Będzie akcyza na e-papierosy. Palacze wrócą do tradycyjnego palenia?

Piotr Skwirowski
Z początkiem 2018 r. podatek akcyzowy ma objąć płyny do e-papierosów i nowatorskie wyroby do palenia. Ministerstwo Finansów: stawka podatku jest jedną z niższych w UE. Ale eksperci rynku tytoniowego są innego zdania

Akcyza na płyny do papierosów elektronicznych ma wynieść 0,7 zł za 1 mililitr. Natomiast dla wyrobów nowatorskich 141,29 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

- Zastanawia konstrukcja podatku od nowatorskich wyrobów do palenia oraz wysokość stawki. Miało być prosto i mało, a jest odwrotnie - skomentował dla nas anonimowo znawca rynku tytoniowego.

Nowy rynek, nowy podatek

Do tej pory ani e-papierosy, ani wyroby nowatorskie do palenia, nie były obłozone akcyzą. O ile jednak e-papierosy mają już ugruntowaną pozycję i swoich wiernych zwolenników, o tyle produkty nowatorskie to nowość. Pojawiły się w Polsce w kwietniu 2017 r. Wprowadził je na rynek koncern Philip Morris pod nazwą

IQOS. To urządzenie elektroniczne, w którym jednak, inaczej niż w e-papierosach, wykorzystywany jest tytoń. Od zwykłych papierosów różni się m.in. tym, że tytoń nie jest tu spalany, lecz podgrzewany.

W zeszłym roku e-papierosy objęły przepisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wprowadzono m.in. obowiązek rejestracji, badań takich papierosów. Pojawił się też zakaz sprzedaży płynu do papierosów elektronicznych przez internet osobom poniżej 18 lat oraz zakaz używania papierosów elektronicznych w miejscach publicznych. E-papierosy zostały więc potraktowane tak jak papierosy tradycyjne.

Wkrótce też najpewniej na płynach do palenia, a także na wyrobach nowatorskich, pojawią się banderole akcyzowe.

Jak to robią inni?

Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy akcyzowej ze stawkami na płyny do e-papierosów i nowatorskie wyroby tytoniowe do palenia przekonuje, że w wielu innych krajach też są one opodatkowane. Stawka akcyzy na płyny do e-papierosów waha się od 0,01 euro za mililitr na Łotwie do prawie 0,4 euro we Włoszech.

Akcyza na e-papierosy w krajach EuropyAkcyza na e-papierosy w krajach Europy Ministerstwo Finansów

 W przypadku wyrobów nowatorskich stosowane są różne metody. Najczęściej płaci się od kilograma, ale niekiedy też od sztuki. Czasami, tak jak w Polsce stosowane są stawki kombinowane, uwzględniające dwa parametry wyrobu. Tam gdzie brana jest pod uwagę ich waga, najwyższy podatek ma Grecja, prawie 157 euro za kilogram. Dalej jest Wielka Brytania, Słowenia, Rumunia, Portugalia.

Akcyza na nowatorskie wyroby do palenia w krajach EuropyAkcyza na nowatorskie wyroby do palenia w krajach Europy Ministerstwo Finansów

 Zdaniem Ministerstwa Finansów kolejne kraje planują wprowadzenie takiego opodatkowania.

Akcyza napędzi szarą strefę?

Eksperci rynku tytoniowego, z którymi rozmawialiśmy twierdzą, że akcyza, która podbije ceny, będzie miała złe skutki. Dla palaczy, dla producentów, wreszcie dla fiskusa. Palaczy może popchnąć na powrót do bardziej szkodliwych papierosów tradycyjnych. To czarny scenariusz, bo podwyżki cen nie powinny być aż tak duże, by wpłynęły na takie masowe decyzje. Gdyby jednak część palaczy porzuciła e-papierosy i wyroby nowatorskie, to oczywiście stracą ich producenci. Nałożenie podatków i innych wymogów na produkcję tych wyrobów może być zdaniem ekspertów pożywką dla szarej strefy i nielegalnej ich produkcji. Tak było też w przeszłości. Rosnąca akcyza na papierosy napędzała przemyt i produkcję nielegalnych papierosów bez akcyzy. To do dziś wielki problem producentów papierosów, ale też budżetu, który traci w ten sposób duże pieniądze. Jeśli to samo stanie się z płynami do e-papierosów i wyrobami nowatorskimi, stracą producenci, a budżet nie dostanie z nowej akcyzy zakładanych pieniędzy. Ministerstwo Finansów liczy, że nowa akcyza da mu 100 mln zł rocznie.

Włoskie kłopoty z akcyzą na płyny do e-papierosów

Resort finansów sam jednak przytacza przykład kłopotów związanych z wprowadzeniem akcyzy na płyny do e-papierosów. Chodzi o Włochy, które wprowadziły opodatkowanie papierosów elektronicznych od 2014 r. Początkowo opodatkowaniem objęte były zarówno płyny do papierosów elektronicznych bez względu na zawartość nikotyny jaki i pozostałe części papierosa elektronicznego. Stawka podatku wynosiła 58,5 proc. od ceny sprzedaży danego produktu. Uchwalone w 2014 r. przepisy zostały w tym samym roku uchylone przez Sąd Administracyjny w Lazio. Potem Trybunał Konstytucyjny podtrzymał decyzje Sądu z Lazio. W 2015 r. wprowadzono nową stawkę podatku - 0,3734 euro za 1 mililitr płynu. Również to rozwiązanie zostało zaskarżone. W chwili obecnej opodatkowaniem objęte są jedynie płyny do papierosów elektronicznych z nikotyną. W 2016 r. stawka tego podatku została określona na poziomie 0,3850 euro za 1 mililitr płynu zawierającego nikotynę. Włoski rząd spodziewał się w 2015 r. 86 mln euro z opodatkowania e-papierosów. Dostał 5 mln euro. W kolejnych latach wpływy utrzymywały się na podobnym poziomie. Tyle ma też być w 2017 r.

Konsultacje ruszyły

W tej chwil projekt trafił do konsultacji społecznych. Na jego temat wypowiedzą się m.in. producenci e-papierosów i wyrobów nowatorskich. Potem sprawą zajmą się rząd i parlament.

Więcej o:
Komentarze (13)
Będzie akcyza na e-papierosy. Palacze wrócą do tradycyjnego palenia?
Zaloguj się
 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo wielu ludzi dzięki e- papierosom rzuciło w ogóle palenie i sam znam kilkoro takich osób, a nie poznałem nikogo, kto rzucił dzięki gumie do żucia, czy plastrom. Ponieważ sam palę i używam również e- papierosy, moja teoria jest taka, że w dymie papierosowym w którym jest podobno 2000 różnych związków chemicznych, któryś z tych związków, lub ich wspólne działanie dodatkowo uzależnia, oprócz samej nikotyny. To znaczy, gdy przechodzę na e papierosy, to jednak ciągnie do tradycyjnego papierosa, i dopiero po kilku tygodniach od rzucenia palenia objawy znikają i tradycyjny papieros nie smakuje. Sama nikotyna zawarta w e papierosie o wiele mniej uzależnia, niż tradycyjny papieros i wtedy łatwiej rzucić całkowicie palenie. Przy e- papierosie powinniśmy dbać o częstą wymianę grzałek, powinniśmy to zawsze robić gdy czujemy, że nie dostajemy kopa nikotynowego i mamy ochotę na tradycyjnego papierosa, bo pomimo że wydziela się para, to widocznie zużyta grzałka nie wydziela już nikotyny, albo zwiększone podciśnienie jakie musimy wytworzyć w płucach przeszkadza w absorpcji nikotyny. E papierosy powinny mieć status prozdrowotny, tak jak gumy do żucia i plastry, bo to się czuje że wpływają na polepszenie kondycji i samopoczucia. Opodatkowanie spowoduje, że rozwinie się czarny rynek, małe buteleczki z koncentratem nikotyny bardzo łatwo przemycić. Tutaj dopiero widać hipokryzję rządzących. Palacze powinni się zjednoczyć i utworzyć znaczącą siłę polityczną. Bo to nasze pieniądze i nasze krótsze życie powoduje że środki emerytalne się powiększają dla niepalących.

 • Leszek Zierko

  Oceniono 1 raz 1

  zacząłem vapować foof'a bo opłacało i się to finansowo, nie zamierzam wracać do tradycyjnych fajek, prędzej nauczę się robić liquidy

 • wloczykij1979

  Oceniono 3 razy 1

  Jejku ale dużo. To podwoi ceny. Z 10 zł na 20 za 10 ml. Oni naprawdę lubią raka płuc. Co za bezsens. Jak widać koncerny tytoniowe i medyczne mają moc.
  Trzeba cieszyć się z trendu. A nie go zabijać.

 • herbalworld

  Oceniono 1 raz 1

  A jak obecnie wygląda w szkołach walka z białą śmiercią, czyli cukrem i solą?Czy wolno już słodzić kompot i solić ziemniaki?
  Co za po..y kraj?Kempa i Ziobro zabraniają śmiertelnie chorym na raka leczenia ziołami, bo cierpienie uszlachetnia.Dziwisz leczy każda chorobę relikwiami JP2.
  Tysiące ton jedzenia ze stołówek szkolnych idzie do śmietnika, bo nikt nie chce jeść paskudztwa bez soli i cukru.

 • wloczykij1979

  0

  Oświadczenie MF:
  "Używanie przez konsumentów ww. wyrobów nieopodatkowanych akcyzą odbywa się kosztem konsumpcji opodatkowanych akcyzą tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Zatem wystąpiła konieczność wypracowania rozwiązań legislacyjnych zapewniających analogiczne traktowanie podatkowe"
  te dziady chcą więcej raka płuc.

 • flyer

  0

  Da się zrobić samemu tylko będą potrzebne smaki i glikol, a e-papierosy można sprzedawać bez baterii [kupowana oddzielnie i najcięższy element].

 • Łukasz Wojtan

  Oceniono 6 razy 0

  Będzie tak jak z duńskim Pinkmule. Przeniosą się do Hiszpanii i będą wysyłać na całą Europę a rząd zobaczy fige z makiem. Prawa rynku. Pozdrawiam waperow.

 • en-er

  Oceniono 8 razy -2

  pojawiają się te IQOSy dużo zdrowsze niż normalne papierosy to zamiast je promować bo zdrowe chcą to uwalić akcyzą, nie pojmuję

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX