Milionerzy zagarniają świat. Liczby, które podają analitycy nie zostawiają złudzeń

W globalnej skali milionerzy posiadają już 45 proc. bogactwa, a ich udział ciągle rośnie. W Europie Wschodniej to już 52 proc. Najwięcej milionerów żyje jednak w USA.

Milionerzy reprezentują mniej niż 1 proc. światowej populacji. Firma doradztwa strategicznego Boston Consulting Group w raporcie Global Wealth 2017 szacuje ich liczbę na 17,9 mln. Najwięcej z nich – 7,6 mln – mieszka w Ameryce Północnej; po 3,8 mln w Azji Pacyficznej i Europie Zachodniej. Kolejne miejsca zajmują: Japonia - 1,2 mln, Bliski Wschód i Afryka - 0,8 mln, Ameryka Łacińska - 0,5 mln, Europa Wschodnia 0,2 mln. Całościowo, liczba milionerów wzrosła od zeszłego roku o 8 proc.

Łączny ich majątek to ok. 75 bilionów dolarów, czyli 45 proc. ze 167 bilionów posiadanych przez wszystkich ludzi na Ziemi. W tej liczbie 28 proc. przypada „zwykłym” milionerom, 9 proc. osobom posiadających 20-100 mln dolarów, a 8 proc. osobom o majątku powyżej 100 mln.

W Ameryce Północnej milionerzy posiadają największą przewagę nad resztą społeczeństwa. Stosunek ich majątku do sumy wszystkich majątków osobistych wynosi aż 61 proc. Na drugim miejscu pod względem nierówności majątkowych plasuje się region Bliskiego Wschodu i Afryki: majątek milionerów to 54 proc. Następne w kolejności są: Europa Wschodnia (52 proc.), Ameryka Łacińska (46 proc.), Azja Pacyficzna (43 proc.), Europa Zachodnia (30 proc.) i Japonia (23 proc.).

Będzie 51 proc.

BCG przewiduje, że w 2021 r. odsetek majątku posiadanego przez milionerów przekroczy 51 proc. W większości regionów sprawdza się zasada, że im większy majątek, tym szybszy wzrost jego wartości. Według raportu łączny majątek właścicieli dóbr o wartości mniejszej niż 1 mln ma do 2021 r. wzrosnąć o 3,7 proc. W przypadku osób o majątku 1-20 mln, prognozowany wzrost to 7,9 proc. Dla majątku 20-100 mln: 10,2 proc., a dla majątku powyżej 100 mln niewiele mniej bo 9,1 proc. Stosunkowo wyrównane prognozy dotyczą tylko Japonii (rozbieżności od 1,4 do 3,4 proc.) i Europy Wschodniej (od 4,5 do 6,5 proc.).

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (75)
Milionerzy zagarniają świat. Liczby, które podają analitycy nie zostawiają złudzeń
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 39 razy 29

  Nawet niektórzy ekonomiści - a po nich nikt by się tego nie spodziewał - zaczynają w ostatnich kilku latach dostrzegać, że to się prędzej czy później zawali. Od kilkudziesięciu lat narastają różnice pomiędzy najbiedniejszymi i najbogatszymi. Tym pierwszym też się stopniowo poprawia, ale tym drugim znacznie bardziej.

  Stanem - w mojej opinii - zdrowym byłoby, gdyby szefowie, dyrektorzy, prezesi zarabiali kilkanaście razy więcej od swoich szeregowych pracowników. A tymczasem zdarza się coraz częściej, że różnica jest kilkusetkrotna - to chore.

  Nie jestem zwolennikiem powszechnego socjalizmu i innych takich, ani trochę. Ale obecnie panujący niczym nie skrępowany kapitalizm w dłuższym terminie też się nie sprawdza. Akceptacja stanu obecnego, stawianie na pieniądz jako rzecz najważniejszą w życiu ludzkości, bezkrytyczne podejście do wolnego rynku nie rozwiąże problemów. Należałoby wypracować jakiś środek. Nie mam gotowej recepty, moje rozważania na temat tego jak wyglądać powinno współczesne społeczeństwo są raczej utopijne, ale chciałbym przekonać ludzi, by nad kierunkiem zmian zaczęli pracować.

 • polsilver100

  Oceniono 20 razy 14

  Są dwa rodzaje ludzi,normalni i kombinatorzy.Ci normalni mają pałace,jachty ,samoloty i grają w golfa ,kombinatorzy kombinują jak związać koniec z końcem!

 • polsilver100

  Oceniono 18 razy 12

  Nie ma czegoś takiego jak dobry kapitalizm.Kapitalizm to wyzysk człowieka ,chociaż dzisiaj w trochę łagodniejszej formie.To dzięki kapitalizmowi i produkcji masowej ma każdy pralkę,mikrofalówkę czy telewizor o innych rzeczach nie wspomnę.Człowiek jest z natury nastawiony na ,,branie" .Dopóki mamy zasoby surowców i konsumpcję ,dopóty żyje kapitalizm.Upada konsumpcja albo kurczą się zasby surowców to upada i kapitalizm.Ludzie też bardzo chętnie dają się wykorzystywać ,po drugiej stronie barykady są pełne sklepy z towarami które jakby minimalizują ten wyzysk i robią go przyjemnym.Ciekawe jak dobrze radzi sobie w tym kapitaliźmie kościół,sprzedaje towar niematerialny a ma sukcesy w takiej np.Polsce większe niż potężne firmy.Chodzi o to że ten cały system ,czy kościelny czy kapitalistyczny bazuje na słabościach ludzkich.Dzisiaj większości ludziom w Polsce wcale nie wiedzie się lepiej niż 30 lat temu,zarabiają po 2 tys. i wiążą koniec z końcem ale sklepy są kolorowe i można wszystko kupić dlatego nikt nie myśli o jakichkolwiek protestach.Wszyscy myślą że tak ma być

 • leonleonidas

  Oceniono 10 razy 8

  Kapitalizm z ludzka twarza na zachodzie powstal dzieki istnieniu Rosji Sowieckiej.

  Dzisiaj bogaci nie musza juz dogadywac sie z biedakami (w strachu ze biedni wybiora system sowiecki). Bogaci po prostu biora co uwazaja ze im sie nalezy. Biednym opowiada sie bajke o demokracji, wolnosci i zabiera sie im owoce ich pracy.
  System dla lemingow.

 • leonleonidas

  Oceniono 6 razy 6

  Biedota ma wolnosci i demokracje a bogaci posiadaja dobra materialne i politykow ktorych wybiera biedota.

 • smiki48

  Oceniono 6 razy 6

  te różnice powstają dzięki różnego rodzaju prostytutkom opłacanym przez najbogatszych. To prostytutki polityczne forsują rozwiązania prawne korzystne dla najbogatszych. To prostytutki w redakcjach uprawiają propagandę, dzięki której bogaci stają się jeszcze bardziej bogatsi. Walkę z bogaczami należy rozpocząć od zwalczania takich prostytutek, czyli sprzedajnych polityków i dziennikarzy.

 • stop_pis

  Oceniono 6 razy 6

  Bezwzględna i niekontrolowana pogoń bogaczy za zyskiem, prowadzi do wojen i krwawych przewrotów/rewolucji (ostatni przykład mieliśmy niedawno pod bokiem), tak już zresztą bywało w przeszłości. Do kontrolowania, ograniczania tej "pazerności" są właśnie odpowiednie instytucje państwowe i międzynarodowe.
  Niestety ostatnio światowy system stracił równowagę, ponieważ na skutek rozwoju cywilizacyjnego i rozwoju nowych technologii, rekiny finansjery i biznesu mają sposoby na obejście tych instytutów i nakładanych ograniczeń. Stąd bogacenie się bogatych i zubożenie ubogich, kryzysy finansowe i bankructwa całych regionów czy państw....

 • romad2447

  Oceniono 16 razy 4

  Kapitalizm, znaczy wolnosc, a tego zdrowo myslacy ludzie sie nie pozbeda. Oczekiwanie na rozne rewolucje to strata czasu,zaden system gospodarczy nie wzbogacil ludzi I spoleczenstw tak szybko jak kapitalizm !

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 6 razy 4

  Bo to jest tak, że mamy nową arystokrację, tylko tyle że ukrytą, niejawną. To jest światowa mafia. Mają w swoich rękach media. olbrzymie środki finansowe zdolne do destabilizacji poszczególnych krajów. Struktura władzy oparta jest na lożach masońskich i ich mistrzach, przy czym mistrzowie i członkowie lóż tak do końca nie wiedzą w co grają, jaki jest głowny cel, oraz różnych organizacjach typu zrzeszających pracodawców jak Lewiatan, czy też dobroczynnych jak Rotarianie = Merkelowa do nich należy i wielu największych polityków. Ci ludzie największą wagę przykładają do tego, aby pozostali ludzie nie zjednoczyli się w jakichś inny ruch, typu związki zawodowe, czy inne tego typu, bo to by było dla nich groźne i zmniejszyło znacznie zakres władzy. Dlatego jeśli coś takiego powstaje, to próbują przeniknąć do środka i albo zawlądnąć w swe macki, albo rozwalić od wewnątrz.. Weźmy np. partię Razem, miało nie być spraw obyczajowych, miało być skupienie na sprawach socjalnych, na ekonomii i co wyszło Uchodźcy. No przecież ktoś tymi akcjami propagandowymi na skalę światową, czy Europy steruje, tylko nie wiadomo kto i jak tak do końca. Co tak samo z siebie jest zamieszczanych co parę dni artykuły propagandowe (wzbudzają odpowiednie emocje, czyli działają podświadomie na ludzi) dotyczące globalnego ocieplenia, emigracji, Rosja jest be i zagraża. itd. Ktoś tym steruje.
  Albo ci masoni, tak bez żadnych korzyści poważni ludzie na stanowiskach zakładają śmieszne fartuszki, uiszczają składki i się spotykają, przy czym lista członków jest tajna i mało kto ten temat porusza. Struktura władzy jest bardzo podobna do organizacji dawnej partii komunistycznej i nawet pozorowana działalność jest taka sama typu odczytywanie jakichś bzdetnych i nudnych referatów, a pierwszy sekretarz miał większą władzę niż premier, a w zakładzie pracy miał większą władzę niż dyrektor, to tak samo mistrz mason ma olbrzymią władzą po przez zaprzysiężonych członków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX