Rusza kluczowy przetarg na budowę newralgicznego odcinka ekspresówki S1

Robert Kędzierski
Autostrada A1 biegnąca od granicy Czech urywa się dziś koło lotniska w Pyrzowicach. Ma być przedłużona do Częstochowy

Autostrada A1 biegnąca od granicy Czech urywa się dziś koło lotniska w Pyrzowicach. Ma być przedłużona do Częstochowy (Fot. Bartlomiej Barczyk / Agencja Gazeta)

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o rozpoczęciu ważnego przetargu. Przybliża budowę ekspresówki kluczowej dla mieszkańców południa oraz wszystkich podróżujących do Czech.

GDDKiA rozpoczyna przetarg na opracowanie Koncepcji Programowej dla Budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. Firmy, które chcą podjąć się tego zadania mają czas do 20 lipca na składanie ofert. 

Czytaj też: Zdziwisz się jak wiele dróg buduje się dziś w Polsce. Zmienią sposób podróżowania po kraju. 

Decyzja Dyrekcji przybliża moment oddania do użytku kluczowej dla mieszkańców południa, a także wszystkich podróżujących do Czech, ekspresówki. Budowany odcinek, liczący 39,7 km, jest najdłuższym brakującym fragmentem S1. Elementem inwestycji są tak newralgiczne miejsca jak obwodnica Oświęcimia (9,9 km) i Bierunia (4,1 km). 

Droga ekspresowa S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej to jeden z czterech odcinków drogi ekspresowej S1 przeznaczonych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.  

GDDKiA ogłosiła postepowanie przetargowe na opracowanie Koncepcji Programowej dla Budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-BiałejGDDKiA ogłosiła postepowanie przetargowe na opracowanie Koncepcji Programowej dla Budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej Fot. GDDKiA

Rządowy program zakłada również budowę wysuniętego najdalej na północ odcinka Lotnisko – Podwarpie, który wzbogaci się na całej swojej długości o drugą jezdnię. Śladem istniejącej DK1 zostanie zaś poprowadzony 7,7-kilometrowy fragment od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej. Nowy przebieg będzie miało również tzw. obejście Węgierskiej Górki, czyli odcinek Węgierska Górka – Milówka, w ciągu dawnej drogi krajowej DK69, o długości 8,5 km. - wyjaśnia GDDKiA.

Realizacja przetargu zajmie 21 miesięcy. 

Ponad tysiąc kilometrów dróg w budowie

Według wyliczeń resortu, obecnie w realizacji jest (łącznie planowanymi do oddania w tym roku) ponad 1300 km odcinków dróg (chodzi o prace projektowe i budowlane). Dla 700 km kolejnych odcinków prowadzone są postępowania na wybór wykonawców – podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Mapę wszystkich planowanych do 2023 roku inwestycji drogowych można zobaczyć tutaj.

Zobacz także
 • Tunel, który połączy wyspy Wolin i Uznam (wizualizacja) Ten niezwykły tunel połączy wyspy Wolin i Uznam. Aż 14 firm walczy o to, aby go wybudować
 • Granie na smartfonie Oto 9 darmowych gier na Androida, za którymi szalejecie [RANKING]
 • Sprzedaż aut elektrycznych w UE rośnie. Poza jednym krajem W Polsce samochody elektryczne będą rzadkością? Ten wykres może być dowodem
Komentarze (23)
Rusza kluczowy przetarg na budowę newralgicznego odcinka ekspresówki S1
Zaloguj się
 • end_of_job

  0

  Przetarg na koncepcję to jednak nie to samo co przetarg na budowę :)

 • net_friend

  Oceniono 10 razy 0

  Konia z rzędem temu, kto przeczyta mapkę bez edycji w programie graficznym.

 • Rob roy

  Oceniono 16 razy 0

  drogi stanely.. wszyscy sie boja cokolwiek zrobic..
  mamy stan wojenny z pracujacym spoleczenstwem w imieniu nierobow i emerytow

 • ligand17

  Oceniono 14 razy 0

  A kiedy zostanie ukończony brakujący kawałek A1 między Myszkowicami a Piotrkowem Trybunalskim? Na Świętego Nigdy?

 • wojto51

  Oceniono 5 razy -1

  A co z krótkim brakującym odcinkiem S69 pod granica słowacką?

 • grma

  Oceniono 1 raz -1

  W końcu. Niby tylko KP, ale ogólne przybliżenie jest. Swoją drogą można rzec, że artykuł dyskryminuje Słowację ;) Po zmianie numeru S69 na S1, to S1 właśnie prowadzi do tego kraju. Zresztą, S1+S52 będzie wygodniejszym od A1 dojazdem do Czech jedynie dla osób jadących z do samego Cieszyna czy okolic oraz wyruszających z miejsc na południowy wschód od Pyrzowic.

 • iku1

  Oceniono 13 razy -1

  Takie i podobne komunikaty są wydawane co chwilę ,żeby zostało wrażenie jakichś wielkich inwestycji drogowych.
  Mój znajomy pracujący przy budowie dróg ,mówi ,żę odwoływane są prace nawet tam ,gdzie zakończyły się przetargi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje