Gazeta.pl Next >  Biznes >  Norwegowie mają dość łożenia na polskie dzieci. Będą ograniczenia w wypłatach zasiłków

Norwegowie mają dość łożenia na polskie dzieci. Będą ograniczenia w wypłatach zasiłków

A A A

Minister pracy i polityki społecznej wraz z rządem Norwegii chcą ograniczyć wypłaty zasiłków rodzinnych i opiekuńczych dla pracowników pochodzących zza granicy. Zmiana dotknie w dużej mierze Polaków, którzy są najliczniejsza mniejszością w Norwegii.

Minister pracy Anniken Hauglie z Norweskiej Partii Konserwatywnej Høyre proponuje ograniczenie przyznawania zasiłków rodzinnych i opiekuńczych. Chodzi o osoby, które pracują z Norwegii, ale często wyjeżdżają do swojego rodzinnego kraju, lub wysyłają tam pieniądze na wychowanie dzieci.

Hauglie wskazuje, że świadczenia nie są wysokie dla osób mieszkających w Norwegii, ale potrafią być wysokie w porównaniu do kosztów życia w mniej zamożnych krajach. Według obliczeń wysokość świadczeń stanowi 96 proc. średniego wynagrodzenia w Polsce lub 122 proc. w przypadku Litwy. A to – zdaniem minister – nigdy nie było zamiarem Norwegów.

W Norwegii mieszka ok. 100 tys. Polaków – stanowią tam niecałe 2 proc. populacji. W zeszłym roku w sumie 8300 nowych obywateli Polski i Litwy zaczęło pobierać zasiłek rodzinny na dziecko mieszkające w kraju pochodzenia. W tym samym czasie z tych krajów przybyło 800 beneficjentów zasiłku opiekuńczego – podaje NPortal.no.

10 miliardów na ubezpieczenia i zasiłki

Statystyki przedłożone przez rząd pokazują, że łączny eksport świadczeń socjalnych w 2016 roku wyniósł 10,7 mld koron (ubezpieczenia społeczne - 7,1 mld i zasiłki edukacyjne - 3,6 mld) – czytamy na portalu Nettavisen.

Jednym z elementów rządowego projektu jest dostosowanie wysokości wypłacanych zasiłków do siły nabywczej wypłacanych świadczeń w konkretnym kraju.

Konserwatyści planują też ograniczyć wypłacanie emerytur dla osób, które przepracowały całe życie w Norwegii, a jesień życia spędzają  w Hiszpanii lub Szwecji.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (286)
Norwegowie mają dość łożenia na polskie dzieci. Będą ograniczenia w wypłatach zasiłków
Zaloguj się
  • Oceniono 95 razy 23

    skoro zasiłki maja byc dostosowane do wynagrodzeń w kraju pochodzenia, to Norwegia powinna praktycznie wstrzymać wypłatę zasiłków dla uchodźców, bo w ich krajach wynagrodzenia są często na symbolicznym poziomie.
    Ale oczywiście Norwegia tak nie zrobi, bo nie pozwala na to poprawność polityczna. Pracującym Polakom można zabrać ich pieniądze, natomiast obijającym się arabom już nie.

  • jedenzero84

    Oceniono 50 razy 10

    Ja proponuję w takim razie obniżyć podatek dla pracujących tam Polaków, Litwinów i innych narodowości. Dlaczego ja mam płacić co miesiąc 28%+7%zus ? Niech mi zabierają 10% podatku i wtedy jesteśmy kwita.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX