Komentarze (91)
Ma się czego uczyć Morawiecki od Orbana. Pensje na Węgrzech rosną 3,5 razy szybciej niż nad Wisłą
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • csirkecomb

  0

  Niestety, nie ma za czego zazdrościć Orbanowi. Nie piszę, że to akurat on jest przyczyną zubożenia mieszkańców, bo na to się złożyły się także nietrafne decyzje poprzednich rządów. Były czasy, kiedy poziom życia na Węgrzech był powodem do zazdrości. Na pewno starsi Polacy to pamiętają. Pozostały jedyne wspomnienia. To, że pensje na Węgrzech wzrosły to fakt, ale nijak to się ma do płac realnych (dla przypomnienia- płace realne to przelicznik, ile za tę samą kasę można nabyć dóbr). Pod względem rozwoju, to nas, Węgrów, wyprzedziły nawet Bałkany- myślę tu o Rumunii. Lepiej żeby Morawiecki nie kopiował strategii Orbana. Pseudo-specjalistom od oceny sytuacji na Węgrzech, li tylko z doniesień medialnych (nie zawsze rzetelnych) i fajnych wycieczek do Budapesztu, życzę więcej wnikliwości.

 • 4_oddech_kaczuchy

  0

  Ciekawa ta analiza GW.
  Kiedyś w Roczniku statystycznym propaganda komunistyczna podobnie wróżyła, że w niedługim czasie polskie rolnictwo przegoni francuskie, a to dzięki szybkiemu rozwojowi mechanizacji. I jako przykład podawano, że na polskiej wsi mechanizacja wzrasta w tempie 100%/rok, gdy tymczasem na francuskiej wsi jest to zaledwie 1 - 2 %/rok.
  Jeden traktor dokupiony do posiadanych 100 taki właśnie dawał wynik.

 • rg142

  0

  Panie Redaktorze Kaczmarczyk,
  Brawo, brawo i jeszcze raz brawo!
  Politycy=Orban na Węgrzech podnieśli płace minimalne o 14,6 proc.-a u nas tylko o 4,1 proc.
  Dla pana wzrost płacy minimalnej-im większy-tym lepiej; niech Pan zasugeruje Kaczyńskiemu-w imieniu GW-aby przebić Węgrów!
  Niechaj płace pną się do góry-jak Pałac Kultury!
  Co tam jakieś marne węgierskie 15%-proszę poprosić PIS o 100% wzrost płacy minimalnej!
  Powinien pan dostać Nobla z ekonomii!

 • cojamamwymyslic2

  0

  A ile wyniosła tam inflacja?

 • walek7003

  0

  No, Grecy by się mogli uczyć...

 • pyffello114

  0

  Czy Węgrzy mają 500+?????????????
  To wszystko tłumaczy!!!!

 • trener44

  Oceniono 2 razy 0

  No to podnieśmy pensje minimalna, o bez kozery powiem pincet procent! Przegonimy cały świat średnia zarobków ... a może jednak nie??

  TReneR

 • bede_jojczyl

  0

  W Grecji też pensje rosły...

 • ltte

  Oceniono 2 razy 0

  Oj tam, oj tam. Też mi osiągnięcie. Morawieckiego nie jest tak trudno zmiażdżyć. Wystarczy trochę pomyśleć, a ten neokomuch zostanie w blokach startowych. Razem ze swoim centralnym zarządzaniem. Za Gierka na początku też rozdawali.

 • tempo.rary

  0

  Taki szczegół, że forint jest teraz najbardziej przewartościowaną walutą na świecie. Jak wróci na ziemię, Węgrzy też wrócą.

 • sextusempricus_pl

  Oceniono 6 razy 0

  To znaczy Morawiecki ma się uczyć od Urbana ręcznego sterowania pensjami i gospodarką? Socjalistyczna mentalność autora, który nie potrafi zrozumieć jak działały i działają mechanizmy gospodarcze, powala. W historii świata rekordzistą jest oczywiście komunizm, któremu udało się przetrwać 50 lat ręcznie zarządzając pensjami, popytem i podażą. Może autor powinien poczytać o tym jak w tym czasie wyglądał rozwój bogactwa gospodarek kapitalistycznych i komunistycznych oraz bogactwa obywateli tam mieszkających, zamiast pisać głupoty o tym jakim sukcesem jest państwowo zaordynowany jednoroczny wzrost pensji minimalnej.

 • unterhose

  0

  Jeszcze nie tak dawno GW psy wieszało na Orbanie, że doprowadza Węgry na skraj ruiny. Teraz w kontekście Polski Wągry są cacy. Ale przekaz pozostanie, rząd PIS jest be, są lepsi

 • trevistas

  Oceniono 8 razy 0

  Sciagac jeszcze wiecej ukraincow do kraju - to pensje na pewno jeszcze bardziej spadna...

 • sila

  0

  Ciekawe czy do sredniej Węgrzy także nie wliczaja pensji wyplalacych w mikroprzedsiębiorstwach. To jest dopoero GUSowe oszustwo.

 • Paweł Pakos

  Oceniono 2 razy 0

  Pamietam, jak ok 2004 roku rząd wegierski podniósł pensje w sferze budżetowej o kilkadziesiąt procent - efekt 10lat minimalnego wzrostu gospodarczego lub resesji -tak że duzo biedniejsza Polska ma dzisiaj wyżesz pkb per capita niz Węgry. Dobrobytu na skróty się nie osiągnie

 • maciacho30

  Oceniono 1 raz -1

  Takie teksty to dla pisowskich ogórków to karma! Prawda jest taka, że Węgry są malutkie w porównaniu do Polski i to one powinny być bogatsze a jest cały czas na odwrót pomimo tych syfiastych represji Orbana na zachodzie!
  Jakby Orban tak nie walczył to pensje na Węgrzech rosły by 20%!
  Tak samo z PISowcam, niedługo wszyscy to odczują z negatywnym skutkiem!

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 3 razy -1

  Bo Órbanowi pali się dupa. Węgierska opozycja nic nie może, pełnia władzy w ręku, a ludzie i tak niezadowoleni, trzeba im zapchać mordę salami.

 • menazka

  Oceniono 5 razy -1

  W Polsce nie opłaca się wzrost pensji; montownie by się nie opłacały- wszystko by się zawaliło

 • marek.usc

  Oceniono 3 razy -1

  Wypieprzyć ukraińców lub chociaż ograniczyć ich napływ tak aby było ich koło pół miliona i pensje od razu ruszą w górę, Jak dla mnie to państwo polskie może przyjąć nawet 100tys emigrantów ... oni przynajmniej pracy nie zabiorą i nie pozwolą pracodawcom utrzymywać śmiesznie niskich pensji za morderczą pracę.

 • mazuvian

  Oceniono 3 razy -1

  A argentyna to potéga. Sorry, ale kraje typu Wégry nie wzbudzaja wiarygodnosci

 • sobrius

  Oceniono 3 razy -1

  Uzyskany na Węgrzech w ciągu roku wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 14,6% nie wynika ze wzrostu wydajności pracy i będzie napędzał inflację.

 • proz

  Oceniono 3 razy -1

  To mniej od 4489,07 zł, które przeciętnie (brutto) dostawał każdy Polak w kwietniu. - naprawdę każdy? Gimbaza w redakcji też?

 • spam_box

  Oceniono 7 razy -1

  Może dlatego że nie muszą kasy pakować czarnym, a jak wiadomo to jak pakowanie pieniędzy psu w dupę.

 • starszy-65

  Oceniono 7 razy -1

  Węgrzy zarabiają niby mniej od Polaków ale ceny są tam też kilkadziesiąt % niższe więc za ich pensję kupią więcej niż Polak za naszą średną a co na Węgrzech z podwyżkami/ wysokością emerytur i rent?, jak u nich "rosną" lub tracą na wartości???, może ktoś napisze bo nasi polityczni autorzy wypaczają rzeczywistość ekonomiczną!!!

 • tonny_b

  Oceniono 5 razy -1

  "4489,07 zł, które przeciętnie (brutto) dostawał każdy Polak w kwietniu"

  Czy autor czyta to, co pisze (bo o głębsze przemyślenie nie śmiem nawet posądzać)?

 • wranek

  Oceniono 1 raz -1

  Rozumiem, że dochód narodowy wzrosł na Węgrzech o 14 %?
  I mam nadzieję, że inflację rząd utrzymuje na poziomie 0.

 • iremus

  Oceniono 3 razy -1

  No cóż, jest drobna różnica. Mihály Varga (ur. 26 stycznia 1965 w Karcag) – węgierski ekonomista...... A kim jest Morawiecki? Gdy pierwszy raz w życiu zobaczył budżet państwa to o mały włos nie dostał orgazmu. Filozof historyczny musi długo się uczyć zanim nauczy się prowadzić kiosk który będzie przynosił dochody.
  A kto wcześniej sprawował jego stanowisko? Iranistka (ta co nie mogła się nadziwić, że ktoś może pracować w Polsce za jedyne 6 tysięcy zł) , która speerdoliła do Brukseli doradzać Unii z dziedzin o których nie ma zielonego pojęcia.

 • 1234qwerty

  Oceniono 2 razy -2

  A tak Gówn iana na niego wyła swego czasu.

 • 43elvis

  Oceniono 2 razy -2

  czy słowo "miażdżyć" w powszechnym użyciu brukowców ma też zmienić dobrą reputację Wyborczej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX