Ruszają brexitowe negocjacje. Konserwatyści łagodnieją i zmieniają zdanie

Marcin Kaczmarczyk
Brytyjski sekretarz skarbu Philip Hammond przed prezentacją budżetu

Brytyjski sekretarz skarbu Philip Hammond przed prezentacją budżetu (Matt Dunham (AP Photo/Matt Dunham))

W poniedziałek rozpoczynają się rozmowy Brytyjczyków z przedstawicielami Unii Europejskiej o Brexicie. Londyn zmienia retorykę - nie mówi już o twardym Brexicie, możliwym braku porozumienia i całkowitym zamknięciu granic przed imigrantami z Europy.

Philip Hammond, brytyjski kanclerz skarbu, mówił w weekend, w wywiadzie dla BBC, zupełnie co innego niż Theresa May w trakcie kampanii wyborczej. Po pierwsze, zamiast buńczucznych przedwyborczych wypowiedzi May o twardym Brexicie, pojawiła się deklaracja o pragmatycznym podejściu do całego problemu.

Hammond potwierdził, że Zjednoczone Królestwo chce opuścić europejską unię celną, ale trzeba stworzyć pewne przejściowe struktury, by proces jej opuszczania był łagodny.

Podkreślił również, że rząd chce, by towary swobodnie przemieszczały się pomiędzy Unią a Wyspami i nie było potrzeby budowy szczelnej granicy pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią, która w Unii pozostaje.

Brytyjski kanclerz skarbu zdecydowanie odrzucił również slogan „No deal is better then a bad deal” (Brak porozumienia, lepszy od złego układu), który bardzo często May powtarzała w trakcie wyborów. – Brak porozumienia byłby bardzo, bardzo zły dla Wielkiej Brytanii – mówił Hammond dla BBC.

Czytaj więcej: Nowy problem nie tylko Brytyjczyków. Słaby pieniądz ma więcej wad niż zalet. Nawet eksport wspiera za mało.

Łagodniej o imigracji i oszczędnościach

Hammond dużo łagodniej niż May wypowiadał się też o imigracji. Tu ma obowiązywać zasada „jobs first” – po pierwsze praca. W praktyce oznacza to, że torysi, tak jak wcześniej zapowiadała brytyjska premier, zamierzają ograniczyć imigrację do 100 tys. osób rocznie, ale tak, by nie zrobić krzywdy angielskiej gospodarce, która cały czas potrzebuje rąk do pracy z zagranicy.

Kanclerz skarbu dodał tu również, że Brytyjczycy myślą tutaj dodatkowo o wprowadzeniu regulacji pozwalających przyjeżdżać do pracy na Wyspy przede wszystkim osobom o niezbędnych tutaj kwalifikacjach.

- Nie jesteśmy głusi – powiedział również Hammond, kiedy w trakcie wywiadu został spytany o to, czy rząd dalej chce prowadzić program zdecydowanych oszczędności. Rozumie, jak powiedział, frustrację obywateli związaną z wieloletnimi już cięciami wydatków publicznych, ale rząd nadal chce zbilansować budżet państwa do połowy przyszłej dekady. W praktyce może więc to oznaczać nadal oszczędności, ale już wprowadzane ostrożniej i na mniejszą skalę niż do tej pory.

Czytaj więcej: Brytyjczycy wrócą do Unii za 20 lat. Brexit będzie bardzo bolesny.

May pod ostrzałem

To wszystko kanclerz skarbu mówił w trakcie, kiedy May jest szczególnie mocno atakowana. Opozycyjna Partia Pracy twierdzi wręcz, że jej mandat po wyborach, w których konserwatyści stracili większość w parlamencie, jest zbyt słaby, by prowadziła negocjacje z Brukselą.

Nad odwołaniem premier po spektakularnym blamażu myślą sami torysi, ale tutaj zastanawiają się co jest lepsze – zostawić ją na stanowisku, czy jednak odwołać.

Premier musi też odpowiadać na protesty uliczne i ataki pracy związane z niedawnym pożarem w Londynie i zamachami.

Jednym słowem Londyn, do rozmów z Brukselą, startuje mocno skłócony i sfrustrowany. A to, jak będą toczyły się rozmowy, powinniśmy się dowiedzieć dość szybko. Na początku Unia chce rozmawiać o pieniądzach, które Wielka Brytania wpłaci do budżetu Unii tytułem pokrycia kosztów Brexitu. Jeżeli ten drażliwy punkt uda się pokonać, później może być już łatwiej.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”. 

Zobacz także
 • Elon Musk Znany miliarder chce skolonizować Marsa. Ma tam trafić milion ludzi
 • Tankowanie paliwa na stacji benzynowej Ropa mocno w dół. Na stacjach nawet mniej niż 4 zł za litr. A może być jeszcze niżej
Komentarze (57)
Ruszają brexitowe negocjacje. Konserwatyści łagodnieją i zmieniają zdanie
Zaloguj się
 • appleone

  Oceniono 10 razy 8

  czy cenisz dobre dziennikarstwo? czy jestes gotow placic za takie nedzne artykuly? czy w gazecie pracuje ktos kto potrafi przeczytac guardian albo daily mail I zrozumiec o co chodzi? np UK wcale nie powiedziala ze TOTALNIE zamknie rynek dla pracownikow z UE. zniesie tylko wolny przeplyw pracwonikow.....I tak dalej....ta gazeta to dno dna...czytam od poczatku ale juz naprawde nie idzie tego ogarnac co tu sie odejeb...je

 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 10 razy 6

  Łagodnieją? W których konkretnych kwestiach? Z tego co tu czytam wynika, że chcieliby utrzymać większość przywilejów (przepływ towarów, imigracja stricte zarobkowa), jednocześnie pozostając poza Unią, rechocząc.

 • kontra.punkt

  Oceniono 9 razy 5

  Brytyjczycy odgrywają teatr, w końcu od czasów Szekspira są w tym bardzo dobrzy :-) Najpierw postraszyli UE twardym Brexitem a teraz powoli zrealizują swoje postulaty. A wewnętrzene utarczki nie mają tu znaczenia, w UK dla każdej partii rządzącej najważniejsze są interesy kraju - czego nie można POwiedzieć o niektórych POlskich POlitykach.

 • Peter Galinski

  Oceniono 15 razy 3

  Należy dodać sprostowanie. Owszem powiedział że brak porozumienia z UE to zły pomysł ale dodał że nie mogą sobie dopuścić aby unia narzuciła całkowicie swoje warunki, które mogły by być zgubne dla gospodarki UK w dłuższym czasie co miałoby pokazać innym krają że nie warto opuszczać Unii.

 • losiu4

  0

  bo głupi nie są. Wiedzą ze ludzie do roboty będą potrzebni.

  Pozdrawiam

  Losiu

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 0

  Konkretne jak brytyjskie zarcie.

 • qkazu

  Oceniono 4 razy 0

  nic nie dawajmy, sami bierzmy jak najwięcej, róbmy co się nam podoba i pouczajmy wszystkich w koło co mają robić,
  jak mówił Sobczak z big lebowskiego, proste plany są najlepsze

 • vladek

  0

  "Premier musi też odpowiadać na protesty uliczne i ataki pracy związane z niedawnym pożarem w Londynie i zamachami."

  Ataki pracy? Moze jednak ataki Partii Pracy? Takie artykuły nie powinny byc tlumaczone przez gimnazjalistow z tylko podstawowa znajomoscia jezyka angielskiego i angielskiej polityki...

 • adamjh

  Oceniono 14 razy 0

  Bedzie Hard Brexit bo to jedyny scenariusz dla osiagniecia ktorego nie trzeba nic robic! Politycy w UK juz pokazali swoja nieudolnosc miedzy inymi przegrana wygranych wyborow ktorych nie trzeba bylo oglaszac! Pozatym jak moze nie byc granicy jak UK nie bedzie w unni celnej! Irlandia po roku sama ja wprowadzi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje