KNF ostrzegała, ludzie podpisywali. Potem płacili za "monit wysłany gołębiem pocztowym". 14 mln zł strat. Jest akt oskarżenia

Robert Kędzierski
Sąd, akta

Sąd, akta (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Jest akt oskarżenia przeciwko Rafałowi K., który za pomocą Pozabankowego Centrum Finansowego miał narazić 232 osoby na ponad 14 mln zł strat. Jednych kusił gigantycznym zyskiem, innym naliczał opłaty za "monity wysłane gołębiem pocztowym".

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegała, a konsumenci podpisywali umowy. Teraz twórca Pozabankowego Centrum Finansowego wraz z 13 innymi osobami zasiada na ławie oskarżonych. Jest obwiniany za spowodowanie strat przekraczających 14 mln zł. 

W całej sprawie poszkodowane są 232 osoby. Część z nich inwestowała w obligacje i lokaty, które miały przynieść nawet 25 proc. zysku w skali roku. Mechanizm oszukiwania chętnych na założenie lokaty Gazeta.pl ujawniła już w roku 2012. 

Pozabankowe Centrum Finansowe działało od 2004 roku. Na początku oferowało pożyczki jedynie przez internet. Później otworzyło  osiem oddziałów w całej Polsce, oferując również lokaty z bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem - 15 proc. na trzy lata oraz 10 proc. na rok. 

Inni stracili pieniądze w wyniku niesłusznie naliczanych opłat np. "monitów wysyłanych za pomocą gołębia pocztowego". Spora część ofiar utraciła mieszkania na skutek podpisania niekorzystnej umowy na tzw. "chwilówkę".

Oskarżeni mieli m.in. zabezpieczać wiele pożyczek tymi samymi mieszkaniami, ukrywać majątek poprzez sprzedaż nieruchomości członkom rodziny, wyłudzać, a także prać pieniądze. 

Już w 2010 roku KNF złożyła doniesienie do prokuratury w sprawie Centrum - wtedy było jasne, że działalność nosi znamiona piramidy finansowej. W dodatku firma była prowadzona bez odpowiednich zezwoleń. Początkowo prokuratura śledztwo umorzyła, przyjęła sprawę dopiero w roku 2012.  W 2013 roku sąd ogłosił upadłość firmy. 

Zobacz także
Komentarze (24)
KNF ostrzegała, ludzie podpisywali. Potem płacili za "monit wysłany gołębiem pocztowym". 14 mln zł strat. Jest akt oskarżenia
Zaloguj się
 • stopp5

  Oceniono 10 razy 6

  To ten artysta od "imprezowych studentów szukam" do domu w Zabierzowie i dyskusji o "oprawianiu" frajerów? Potomstwo słynnego architekta powinno go jeszcze pozwać za ugnojenie zacnego nazwiska.

 • bonifacy_40

  Oceniono 2 razy 2

  a kto weżmie się w końcu za prokuraturę która "nie dostrzegała" i nie wywiązywała się ze swoich obowiązków

 • houq

  Oceniono 15 razy 1

  w państwie kaczyńskiego trzy osoby przeżyły katastrofe smoleńską i mafia skok ma się dobrze.mafia mafie chroni

 • maxym9

  0

  Gdybym przez własną głupotę ale jednak stracił na rzecz tego gostka kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy - na pewno dotarłbym do niego i.... Dlatego też trochę się dziwię, że w gronie tych kilkuset czy kilku tysięcy nie znalazł się ani jeden podobnie myślący. Same bezradne owieczki?

 • kingstonny

  0

  Czy Rafalek pozostanie anonimowy? Napewno tak i to nawet jak jego smieszny wyrok stanie sie tzw prawomocny.
  Rafalek wyjdzie z pudla, otworzy biznes i bedzie nadal oszukiwal Polakow. Jego ofiary nie beda mialy zielonego pojedzia ze maja do czynienia ze zlodziejem. Rafauku, czy ochrona danych osobowych nie jest pieknym prawem dla takich jak ty? U krawca szyte specjalnie dla ciebie chlopcze.

 • czeski_honza

  Oceniono 2 razy 0

  Chytry dwa razy traci; stara maksyma, ale jakże mądra.

 • rezun-one

  Oceniono 8 razy 0

  Jak się patrzy na podobną sprawę "Amber Gold" to prokuratura powinna odpowiadać za współudział.
  Dziwne są te umorzenia dochodzeń.

 • gucio1967

  Oceniono 13 razy -1

  Ale ponieważ nikt z otoczenia Tuska, a ni nawet członka PO nie jest w sprawie umoczony, sprawa toczy się po cichu i bez wielogodzinnych przesłuchań przed komisją śledczą.

 • niezalany

  Oceniono 9 razy -1

  to wszystko co powyżej to tak zwany hooy wielki, skok'i to jest dopiero "biznes"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje