Gazeta.pl Next >  Biznes >  Minister Macierewicz obiecuje kolejne podwyżki w wojsku. Ale nie dla żołnierzy

Minister Macierewicz obiecuje kolejne podwyżki w wojsku. Ale nie dla żołnierzy

A A A
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz; Zakup przeciwlotniczych zestawow rakietowych PIORUN

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz; Zakup przeciwlotniczych zestawow rakietowych PIORUN

MON planuje podwyżki dla pracowników cywilnych wojska. W latach 2018-2019 wynagrodzenia mają rosnąć o około 5 proc. rocznie.

O podwyżkach dla cywilów pracujących w MON pisze "Rzeczpospolita". Przypomina, że w ubiegłym roku wynagrodzenie pracownika cywilnego wojska wyniosło ok. 3576 tys. zł brutto, co stanowiło 78,3 proc. przeciętnego uposażenia żołnierza zawodowego.

Z ujawnionych badań wynika, że 3/4 cywilów pracujących dla wojska utrzymuje płynność finansową tylko dzięki oszczędnemu trybowi życia, a 68 proc. ma długi.

Teraz resort obrony chce zmniejszyć tę dysproporcję i w latach 2018-2019 planuje zwiększać wynagrodzenie pracowników cywilnych w tempie 5 proc. rocznie.

Dodatkowo resort planuje zatrudnić dodatkowe 1000 pracowników, co związane jest z utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również ze stacjonowaniem w Polsce wojsk sojuszniczych NATO. Macierewicz planuje również zwiększenie liczebności żołnierzy Sił Zbrojnych do 200 tys. osób, co wymusi kolejne zatrudnienia.

165 zł podwyżki

W maju ponad 44 tys. pracowników resortu otrzymało podwyżkę wynagrodzenia wraz z premią w łącznej kwocie 165 zł brutto z wyrównaniem od 1 stycznia br. Podniesione zostały również inne stałe składniki wynagrodzenia, w tym dodatek za wysługę lat.

Decyzją Antoniego Macierewicza na podniesienie wynagrodzeń w 2017 roku MON przeznaczy ponad 110 milionów złotych. Resort przypomina, że w tym i poprzednim roku pracownicy otrzymali w sumie średnio 450 zł podwyżki.

Zobacz też: Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony

Polecamy
Komentarze (34)
Minister Macierewicz obiecuje kolejne podwyżki w wojsku. Ale nie dla żołnierzy
Zaloguj się
 • Oceniono 8 razy 4

  "3576 tys. zł brutto" - ciekawe czy autor ma świadomość tego co napisał?
  Według tego, co miesiąc, na rękę dostają 2 328 534,08 zł :-)

 • Oceniono 21 razy 3

  wyborczo upadlas na glowe z nienawisci???? czy pracownik cywilny w Wojsku Policji czy Straży Granicznej- czesto po studiach, np tłumacz czy informatyk - nadal ma zarabiac 1500 zł na rękę i odwalać czarną robotę za nic ??????? co za żenada

 • 0

  Wynagrodzenie w wojsku i policji (bez dodatków) zaczynają się od 2400zł (szeregowiec) do 15 500 (generał) . A ile otrzymuje początkujący nauczyciele ,lekarze?. Już pisowski idol tow.Lenin powiedział,że " państwo, w którym nauczyciel zarabia mniej od policjanta to państwo policyjne"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane