Przez reformę PiS rekordowa liczba Polaków przejdzie na emeryturę. ZUS zaczyna wysyłać listy

Robert Kędzierski
1 października w życie wchodzą przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał w związku z tym rekordowo dużo pracy.

W tym roku na emeryturę przejdzie 550 tys. Polaków. To rekord, do którego w znacznym stopniu przyczyniła się zmiana przepisów. W tej puli znajduje się bowiem 331 tys. osób, które skorzystają z możliwości wcześniejszego uzyskania świadczeń. Rząd przyjął bowiem ustawę, która obniża wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Warto jednak przypomnieć, że rząd planuje wprowadzić zmiany w prawie. Chce, aby osoby, które osiągnęły wcześniejszy wiek emerytalny nie mogły korzystać ze świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Zakaz będzie obowiązywał nawet w sytuacji, kiedy nie będą pobierały emerytury. Jeżeli przepis wejdzie w życie, to prawo do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy będzie przysługiwało jedynie osobom, które są zbyt młode, żeby pobierać emeryturę, albo nie spełniają warunków do jej otrzymania. Jedynym wyjątkiem od tej zasady byłyby renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. 

Jak wyjaśnia TVN24 W 2015 roku na emeryturę przeszło 224 tys. osób, a zatem w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie musiał obsłużyć dwukrotnie więcej petentów. 

Czytaj też: Argentyna obiecuje, że swoje obligacje spłaci za sto lat. Chętnych nie brakuje. 

List ZUS o wysokości i przyszłej emeryturyList ZUS o wysokości i przyszłej emerytury GW

Ponadto ZUS zaczyna właśnie rozsyłać do 19 milionów Polaków listy z wyliczeniem przyszłej emerytury. Otrzymają je osoby, które ukończyły 35 lat i mają odprowadzoną co najmniej jedną składkę z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Informacje mogą jednak być dla części osób niezbyt precyzyjne, bo obejmują dane do grudnia 2016 r. i nie uwzględniają zmiany dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego. Z listem od ZUS warto się jednak zapoznać, by mieć możliwość zweryfikowania kapitału początkowego. 

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (46)
Przez reformę PiS rekordowa liczba Polaków przejdzie na emeryturę. ZUS zaczyna wysyłać listy
Zaloguj się
 • piotrm74

  Oceniono 18 razy 4

  W tym roku na emeryturę przejdzie 550 tys. Polaków.
  Ale skąd wiecie że wszyscy przejdą?
  To jest dowolność, a nie przymus !!! Kto chce to przejdzie....
  Jeśli ktoś uważa że to przymus to pan Michnik ma 71 lat i niech przejdzie skoro przymus...

 • enedue3

  Oceniono 39 razy 3

  PiS przywrócił mi to co zabrali POpaprańcy z PSL-em. Ktoś mnie okradł inny przyszedł i oddał. O co chodzi GW???

 • assanti-teraz-zarejestrowany

  Oceniono 4 razy 2

  kłopot z emeryturami?! Zaraz, zaraz. Ja płaciłem przez 46 lat składki, a zawsze zarabiałem powyżej przeciętnej krajowej. Ktoś śmie mi robić łaskę?! Powinienem dostawać ok. 6000 netto bez naruszenia kapitału! To naprawdę nie jest moja wina, że ZUS był permanentnie okradany przez WSZYSTKIE dotychczasowe rządy. Może wreszcie dokonana zostanie reforma, w myśl której składki będą odkładane na indywidualne , personalne konta? Wtedy emerytów może być więcej niż pracujących i to bez problemu

 • dirspacha

  Oceniono 18 razy 2

  Och ten PiS, zmusza ZUS do pracy!
  Straszne!

 • antey

  Oceniono 1 raz 1

  I będzie podwójne zdziwienie: najpierw emeryturą w jednym banknocie (w EUR) a potem, że skrócenie czasu pobierania świadczenia o 20% wcale nie powoduje jego wzrostu o tyleż :D

 • barli1

  Oceniono 1 raz 1

  550 tys na emeryturę, olaboga to bezrobocie spadnie do 5%.

 • xynat

  0

  Na emeryturę przejdzie znacznie więcej osób niż zakładano. Jakbyście pytali dlaczego nie ma rewaloryzacji rent i emerytur to właśnie się dowiedzieliście. ZUS już teraz ledwie zipie a co będzie gdy ilość emerytów znacznie się zwiększy?

 • stefanokc

  0

  Po co jest państwowa obowiązkowa składka emerytalna, skoro każdy i tak musi pamiętać za siebie?

 • yokoono23

  Oceniono 2 razy 0

  Mój mąż też czeka na list ze ZUS-u o obniżonej emeryturze mundurowej przez nasz Rząd ,,Prawa I Sprawiedliwosci"?za okres pracy dla Wolnej Polski,jest to ewenement gdzie rząd manipuluje przy prawach nabytych dla potrzeb politycznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX