1 mln dol. za bitcoina? "Kupowanie teraz to jak kupowanie tulipanów w XVII wieku"

Wraz z kolejnymi szczytami notowań bitcoina pojawiają się pytania, kiedy bańka pęknie i jak bardzo stracą na tym inwestorzy.

Bitcoin w ostatnich tygodniach robi furorę. 12 czerwca jego kurs osiągnął historyczne maksimum, 2999,97 dol. (11 200 zł). Nie przebił jednak psychologicznej granicy 3 tysięcy dolarów i nastąpiła korekta. Obecnie jeden bitcoin kosztuje 2757 dol.

Wzrost notowań bitcoina napędzają głównie zakupy w Azji. Na sprzedaż kryptowaluty zezwoliły niedawno trzy największe chińskie giełdy bitcoinów. Na początku kwietnia japoński rząd podał natomiast, że bitcoin jest oficjalnym środkiem płatniczym w tym kraju.

Zainteresowanie bitcoinem może się jeszcze zwiększyć, jeśli amerykańska Komisja Papierów Wartościowych zatwierdzi propozycję braci Winklevoss, by utworzyć specjalny fundusz giełdowy, pozwalający dużym graczom inwestować środki w bitcoiny. Wówczas kolejne maksima stałyby się prawdopodobnie kwestią czasu.

Bańka czy nie?

Jakie są przewidywania co do przyszłej ceny bitcoina? Na początku maja Business Insider opublikował opinię jednego z pierwszych inwestorów Snapchata, który wierzy, że kryptowaluta będzie kosztować pół miliona dolarów do 2030 roku. Wences Casares, dyrektor naczelny Xapo uważa, że w ciągu 5-10 lat osiągnie ona notowania na poziomie 1 mln dol.

Mniej opytmistyczny jest amerykański miliarder, właściciel m.in. zespołu NBA Dallas Mavericks Mark Cuban, który uważa, że w przypadku bitcoina możemy już mówić o bańce spekulacyjnej. Nie wie jednak, kiedy nastąpi korekta i jak mocna ona będzie.

Podobnie myśli wielu analityków. EWM Interactive zwraca uwagę, że to, co się dzieje z bitcoinem ma wszelkie cechy poprzednich baniek spekulacyjnych. - Kupowanie bitcoinów w tej chwili jest jak kupowanie tulipanów w XVII wieku czy gorących akcji spółek technologicznych w 2000 roku. Jest motywowane wyłącznie chciwością, nie ma nic wspólnego z racjonalnym myśleniem lub wykalkulowanym ryzykiem - piszą analitycy EWM Interactive.

***

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (69)
1 mln dol. za bitcoina? "Kupowanie teraz to jak kupowanie tulipanów w XVII wieku"
Zaloguj się
 • anka.pano

  Oceniono 37 razy 9

  Przypomina mi się bańka kredytów frankowych - na czele Marek Wielgo i podkładane w jego artykułach komentarze jego kumpli z agencji pośrednictwa finansowego które nie ponosząc żadnej odpowiedzialności naciągnęły miliony Polaków w niesamowite dziś długi. Te setki hurraoptymistycznych artykułów, porównań ofert banków, wpisów jaki to boom na mieszkania..
  Wielgo po 10 latach wyrzucili na bruk z GW, Agora swoją wielką kasę za PR na rzecz banków dostała, a ludzie gryzą ściany w niesprzedawalnych klitach:)))

 • cucurucu

  Oceniono 14 razy 8

  70% pieniedzy na rynku to pieniadze wirtualne, fizycznie nie istniejace podobnie jak produkty. To fikcja. Przynajmniej Bitcoin nie udaje swojej wirtualnosci.

 • derp970

  Oceniono 40 razy 8

  Sraka wyborcza wieściła kilka lat temu pęknięcie bańki na bitcoinie, kiedy jego cena wyskoczyła na zaledwie 50USD :D Bańka to wam pęknie: na derywatach, dolarze i całym przekręcie zwanym systemem bankowo-finansowym.

 • konrado12344

  Oceniono 18 razy 4

  Za pare lat janusze inwestycji będą patrzec na ciąg cyfr swojego portfela bitcoin i beda sie zastanawiac jak mogli byc taki GLUPI by zaplacic 3000 dolców za parę cyferek. Wystarczy ze banki, visa, mastercard pod naciskiem politycznym przestana wymieniac rachunki wirtualnych gield na realna walutę. W ciagu paru godzin te cyferki będą warte mniej niz jedna mp3ka na waszym kompie. A tak bedzie precej czy pozniej bo bitcoin to defacto zwykla pralnia pieniedzy, gdzie mozna anonimowo wymusic haracz, sponsorowac terroryzm i robic wszystko to co zle na tym swiecie. W pewnym momencie zostanie przeprowadzona tak potezny atak, ze rzady panstw udooopią bitcoina jednym podpisem. Ale poki co niech sie janusze cieszą.

 • dobiik

  Oceniono 3 razy 1

  Co najbardziej mnie zadziwia jest to w jaki sposob bitcoiny sie "drukuje"/wydobywa. Moze to robic kazdy z odpowiednim komputerem (jednak jego koszty to w cenie tys$$$ mocy oibliczeniowej)

 • smiki48

  Oceniono 1 raz 1

  co ma takiego bitcoin, czego nie mogą mieć inne , wirtualne pieniądze? Jeżeli będzie bardzo duży popyt na bitcoina, to pojawią się w większej ilości inne podobne waluty. I zadziała prawo Kopernika.

 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli w bańkę wchodzi tzw. "ulica", to znak, że krach jest bliski...

 • sum1200

  0

  Odgrzaliście stary kotlet. "Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych zatwierdzi propozycję braci Winklevoss" - to było w marcu i komisja odrzuciła wniosek. A piszecie, że się to stanie dopiero.

 • tomasz.rze

  0

  Przyjmijmy, że cena BTC wobec innych środków płatniczych będzie rosła. Pytanie: Czy cena 0,0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000002 BTC za hamburgera będzie podana w cenniku?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX