Lidl włączył drugi bieg. Ekspansja w Polsce trwa. Biedronka ma powody do obaw?

Lidl w dawnej hucie szkła

Lidl w dawnej hucie szkła (FRANCISZEK MAZUR)

Obroty Lidla w regionie Centralnej i Wschodniej Europy wzrosły w ubiegłym roku o 10 proc. Już za 34 proc. tych obrotów odpowiada polski rynek. A to nie ostatnie słowo Niemców u nas.

Obroty Lidla w Europie Środkowej osiągnęły wartość 9,2 mld euro. Do wzrostu najmocniej przyczyniły się Rumunia i Czechy, a najmniej Węgry – czytamy w komunikacie firmy analitycznej IGD.

Za największą część obrotów Lidla w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – 34 proc. – odpowiada Polska. Na polskim rynku Lidl osiągnął w 2016 r. 13,7 mld zł przychodów (3,2 mld euro). W porównaniu do poprzedniego roku oznacza to wzrost o 7 proc.

Analitycy spodziewają się, że niemiecki gigant zanotuje w tym roku wzrost obrotów w regionie o ok. 10 proc. W Polsce i Rumunii prawdopodobnie otwierane będą kolejne sklepy, co sprawi, że Lidl wyprzedzi Auchana i zajmie w Polsce drugie miejsce po Biedronce.

Dla porównania Lidl w Rumunii osiągnął w minionym roku wzrost o 18 proc. (do 1,2 mld euro), a w Czechach o 15 proc. (do 1,38 mld euro).

W Tesco gorzej

Trudniejszy okres przeżywa za to polski oddział Tesco. W marcu sieć zdecydowała się na zamknięcie nierentownych placówek w Olecku i Piotrkowie Trybunalskim. Na początku czerwca poinformowano o planach zamknięcia 9 kolejnych sklepów: w Białymstoku, Głogowie, Koninie, Łodzi, Opolu, Oświęcimiu, Wałbrzychu, Ścinawie i Żywcu. Do tych 11 placówek dochodzi kolejne 11 zamkniętych w minionym roku.

Prezes TescoDave Lewis skomentował, że w Polsce sytuacja nadal jest trudna, ale firma jest pewna swojego planu. W kwietniu Lewis i zespół zarządzający odwiedzili Polskę. Według ich oceny plan naprawczy jest gotowy i dodaje otuchy.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Zobacz także
Komentarze (33)
Lidl włączył drugi bieg. Ekspansja w Polsce trwa. Biedronka ma powody do obaw?
Zaloguj się
 • ktos210

  Oceniono 21 razy 5

  gdy właściciele lidla zorientują się że reklama w gazecie przynosi odwrotny skutek , będzie już za późno. Przyjaciel mojego wroga jest moim wrogiem :)

 • marcin.73

  Oceniono 6 razy 4

  Jeszcze bardziej zredukujcie etaty w Tesco, to wam na pewno wzrosną zyski. Jak mam stać do kasy 10 czy 15 min., to wolę skorzystać z innego sklepu. Do tego po południu brakuje już towaru na półkach, bo nie ma ich kto wyłożyć, pracownicy sklepu mają do wyboru, albo obsługa klientów przy kasie, albo wykładanie na półki. Zazwyczaj nie mają wyboru i idą na kasę, bo klienci się wściekają stojąc w długich kolejkach.
  W Biedronkach niestety zaczyna być podobnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane