Stary Gostków. Nowa fabryka da pracę 400 osobom

Piotr Skwirowski
Koncern tytoniowy Japan Tobacco International (JTI) oficjalnie uruchomił dziś swoją kolejną fabrykę w Polsce. Wartość inwestycji to przeszło 200 mln dol.

W zakładzie w Starym Gostkowie k. Łodzi pracę znajdzie docelowo 400 osób. W ten sposób zatrudnienie w JTI Polska wzrośnie do 1500 osób. Fabryka będzie produkować na rynek polski oraz na eksport tytoń do palenia, który jest odpowiednikiem ponad 30 mld sztuk papierosów rocznie. Dzięki nowej inwestycji, wartej ponad 200 mln dol. Oznacza to, że wartość inwestycji JTI w Polsce w ostatnich dziesięciu latach przekroczy 700 mln dol.

Stary Gostków k. ŁodziStary Gostków k. Łodzi 

- Polska jest wspaniałym miejscem do inwestowania, idealnie łączącym obecność wysoko wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników z dostępem do nowoczesnej infrastruktury oraz otwartym podejściem do biznesu - mówi prezes zarządu i główny dyrektor wykonawczy Grupy JTI Eddy Pirard.

Ponad 80 proc. produktów JTI wytwarzanych w Starym Gostkowie trafia na eksport, do 60 krajów świata, szczególnie do państw Unii Europejskiej.

W uroczystości uruchomienia fabryki uczestniczył wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. – Japonia jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski w regionie Azji, a firmy japońskie były jednymi z pierwszych inwestorów zagranicznych w naszym kraju po przemianach gospodarczych. Cieszę się, że globalny lider, jakim jest JTI, zdecydował się na kolejną inwestycję - mówił.

Nowa fabryka JTI PolskaNowa fabryka JTI Polska materiały JTI

Nowy zakład produkcyjny o powierzchni 70 tys. m kw. został wybudowany w ciągu niecałych 18 miesięcy tuż obok już istniejących dwóch fabryk JTI. Zostanie w nim zainstalowanych ponad 30 linii przetwarzających, produkujących i paczkujących tytoń do palenia. Uzupełnieniem tej działalności będzie również produkcja innych wyrobów tytoniowych, takich jak np. cygara oraz tytoń fajkowy.

JTI Polska powstała 10 lat temu, gdy JTI przejęło brytyjską Grupę Gallaher, do której należały zakłady w Starym Gostkowie. Od tego czasu firma zwiększyła produkcję papierosów z 5 mld sztuk w 2007 r. do 38 mld sztuk w 2016 r. Jej udział w polskim rynku papierosów wzrósł z 4,4 proc. w 2007 r. do 16,5 proc. w 2016 r. (to wewnętrzne szacunki JTI Polska). W 2016 r. firma wpłaciła do budżetu państwa ponad 3 mld zł podatku akcyzowego, VAT oraz CIT.

Więcej o:
Komentarze (69)
Stary Gostków. Nowa fabryka da pracę 400 osobom
Zaloguj się
 • westlondon

  Oceniono 49 razy 13

  A czytalem na stronie gazeta.pl, ze wszyscy inwestorzy beda z Polski uciekac.

 • swinton

  Oceniono 13 razy 5

  A jak tam było z Sharp pod Toruniem?
  Jak wiadomo najlepiej interesy robi się z biednymi i głupimi.

 • losiu4

  Oceniono 4 razy 2

  jaka niby inwestycja? Przeca sam własnoocznie czytałem na łamach czerskiej że z winy przejęcia wadzy przez pis nikt u nas nie chce inwestować, a krajowi przedsiębiorcy zwiewają za granicę ze swoimi inwestycjami.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • tommy180

  Oceniono 1 raz 1

  to jest chory świat, budują fabrykę, która bedzie zabijać tysiące ludzi rocznie, a jak chcesz uratować dziecko medyczna marihuaną to idziesz do więżenia. dlatego tacy politycy i tacy rzadzący nie zasługują na łaskę, a wy, tępi ich wyborcy jesteście takimi samymi wrogami wolnych ludzi, jak wasi pieprzeni politycy

 • hegemon123

  Oceniono 3 razy 1

  Polska to nienormalność
  D. Tusk

 • krunghtep01

  0

  Jeszcze jedno;wszystkim cieszacym sie z tej fabryki powiem co oznacza ta inwestycja:utrate 400 miejsc dobrze platnej pracy w jakimc kraju 'starej' Unii.! Pracowalem w Plymouth w fabryce skladajacej telewizory Toshiba.Przeniesli fabryka do Polski.TRZYSTU Polakow pracujacych ze mna stracilo prace.Dobrze platne miejsca pracy w Anglii zostaly zastapione nisko platnymi w Polsce.Cos mi sie wydaje ze ci Polacy pracujacy w Plymouth wiecej wysylali do polski pieniedzy niz wynosily zarobki polskich pracownikow w Polsce !!

 • krunghtep01

  0

  'Polska jest wspanialym miejscem do inwestowania' Tak,dzieki placom nizszym niz zasilki w zach. Europie !!!

 • nietyp

  0

  Jeeebana dziennikarzyna, każdą głupotę napisze, aby tylko zarobić...

 • gibbonzlodzi

  0

  Firma JTI nie wpłaciła ani złotówki akcyzy do budżetu... to wpłacili palacze i za te pieniądze leczą się na raka itp schorzenia odnikotynowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX