W Paryżu ma zostać podpisany wielki kontrakt. 440 samolotów F-35 chce kupić grupa 11 państw

Marcin Kaczmarczyk
Lockheed Martin, amerykański koncern zbrojeniowy, kończy - jak donosi Reuters - rozmowy o sprzedaży aż 440 myśliwców F-35 grupie 11 państw ze Stanami Zjednoczonymi na czele. Odpowiednia umowa prawdopodobnie zostanie zawarta jeszcze w tym tygodniu w Paryżu w trakcie targów Paris Airshow.

Rekordowy kontrakt na zakup kilkuset myśliwców F-35 jest przykładem nowego podejścia w sprzedaży zaawansowanego i kosztownego uzbrojenia. Do tej pory zwykle negocjowało jedno państwo z konkretnym producentem i to zwykle na sprzedaż realizowaną w ciągu jednego roku. Teraz o zakupie ultranowoczesnych samolotów rozmawia razem 11 państw ze sprzedawcą broni i do tego jeszcze nowa umowa ma dotyczyć dostaw maszyn w latach 2018-2020.

Za 440 samolotów F-35 w trzech głównych wersjach 11 krajów – Australia, Dania, Izrael, Włochy, Japonia, Holandia, Norwegia, Turcja, Korea Południowa, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – zapłaci ponad 37 mld dol.

Czytaj więcej: Handel bronią największy od końca zimnej wojny. Kto ją głównie kupuje?

Ostateczna cena za samolot nie została ponoć jeszcze ustalona, ale będzie ona oscylować około 85 mln dol. To wyraźnie mniej niż ostatnio za myśliwce F-35 zapłacił Pentagon – najpierw 102 mln dol. za pojedynczą maszynę, a w kontrakcie podpisanym w lutym poniżej 95 mln dol.

Lockheed Martin twierdzi, że dzięki wspólnym zakupom przez 11 państw, zaoszczędzą one ponad 2 mld dol.

F-35 w ciągu najbliższych lat stanie się jednym z ważniejszych samolotów we flotach powietrznych kilku krajów NATO. Wśród nich raczej nie będzie jednak Polski. Nie stać nas. Nad zakupem tych samolotów MON zastanawiał się mocno teoretycznie zimą. W kwietniu jednak Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON mówił przed senacką Komisją, że on wolałbym, by nasza armia kupiła dużo tańsze F-16.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (153)
W Paryżu ma zostać podpisany wielki kontrakt. 440 samolotów F-35 chce kupić grupa 11 państw
Zaloguj się
 • gnago

  Oceniono 16 razy 8

  To widoczny efekt wzrostu znaczenia konsorcjów wobec państw

 • wilq9

  Oceniono 6 razy 6

  nie stać nas na np 30 sztuk F35 (9,5 mld złotych) ale stać nas na podobne lub większe miliardy zmarnowane na obniżenie wieku emerytalnego. Tak rząd myśli o przyszłości Polski, w sytuacji gdy Rosja zbroi się po zęby, nie mówiąc o banderowcach. Chcą popaprańcy tworzyć Międzymorze za pomocą produkcji wczesnych emerytów, kraje europy środkowowschodniej nie mogą się doczekać przewodniej roli Polski w tym sojuszu a Polski "nie stać na F 35"

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 36 razy 6

  "Już w 2010 roku KNF złożyła doniesienie do prokuratury na działalność Centrum - wtedy było jasne, że działalność nosi znamiona piramidy finansowej. W dodatku firma działała bez odpowiednich zezwoleń. Początkowo prokuratura śledztwo umorzyła, przyjęła sprawę dopiero w roku 2012. W 2013 roku sąd ogłosił upadłość firmy." - i tyle w komentarzu... AG nikogo nie nauczyło. Niestety mam rozum w głowie... inaczej musiałbym takiego sędziego czy prokuratora zabić...

 • tommy180

  Oceniono 19 razy 5

  je*ani bandyci z usa. zamiast mysleć o pokoju, ci robią wszytsko, aby na wojnach i zbrojeniu zarabiać. z usa należy się rozprawić, ktoś musi przywołać ich rząd do porządku

 • smileykkk

  Oceniono 15 razy 5

  nie dziala przeciez. nadal maja te same problemy. nie ma zdolnosci bojowej... po tylu latach testow spoznienia. macierewicz juz sie pali zeby wydac nasza kase na tego niewidzialnego... kartofla. zrobi dobrze ameraykanom jak zawsze. ciagle czyta sie o kolejnych problemach... nigdzie nie lata. wywylaja po kilka maszyn w wersji szkoleniowej do roznych krajaow i trabia jaki wspanialy. ale nigdzie nie ma gotowosci bojowej. zobaczycie kolejne problemy i kolejne... projekt katastrofa.

 • wypasior

  Oceniono 12 razy 4

  Jak znam życie to Arabia Saudyjska, ZEA, Japonia, Tajwan... ale i tak najwięcej weźmie Izrael w ramach pomocy wojskowej od USA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX