalnego raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce przejawiają ostrożne nastawienie co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące.

Prognoza zatrudnienia netto (czyli pokazująca, ile przybyło nowych miejsc pracy) uplasowała się na poziomie 6 proc. To najniższy wynik w ciągu ostatnich dwóch lat.

Spośród przebadanych w Polsce pracodawców, 14 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza zwalniać a 74 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

Zatrudniać będą przede wszystkim firmy z branży budowlanej, transportowej i logistycznej a także w handlu detalicznym i hurtowym.

Zwolnień mogą się obawiać osoby związane z energetyką, gazownictwem, wodociągami oraz finansami, usługami i nieruchomościami.

Dane: Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia w III kwartale 2017 r.

- Rynek pracy kieruje się sezonowością. Początek wakacji zaowocuje więc dużym optymizmem, spowodowanym napływem wielu ofert sezonowych. Z tego samego powodu, w późniejszym czasie możemy spodziewać się pewnego spowolnienia u progu jeseni, co będzie spowodowane zakończeniem aktywności sezonowych po lecie - powiedziała Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (34)
Optymizm pracodawców jednak umiarkowany. Część firm zaczyna planować zwolnienia
Zaloguj się
 • pogromca_mrowek

  Oceniono 25 razy 19

  Spokojnie, w październiku kilkaset tysięcy osób zostanie wysłanych na emeryturę więc bezrobocie jeszcze spadnie - to pisowska ekonomia, ekonomia dla potłuczonych tzw "trzecia droga" - idąc tym tropem wystarczy jeszcze uchwalić (wystarczy jedna noc) wcześniejsze emerytury dla 50 latków i wysłać kolejny milion ludzi na emerytury a bezrobocie całkiem zniknie.
  "Drugi filar" napędu polskiej gospodarki to 500+ - ponoć dał 0,5% wzrostu PKB. Koniecznie trzeba poprawić wyniki -
  a przecież nie jest to trudne w ekonomii dla potłuczonych - wystarczy dać ludziom po 2000-3000 zł a będziemy się cieszyć stabilnymi 5-6% wzrostu PKB.

 • sorrry

  Oceniono 4 razy 2

  A będą zwalniać Polaków czy o połowę tańszych ukraińców?

 • tom_aszek

  Oceniono 12 razy 2

  "W najgorętszym okresie roku zdecydowana większość {przedsiębiorców} nie zamierza zatrudniać pracowników, a część nawet zaplanowała zwolnienia."
  A wczoraj pisali tu tak:
  "Eksperci ostrzegają: w te wakacje zabraknie rąk do pracy"
  next.gazeta. pl/next/7,151003,21951995,polacy-zarabiaja-coraz-wiecej-eksperci-ostrzegaja-w-te-wakacje.html

 • gustdelf4

  Oceniono 3 razy 1

  Od kiedy rzadzi PIS, Wyborcza robi wszystko, zeby zobrzydzic nam zycie, dlatego dla nagowkowcow i strachliwych serwuje takie kwiatki:
  Optymizm pracodawców jednak umiarkowany. Część firm zaczyna planować zwolnienia

  jesli ktos nie przeczyta albo przeczyta z rozpolona glowa pelna nienawisci do dobrej zmiany co to wszystko "rozpie..." to nie dowie sie, ze:

  14 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza zwalniać a 74 proc. nie planuje zmian personalnych

  Jeszcze tylko krotkie spojrzenie na branze:

  Zatrudniać będą przede wszystkim firmy z branży budowlanej, transportowej i logistycznej a także w handlu detalicznym i hurtowym.

  Zwolnień mogą się obawiać osoby związane z energetyką, gazownictwem, wodociągami oraz finansami, usługami i nieruchomościami.

  I chyba kazdy kto ma zdrowy rozum wyciagnie wnioski na temat kondycji polskiej gospodarki.

 • rozerotyzowana_sutanna

  Oceniono 3 razy 1

  pracownikow nie zatrudnia sie dlatego, ze patrzy sie w przyszlosc z optymizemem tylko dlatego, ze ma sie dla nich zajecie. Po prostu po dobrym poczatku roku mamy od kwietnia dosc spory zastoj i wyrazne przyhamowanie produkcji. to tyle moich madrosci.

 • pierwsze_all

  Oceniono 6 razy 0

  "optymizm słabnie"? A to był jakiś optymizm? Przecież odkąd nastał PiS, od początku miał pretensje, że przedsiębiorcy nie inwestują - pewnie im na złość, prawda? No więc nic się nie zmieniło, wcale nie było jakiegoś wystrzału zatrudnienia - po prostu zaczął przechodzić na emerytury wyż demograficzny, a wchodzić na rynek pracy niż - tylko i wyłącznie stąd bierze się spadek rejestrowanego bezrobocia, liczba miejsc pracy wcale nie wzrosła, to znaczy inaczej - wzrosła liczba śmieciówek i wzrosła bardziej niż wszystkich ogółem, a to znaczy, że liczba prawdziwych miejsc pracy (pełny wymiar i składki ZUS od co najmniej minimalnej pensji) spadła i spada cały czas.

 • bkiton

  0

  Ale hegemona123 i hotina chyba nikt nie zwolni?????

 • mark6

  Oceniono 9 razy -7

  @darpodinio
  Tak jest kiedy szefem działu ekonomicznego została "wybitna" specjalistka od ekonomii niejaka
  Patrycja " gospodarka pędzi" Maciejewicz.
  GW osiągnęła DNO !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX