Gazeta.pl Next >  Biznes >  Amazon kupił sieć sprzedającą zdrową żywność za blisko 14 mld dolarów. Tesco, Carrefour, WalMart natychmiast straciły na wartości

Amazon kupił sieć sprzedającą zdrową żywność za blisko 14 mld dolarów. Tesco, Carrefour, WalMart natychmiast straciły na wartości

A A A
Jeff Bezos, szef Amazon, przejął sieć Whole foods

Jeff Bezos, szef Amazon, przejął sieć Whole foods

Największy internetowy sklep w USA przejął za rekordową sumę sieć sprzedającą organiczne warzywa i owoce. Giełda zareagowała natychmiast - tradycyjne sieci handlowe straciły ok. 5 proc.

Amazon dokonał właśnie najdroższego przejęcia w swojej historii. Najpopularniejszy amerykański sklep internetowy przejął sieć  Whole Foods oferującą... żywność organiczną. Na tę dość nieoczekiwaną informację giełda zareagowała bardzo wyraźnie. Tradycyjne sieci sprzedaży takie jak Tesco, Carrefour, WalMart odnotowały spory spadek. W przypadku ostatniego z podmiotów sięgnął on  nawet 6,1 proc. tuż po ogłoszeniu decyzji. 

Wycena Amazona natomiast wzrosła o około 3 proc.

Gigant wychodzi z internetu

Skąd taka reakcja inwestorów? Najwyraźniej uznali tak wyraziste wyjście Amazona poza internet za sygnał nowej strategii. Agencja Bloomberg podaje jednak bardziej prozaiczny powód transakcji. Nadarzyła się po prostu okazja, bo wewnątrz spółki Whole Foods nastąpiły tarcia. Twórca spółki sprzedał firmę Amazonowi by utrzymać nad nią kontroli i uniemożliwić przejęcie spółki przez fundusz inwestycyjny Jana. 

Czytaj też: Szef Amazon kupił polską firmę, by konkurować z Google i Microsoftem. 

Sieć sklepów Whole Foods, założona w roku 1980, pomoże Amazonowi w dystrybucji jego produktów i ułatwi dotarcie do konsumentów. Według części ekspertów dobrze się kojarzy - ma dobrą reputację i sprzedaje zdrowe produkty.

Polecamy
  • Cwiczenia Dragon - 15 kolo Orzysza Wzbudzają podziw i strach. Oto najpotężniejsze czołgi na świecie
  • McDonald's chwali się swoimi produktami Francuski McDonald's po raz pierwszy wprowadza sztućce
Komentarze (14)
Amazon kupił sieć sprzedającą zdrową żywność za blisko 14 mld dolarów. Tesco, Carrefour, WalMart natychmiast straciły na wartości
Zaloguj się
 • drzejms-buond

  Oceniono 1 raz 1

  UWAGA! WHOLE FOODS to nie jest zdrowa żywność. Ona miała być zdrowa ale w związku ze zmianą ustaw ( nie ma już w USA żywności bio!) w USA , sieć padła i dlatego wystawiono ją na sprzedaż.
  Tu zwracam uwagę na amerykańskie słowo "organic" Według ustawy - napis ORGANIC może pojawić się na wszystkich produktach, które nie zawierają pestycydów i herbicydów a więc spokojnie może to być żywność GMO. Od roku pomstują na tę ustawę ortodoksyjni Żydzi, którzy teraz muszą żywność sprowadzać z Izraela lub z Polski- W USA już nie wiadomo skąd pochodzą poszczególne składniki i czy można je nazwać koszernymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane