Gazeta.pl Next >  Biznes >  Twierdza Modlin wkrótce zmieni się nie do poznania. Koszt? Kolosalny

Twierdza Modlin wkrótce zmieni się nie do poznania. Koszt? Kolosalny

A A A
Wizualizacja Warszawa Modlin Smart City

Wizualizacja Warszawa Modlin Smart City

Grupa Konkret zamierza zamienić warszawską Twierdzę Modlin w miasto inteligentnych rozwiązań. Projekt ma kosztować ok. 400-480 mln euro!

Twierdza Modlin jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce i Europie. Jej powierzchnia wynosi ponad 450 hektarów i w ciągu następnych lat ma stać się podstawą budowy nowoczesnego miasteczka.

"W ramach inwestycji powstaną m.in.: lofty mieszkalne, hotele, duże centrum kongresowe i usługowe, biura, galeria handlowa, centrum wellness, pole golfowe, uniwersytet i muzeum. W całym kompleksie zastosowane zostaną inteligentne rozwiązania, które ułatwią życie mieszkańcom, gościom i turystom" – czytamy w opisie projektu.

Wizualizacja Warszawa Modlin Smart CityWizualizacja Warszawa Modlin Smart City fot. Grupa Konkret

Grupa Konkret kupiła twierdzę od Agencji Mienia Wojskowego za 35,7 mln zł, ale z uwagi na 50-procentowy rabat za zakup zabytkowego obiektu rzeczywista cena wyniosła 17,85 mln zł. Na razie projekt przynosi straty, ale prezes Konkretu Wiesław Jan Prusiecki jest przekonany, że inwestowaniu w zabytki powinna przyświecać myśl o opłacalności.

Jeśli państwo lub samorząd za unijne pieniądze budują muzeum, do którego później obywatele muszą dopłacać, to oznacza porażkę. Muzeum należy zaplanować i zaprojektować w taki sposób, aby nie przynosiło strat. Gdyby Amerykanie mieli choć niewielką część naszej historii, to zrobiliby z tego taki biznes, że do zwiedzania ustawiałyby się niekończące kolejki

- ocenił w rozmowie z WNP.pl.

Choć Wiesław Prusiecki wierzy w sukces przedsięwzięcia, to nie jest zadowolony ze stosunku polskiego państwa do zabytkowych obiektów. Jego zdaniem część z nich powinna zostać przekazana prywatnym inwestorom za symboliczną złotówkę.

Inwestowanie w zabytki przez państwo i samorządy jest nieefektywne. Taki model nie jest skuteczny i płacimy za niego wszyscy w podatkach. Wystarczy spojrzeć, jak to działa w krajach wysokorozwiniętych i stamtąd zaczerpnąć sprawdzone wzorce.

- podkreśla Prusiecki.

Budowa Smart City ma ruszyć w 2019 roku i potrwać 5-7 lat.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Komentarze (66)
Twierdza Modlin wkrótce zmieni się nie do poznania. Koszt? Kolosalny
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX