Gazociąg Jamalski się zepsuł. Z Rosji płynie nim gaz nie nadający się do użytku

Rafał Hirsch
Gaz System odpowiadający za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę opublikował komunikat rynkowy w trybie pilnym. Wynika z niego, że gaz z Rosji ma złe parametry, więc nie jest obecnie wpuszczany do polskiego systemu. Sytuacja nie jest groźna, ale branża traktuje ją jako sygnał polityczny z Moskwy.

Gaz, który znajduje się obecnie w Gazociągu Jamalskim jest zbyt zawodniony, by można go wykorzystać. Najbliższa osuszalnia gazu znajduje się w Niemczech – donosi serwis Energetyka24.

Jamałem płynie gaz z Rosji do Europy Zachodniej, a my mamy z nim połączenie w dwóch miejscach – chodzi o stacje w Lwówku i we Włocławku. Te dwa punkty łącznie nazywane są przez Gaz System „punktem wzajemnego połączenia”. Komunikat Gaz Systemu mówi o tym, że właśnie tam zablokowano obecnie dopływ rosyjskiego gazu do polskiego systemu.

Z komunikatu wynika, że taka sytuacja ma potrwać do piątku.

Wstrzymanie dopływu gazu z Jamału nie zauważymy w domu stojąc przy kuchence gazowej. Mamy własne zapasy gazu, a jego zużycie w sezonie letnim jest niewielkie. Aby pojawiły się problemu w skali kraju przerwa w dostawach gazu musiałaby trwać znacznie dłużej.

Niewykluczone, że gdzieś na trasie Gazociągu Jamalskiego w Rosji, bądź Białorusi doszło do awarii, a jej efektem jest zła jakość gazu. Pojawiają się jednak także opinie o tym, że to celowe działanie Rosji, która chce w ten sposób wysłać polityczny sygnał po tym jak Polska dogadała się z Danią w sprawie budowy rury Baltic Pipe, a wiceminister Piotr Naimski głośno zapowiedział, że po wygaśnięciu w 2022 roku obecnej umowy z Gazpromem Polska zupełnie zrezygnuje z dostaw gazu z Rosji.

Więcej o:
Komentarze (123)
Gazociąg Jamalski się zepsuł. Z Rosji płynie nim gaz nie nadający się do użytku
Zaloguj się
 • earthboundmisfit

  Oceniono 59 razy 9

  "wiceminister Piotr Naimski głośno zapowiedział, że po wygaśnięciu w 2022 roku obecnej umowy z Gazpromem Polska zupełnie zrezygnuje z dostaw gazu z Rosji."

  Naimski to głęboki idiota jeśli tak twierdzi. Niczego się nie nauczył od Teddy Roosevelta. Ale to samo tyczy się całego tego tzw. rządu.

  Stare powiedzenie głosi, że dobry polityk gdy mówi "tak" ma na myśli "może", gdy mówi "może" ma na mysli "nie", a gdy mówi "nie", nie jest dobrym politykiem.

 • ziomekp.1

  Oceniono 8 razy 4

  wiceminister Piotr Naimski głośno zapowiedział, że po wygaśnięciu w 2022 roku obecnej umowy z Gazpromem Polska zupełnie zrezygnuje z dostaw gazu z Rosji." -- jeżeli głupek Naimski chce zrezygnować z rosyjskiego gazu CAŁKOWICIE I DEFINITYWNIE to po kiego chu.ja drze mordę o szkodliwości Nord Stream 2, Niemcy będą ruski gaz kupować a my swoje rury zamkniemy, a co!!!! doprowadzimy se rure z jankesowa abo jeszcze skąd inąd i bedziewa sprzedawać gaz upadlinie -- na kryche i wieczne nie oddanie!

 • losiu4

  Oceniono 12 razy 4

  o tym że infrastruktura po stronie rosyskiej nie jest w wesołym stanie to wiadomo od dawna. Ciekawe czy faktycznie coś tam tąpnęło, czy tak sobie tylko na złość robią innym

  Pozdrawiam

  Losiu

 • 68jacekw

  Oceniono 2 razy 2

  Zapewne Wielki Negocjator Waldemar Pawlak wynegocjował kary umowne dla Gazpromu na wypadek takiej sytuacji??

 • piotrm74

  Oceniono 2 razy 2

  Europa szykuje się do wojny. Anglia to wiedziała i dała dyla ze wspólnoty.

 • naiwny_debilek

  Oceniono 1 raz 1

  Ruskie chrzczą nawet gaz. Jak na szemraną stację benzynową przystało.

 • jojne.klajnszwanc

  Oceniono 3 razy 1

  To za ten samolot z ministrem obrony Rosji Szojgu, co go przechwycili polscy piloci nad Bałtykiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX