Twierdza Modlin wkrótce zmieni się nie do poznania. Koszt? Kolosalny

Wizualizacja Warszawa Modlin Smart City

Wizualizacja Warszawa Modlin Smart City (fot. Grupa Konkret)

Grupa Konkret zamierza zamienić warszawską Twierdzę Modlin w miasto inteligentnych rozwiązań. Projekt ma kosztować ok. 400-480 mln euro!

Twierdza Modlin jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i Europie. Jej powierzchnia wynosi ponad 450 hektarów i w ciągu następnych lat ma stać się podstawą budowy nowoczesnego miasteczka.

"W ramach inwestycji powstaną m.in.: lofty mieszkalne, hotele, duże centrum kongresowe i usługowe, biura, galeria handlowa, centrum wellness, pole golfowe, uniwersytet i muzeum. W całym kompleksie zastosowane zostaną inteligentne rozwiązania, które ułatwią życie mieszkańcom, gościom i turystom" – czytamy w opisie projektu.

Wizualizacja Warszawa Modlin Smart CityWizualizacja Warszawa Modlin Smart City fot. Grupa Konkret

Grupa Konkret kupiła twierdzę od Agencji Mienia Wojskowego za 35,7 mln zł, ale z uwagi na 50-procentowy rabat za zakup zabytkowego obiektu rzeczywista cena wyniosła 17,85 mln zł. Na razie projekt przynosi straty, ale prezes Konkretu Wiesław Jan Prusiecki jest przekonany, że inwestowaniu w zabytki powinna przyświecać myśl o opłacalności.

Jeśli państwo lub samorząd za unijne pieniądze budują muzeum, do którego później obywatele muszą dopłacać, to oznacza porażkę. Muzeum należy zaplanować i zaprojektować w taki sposób, aby nie przynosiło strat. Gdyby Amerykanie mieli choć niewielką część naszej historii, to zrobiliby z tego taki biznes, że do zwiedzania ustawiałyby się niekończące kolejki

- ocenił w rozmowie z WNP.pl.

Choć Wiesław Prusiecki wierzy w sukces przedsięwzięcia, to nie jest zadowolony ze stosunku polskiego państwa do zabytkowych obiektów. Jego zdaniem część z nich powinna zostać przekazana prywatnym inwestorom za symboliczną złotówkę.

Inwestowanie w zabytki przez państwo i samorządy jest nieefektywne. Taki model nie jest skuteczny i płacimy za niego wszyscy w podatkach. Wystarczy spojrzeć, jak to działa w krajach wysokorozwiniętych i stamtąd zaczerpnąć sprawdzone wzorce.

- podkreśla Prusiecki.

Budowa Smart City ma ruszyć w 2019 roku i potrwać 5-7 lat.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Zobacz także
Komentarze (66)
Twierdza Modlin wkrótce zmieni się nie do poznania. Koszt? Kolosalny
Zaloguj się
 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 18 razy 6

  Pytanie ile naprawdę kosztuje taka inwestycja, a ile na czysto zarabiają budujący...

 • bmc3i

  Oceniono 15 razy 5

  A Wy tylko o kosztach. Koszty, koszty, koszty. I tak zgodnie z kosztami, PO wybudowała autostrady bez podkładu, zęby było taniej, Pendolino bez wychylnych podwozi, marnujące całą ideę szybkiej kolei, Stadion Narodowy nie mogący pomieścić wszystkich chętnych nawet na najzwyklejszych codziennych meczach reprezentacji, dywizjon NDR bez systemu rozpoznania, itp, itd. Dziadowanie i podcieranie d.upy szkłem

 • m78k

  Oceniono 12 razy 4

  Armagedon, to będzie, jak poparcie dla Nowoczesnej spadnie poniżej 1%. Dalej tak róbta! Właściwie to róbta co chceta. I tak wam nic nie pomoże!

 • rave8

  Oceniono 11 razy 3

  "...Jeśli państwo lub samorząd za unijne pieniądze budują muzeum, do którego później obywatele muszą dopłacać, to oznacza porażkę. Muzeum należy zaplanować i zaprojektować w taki sposób, aby nie przynosiło strat. Gdyby Amerykanie mieli choć niewielką część naszej historii, to zrobiliby z tego taki biznes, że do zwiedzania ustawiałyby się niekończące kolejki..."

  W tych kilku zdaniach jest zawarta esencja antysocjalizmu. Nic dodać, nic ująć!

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 2 razy 2

  Cytat: "Grupa Konkret zamierza zamienić warszawską Twierdzę Modlin w miasto inteligentnych rozwiązań"
  Pan Karol Bogusz - autor tych wypocin - wykazał się tutaj poziomem (nie)wiedzy typowym dla podkieleckiego słoika. Dla rodaków z poza stolycy - Twierdza Modlin leży spory kawałek od Warszawy na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego.

 • 1stanczyk

  0

  "Jej powierzchnia wynosi ponad 450 hektarów"
  "Grupa Konkret kupiła twierdzę od Agencji Mienia Wojskowego za 35,7 mln zł, ale z uwagi na 50-procentowy rabat za zakup zabytkowego obiektu rzeczywista cena wyniosła 17,85 mln zł."

  450 hektarów to jest 4 500 000 m².
  Czyli zapłacili za m² terenu z zabudową około 30 kilometrów od Warszawy nad Wisłą (mniej niż) 4 złote (zaokrąglając 17.85 mln do 18 mln).

  Słowo kupiła jest tutaj jednym wielkim nieporozumieniem.

 • 20portal

  0

  A konkret jest taki: gdzie są zakłady, w których mieszkańcy "kompleksu" będą zarabiać na czynsze i na chleb?
  Założenie, że ludzie będą sobie spokojnie mieszkać (tam sa jeszcze planowane "hotele") z dala od dużych miast to po prostu bajeczki dla dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje