Ten niezwykły tunel połączy wyspy Wolin i Uznam. Aż 14 firm walczy o to, aby go wybudować

Daniel Maikowski
GDDKiA poinformowała, że przetarg na budowę tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam w Świnoujściu wkroczył w II etap. O realizację inwestycji wartej prawie 1 miliard złotych walczyć będzie 14 wykonawców.
Do 14 wykonawców spełniających warunki uczestnictwa w postępowaniu przetargowym na zaprojektowanie i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu wysłano zaproszenia do składania ofert cenowych.

- poinformował szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Oznacza to, że przetarg na wartą 912 mln inwestycję wkroczył w II etap. Teraz firmy, które walczą o budowę tunelu muszą przygotować oferty cenowe, w których określą kwotę, z jaką gotowe są zrealizować inwestycję oraz gwarancję czasową. Podpisanie finalnej umowy na realizację projektu powinno nastąpić na przełomie roku 2017/2018.

Przekrój przyszłego tunelu pod Świną (wizualizacja)Przekrój przyszłego tunelu pod Świną (wizualizacja) MATERIAŁY UM ŚWINOUJŚCIE

Tunel ułatwi życie mieszkańcom Świnoujścia

Drogowe połączenie pomiędzy wyspami Wolin i Uznam ma powstać do 2021 r. Jego kluczowym elementem będzie tunel który pozwoli kierowcom przejechać pod Świną.

Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra tunelu, który zostanie wykonany w technologii tarczy drążonej. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.

Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, w tym ponad 775 mln zł dofinansowania z UE. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.  Świnoujście będzie musiało więc dołożyć część kwoty z własnej kieszeni.

Po wielu latach oczekiwania przybliża się chwila, na którą mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali od dawna. Drogowe połączenie między wyspami Uznam i Wolin rozwiąże problemy komunikacyjne, usprawni poruszanie się po mieście i ułatwi życie mieszkańców

- mówił w kwietniu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Obecnie zachodnia część Świnoujścia, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 procent populacji miasta. To tam znajduje się też jego centrum. Z kolei po wschodniej części cieśniny zlokalizowany jest m.in. dworzec PKP. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin pływają dwa promy – Bielik i Karsibór. Promy kursują co 20 minut. Przepłynięcie cieśniny zajmuje połowę krócej.

Zobacz też: "Nie mam problemu z tym, że już nie zarządzam 15 tys. pracowników"

Więcej o:
Komentarze (68)
Ten niezwykły tunel połączy wyspy Wolin i Uznam. Aż 14 firm walczy o to, aby go wybudować
Zaloguj się
 • samochodemwszedzie

  Oceniono 17 razy 5

  Co za debilstwo budować tunel i nie robić po dwa pasy w każdą strone?!

 • Abc Bac

  Oceniono 4 razy 4

  "kierowcą" kto cię uczył matołku?

  Rowy kopać a nie pisać w gazecie!

 • wiech01

  Oceniono 4 razy 4

  "...tunel który pozwoli kierowcą przejechać..." Czy to nie wstyd Panie Danielu?

 • europejczyk17

  Oceniono 7 razy 3

  "GDDKiA wysłała do wykonawców zaproszenia do składania ofert cenowych". Fajnie - ale do kiedy oferty te powinny zostać złożone już nie poinformowano.
  "Podpisanie umowy na realizację tej inwestycji powinno nastąpić na przełomie roku 2017/2018, a zakończenie realizacji w grudniu 2021". Czyli procedura przetargowa ma trwać ok. 20 miesięcy, a budowa kolejne 48. Razem ok. 6 lat. Jak na taką inwestycję - stanowczo za długo.

 • europejczyk17

  Oceniono 4 razy 2

  "GDDKiA wysłała za proszenia do składania ofert cenowych, rozpoczynając tym samym drugi etap przetargu. Przeszło do niego 14 wykonawców – wszyscy, którzy złożyli wnioski...."
  Przetarg przebiega "w piorunującym tempie". Został ogłoszony w kwietniu 2016, "już" w lutym 2017 zapowiedziano, że do drugiego etapu przechodzą wszyscy którzy się zgłosili i "już" po kolejnych 4 miesiącach zaproszono ich do składania ofert cenowych. Żenada.

 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz 1

  a ja myslę że bedzie to zwykły tunel jakich tysiące na swiecie -----gdyż według was ten niezwykły tunel bedzie zakrzywiał czasoprzestrzen i generował czarne dziury ---nieprawdaż nieuki?????

 • dipdajw1

  Oceniono 7 razy 1

  "Przepłynięcie cieśniny zajmuje połowę krócej"- to już bełkot jak Czomolungma. Że o co kaman?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX