Drogowcy zaskoczą w środku lata. W ciągu najbliższych dni rozpoczną się przetargi i budowa bardzo ważnych tras

Rafał Hirsch
Po wielu miesiącach niewielkiej aktywności Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad znacząco się ożywia. Jeszcze w tym miesiącu ruszy budowa, albo przetargi na kilka bardzo ważnych odcinków dróg.

Do końca miesiąca zostało zaledwie dziesięć dni, ale jak pisze dziś Rzeczpospolita, na polskich drogach będą to dni pełne ważnych zdarzeń. 

Po kolei będzie wyglądać to tak: 

- już dzisiaj GDDKiA otwiera przetarg na 14-kilometrowy fragment trasy S7 pod Krakowem. Siódemka to najkrótsze połączeniem drogowe między Krakowem, a Warszawą, które jednak pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo jazdy. Z Warszawy do Krakowa jedzie się dziś znacznie gorzej niż do Gdańska, Łodzi, Poznania, Wrocławia, czy Katowic. 

- w środę ma się rozpocząć budowa Południowej Obwodnicy Warszawy. Dzięki niej ktoś jadący autostradą A2 i zmierzający na przykład od Lublina nie będzie musiał pchać się przez samo centrum stolicy. Będzie mógł je ominąć przejeżdżając na drugą stronę Wisły nowym mostem, który powstanie blisko południowych krańców Warszawy 

- w piątek do ruchu zostanie oddany kolejny fragment ekspresowej S7 między Warszawą, a Gdańskiem. Chodzi o odcinek między Nidzicą, a Napierkami. Dziś kierowca jadący siódemką do Gdańska wjeżdża na trasę ekspresową dopiero po minięciu Nidzicy. Teraz będzie na nią wjeżdżać o 14 km wcześniej, mniej więcej w połowie odcinka między Mławą, a Nidzicą. 

- również w piątek ma ruszyć drugi etap przetargu na 30 kilometrów trasy S19 pomiędzy Sokołowem Małopolskim a miejscowością Nisko. Dziewiętnastka na tym odcinku łączy Lublin z Rzeszowem. Dla wszystkich kierowców z Polski centralnej budowa tego fragmentu drogi może oznaczać nieco krótszy czas przejazdu na przykład w Bieszczady. 

ZOBACZ TEŻ: Unia daje nam kolejne miliardy, będzie "140 km nowych dróg"

- do końca miesiąca ma zostać otwarty fragment S7 od obwodnicy Radomia do granicy województwa świętokrzyskiego. To kolejna świetna wiadomość dla podróżujących na trasie Kraków- Warszawa. 

- do końca miesiąca ma się rozpocząć przetarg na potężny, bo aż 80-kilometrowy fragment A1 między Piotrkowem Trybunalskim, a Częstochową. To najdłuższy brakujący odcinek na całym przebiegu A1 od Gdańska do południowej granicy Polski . Jego budowa ma kosztować blisko 4 miliardy złotych.   

Wszystkim podróżnym życzymy szerokości i prosimy nie czytać internetów w telefonie podczas prowadzenia samochodu.

Więcej o:
Komentarze (49)
Drogowcy zaskoczą w środku lata. W ciągu najbliższych dni rozpoczną się przetargi i budowa bardzo ważnych tras
Zaloguj się
 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 30 razy 22

  A co maja oznaczac te wszystkie kolorki na mapach? Czemu nie ma legendy?
  W du.ę z takim dziennikarstwem za 2 zł.

 • dobiik

  Oceniono 21 razy 15

  W koncu po dodaniu, mapek do artykulu o stanie budowy drog. Nie dodano legendy albo chociaz linku do zrodla map.
  Wiem, ze narzekam ale jesli chcecie mnie namowic do placenia za wasze artykuly robcie je rzetelnie, taka legende sam dla was moge zrobic w 20min, a grafikiem nie jestem.

 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 13 razy 9

  Gó... z tych mapek wiadomo. lepiej skorzystać z tej:
  ssc.siskom.waw.pl

 • Oceniono 7 razy 3

  A co z dokończeniem obwodnicy osiedla Leśnica we Wrocławiu? Wywalczona w protestach przez mieszkańców potwornie zakorkowanych ulic, miała być gotowa najpierw w 2015 roku, potem w czerwcu 2017 (czyli teraz), a ostatnio mówi się o wrześniu 2018. Podobno jakieś dokumenty utknęły w ministerstwie. Ktośc oś wie na ten temat?

 • andrzejbak

  Oceniono 4 razy 2

  Droga w Bieszczady nie będzie krótsza po wybudowaniu S-19 tak jak piszą tylko może nieznacznie szybciej będzie można nią dojechać, krótsza nie będzie bo nowa S-19 jest tak pokręcona że będzie dłuższa o 20 km między Lublinem a Rzeszowem od starej DK 19.
  Jeśli chodzi o 4 miliardy na A-1 to nie będzie budowa autostrady tylko przebudowa Gierkówki czyli prawie autostrady (brakuje 2 węzłów dwupoziomowych i 12 wiaduktów górą nad gierkówką) bo te pod jezdnią autostrady wybudowano od razu.

 • kontra.punkt

  Oceniono 6 razy 2

  Budujemy autostrady od 20 lt i nie wybudowaliśmy żadnej kompletnej z gór nad Bałtyk. W podobnym okresie czasu Austriacy wybudowali kilka autostrad i to prowadzących przez Alpy.

 • orzelek2004

  0

  To nie jest przyśpieszenie ale opóźnienie. W ciągu ostatniego roku wprowadzono etapowanie przetargów, co nic nie znaczy dla czytelnika ale dyrekcja zwleka z inwestycjami. Teraz po ogłoszeniu przetargu czekamy na wyłonienie wykonawcy średnio 2-3 lata. Z serwera dyrekcji GDDKiA zniknęła strona o postępach prac na inwestycjach drogowych i autostradowych. Może to i lepiej poco się denerwować.

 • octopus_buster

  0

  Oznakowanie mapek w katalogu z dupy wzięte. Gimbaza lepiej sobie radzi z takim rzeczami. Kogo wy tam zatrudniacie? Korekty już nie ma, więc pidgin polish dominuje. A teraz jeszcze grafika leży i kwiczy. Ogarnijcie się.

 • niezalany

  Oceniono 2 razy 0

  suuuper!
  brakuje tylko informacji jakiej grubości i z jakiego materiału będą nawierzchni tych wszystkich dróg i czy wystarczą chociaż na 5 lat?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX